BU HAVALAR SON DEMLER, KIŞ UYKUSU BAŞLIYOR


Hanımlar beyler, yazdan kalan planlanmış ancak yapamadığınız geziler, uzun yollar varsa haftalık hava tahminlerine şöyle bir bakın. Eğer durum geçen hafta ile eşdeğerse, artık bunlar son demler. Ne fırtına ne yağmur biraz kapalı da olsa yol yapılır hani, tadını çıkarmak lazım. Kendimizi kışa hazırlarken gidişat böyle olursa, baktık olmadı kısa paçalı yazlık yazılara geçeceğim yahu. Şaka bir yana motosikletçilerin kış mevsimine rağmen hep sevdiği beklediği havalar, özellikle enduro/cross , tabiri caizse “lokum gibi”.

Lakin bu demek değildir ki kış gelmeyecek. Kış mevsimi demişken şimdi burada ikiye ayırmak gerekir.Kışın sürenler/kışın dinlenenler. Kışın dinlenenler, yani sürmeyenleri de ikiye ayırırsak kışlık bakımı yapmış olanlar / dünyadan bir haber, ööyle bahar hayali kuranlar.Bir de şarkısı vardı değil mi? “Baharı bekleyen kumrular gibi”

“Hadi adam sende”cilikle, aslında hem keyiften hemde bütçeden zarar eden sürücü sayısı o kadarda az değil. Baharın gelmesiyle birlikte isterseniz servislerin önünden şöyle bir geçin.Ana baba günü, yer gök Çinlisinden Japonuna, çaylak rider tabir edilen tatlısu motorcularının ya da üşengeçlerin motosikletleri ile doludur.Sezon arası biraz rahat nefes alan servisler, yoğunluktan neredeyse kayış koparacak tempoya gelir.

GELELİM KIŞLAMAYA.NEDİR BU KIŞLAMA?

a) Abi biz battaniyeye sarıp yatırıyoruz, o kendi bahara kalkıyor.
b) Odaya kaloriferin yanına bıraktım, örtünün altında ama bizimkilere söyleme.
c) Dışarıda, brandasını da çektim abi, taş taş bir şey olmaz ona.
d) Hiçbiri

Cevap sizce hangisi?

Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayanlar bahsedilen işlemleri kesinlikle yapmamalı.Dooğru servise.
Kışlama yani kışlık bakım motosikletinizi en az 6 hafta kullanmayacaksanız burada devreye girer.Hani uzun süreli kullanım dışı kalan makinaları haftada/ayda bir iki defa öylesine 5-10 dakika çalıştırayım da işlek kalsın seçeneği çok yaygındır.Ama tek başına tam bir bakım olmayacağı zaten yapılan işlemden belli.
Tekrar ediyorum Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayanlar bahsedilen işlemleri kesinlikle yapmamalı.

PARK YERİ ve GEREKLİ MALZEME: Herşeyden önce motosikletinizi park edeceğiniz yeri belirleyin ve lazım olacak alet, edavat ve malzemeyi temin edin. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk olmayan, gelen geçenin çarpmayacağı, zemini düzgün, kimyasal maddelerin duman ve buharlarından ve çalışan elektrik motorlarından uzak bir saklama yeri belirleyin. Kimyasal madde buharları ve elektrik motorlarının ürettiği ozon, motosikletinizin lastik ve kauçuk parçalarına zarar verir.
Alışveriş listesi:
o Yeterli miktarda uygun özellikte motor yağı
o Yeni bir yağ filtresi
o Gerekli temizlik maddeleri ve boyalı yüzeyler için koruyucu cila(vax)
o WD40 veya benzeri nem ve pas giderici koruyucu sprey
(*) Dikkat: Park süresi 3 aydan daha uzun sürecekse, gelecek sezon başında bu yağı değiştirmeniz gerekeceğinden,uygun özellikteki en ucuz yağı satın alabilirsiniz.
SON BİR SÜRÜŞ:Uzun bir süre sesini duyamayacağınız motosikletinizle son bir tur. Aslında bu son tur, yağ değişimi için motorun normal çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlayacağından (ki bu en az 20 dakikalık bir tur demektir) biraz da şart.Depoda benzin bırakacaksanız turu bitirmeden önce mutlaka depoyu tam doldurun.
YAĞ DEĞİŞİMİ:Motosikletinizi kış boyunca korumak ve kalıcı hasarlara engel olmak adına yapacağınız en önemli iş motor yağını değiştirmektir. Motor ve dolayısıyla da motor yağı henüz sıcakken motor yağını ve yağ filtresini değiştirin. Karteri kesinlikle normalden fazla doldurmayın. Yağ değişimi bitince motoru en az 20 dakika çalıştırarak yeni yağın motorun her noktasına yayılmasını sağlayın.
Önemli: Yağ değişimini sadece motor sıcakken yapın. Son turunuzdan döndükten sonra motor soğuduysa, motoru ısıtmak için kısa bir süre çalıştırmak motor bloğunun içinde su yoğunlaşmasına sebep olacaktır. Kışın motosikletlerin kısa süreli çalıştırılması da işte bu yüzden çok zararlıdır.
YAKIT SİSTEMİNİ ve BENZİN DEPOSUNU BOŞALTMA:Motosikleti kış için bırakacağınız yere getirdikten sonra, motor çalışır vaziyette olmak şartıyla benzin musluğunu "OFF" yani "KAPALI" pozisyona getirip motosiklet kendi kendine stop edinceye kadar bekleyin. Bu şekilde, karbüratörde ve yakıt borularında benzin kalmamış olur. Benzin musluğu kapalıyken depoyu söküp içindeki benzini tamamen boşaltın. Daha sonra içinin tüm yüzeylerine WD40 ya da benzeri bir paslanmayı önleyici ve koruyucu sprey sıkın. Spreyin uzatma ucu bu işlemi daha kolay ve etkili yapmanızı sağlar. Bu tip bir spreyiniz yoksa veya deponun şekli buna uygun değilse, bir kahve fincanı kadar motor yağını deponun içine boşaltıp, depoyu bu yağla mümkün olabildiğince çok çalkalayın. Amaç deponun iç yüzeylerinin hava ile temasını keserek paslanmayı önlemektir.
Önemli: Depoyu yarım dolu olarak bırakmayın. Benzinde bulunan su zamanla deponun iç yüzeyinde yoğunlaşarak paslanmaya neden olur. Depoda benzin bırakmanın tek koşulu, deponun ağzına kadar dolu olmasıdır. Tabii bunu sağlamak için son turunuzu bitirmeden önce, motosikletinizin deposunu kış boyu park edeceğiniz yere en yakın benzincide tam doldurtmanız gerekmektedir. Gelecek sezon da bu beklemiş benzini tamamen boşaltıp deponuza taze benzin koymanız gerekir.
SİLİNDİRLERİ YAĞLAMA:Bujilere ulaşmanız için gereken parçaları ve buji kablolarını söküp bujilerin etrafını temizledikten sonra bujileri sökün. Silindirlerin içlerine WD40 veya benzeri bir paslanmayı önleyici ve koruyucu sprey sıkın. Bu tip bir spreyiniz yoksa her bir silindire bir çay kaşığı dolusu kadar -daha fazla değil- motor yağı koyun. Bujileri elinizle vidalayın. Silindir iç yüzeylerinin piston hareketiyle tamamen yağla kaplanabilmesi için motosikleti en yüksek vitese alıp arka tekerleği yaklaşık 10 tur kadar elinizle döndürün. Eğer orta sehpa olmadığı için bu mümkün değilse, kontağı "ON" konumuna getirip vites boştayken marş düğmesine en çok 2 saniye süreyle basıp bırakın. Şimdi bujileri anahtarla sıkıp buji kablolarını takın. Vitesi boşta bırakın.
GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI KAPAMA: Egzoz susturucuları yeterince soğuduğunda -ancak motor hala ılıkken- içlerine bir miktar WD40 sıkıp ağızlarını lastik balon ya da benzeri lastik torbalarla sıkıca kapatın. Aynı şekilde hava filtresi girişlerini ve hava filtresi kutusu drenaj hortumu ağzını da sıkıca kapatın. Böylece motor bloğunun iç kısımlarının havayla tüm teması kesilmiş olur.
YAKIT SİSTEMİ SON KONTROL: Karbüratörlerin benzin haznelerinde kalmış olabilecek son benzini de karbüratör drenajlarından boşaltın. Benzin deposu vanasının "OFF" yani "KAPALI" konumda durduğundan emin olun.
AKÜ:Aküyü söküp oda sıcaklığında bir ortamda şarjlı durumda muhafaza edin.
YIKAMA, YAĞLAMA:Motosikletin üzerindeki her türlü yol kirini ve pisliği temizleyin. Basınçlı su kesinlikle kullanmayın. Yıkama işleminden sonra her tarafını kurulayıp boyalı yüzeylere koruyucu cila (vax) sürün.
METAL KISIMLARIN KORUNMASI : Dikkat: Burada ki işlemi yaparken spreyle püskürteceğiniz veya süreceğiniz maddelerin fren disklerine, fren balatalarına ve lastiklere bulaşmasına izin vermeyin. Böyle bir hata yaparsanız fren disk ve balatalarını derhal fren temizleyicisiyle temizleyin. Motosikletin zincirini zincir yağıyla, metal kısımlarını da WD40 veya benzeri bir pas önleyici ve koruyucu spreyle spreyleyin. Boyalı ve narin yüzeylere sprey bulaşması halinde bunları temizleyin.
KİLİTLEME: Motosikleti dışarıda bırakacaksanız sağlam bir kilitle sağlam bir yere bağlayın.
ÖRTÜ: Motosikletin hiçbir yerinde yıkamadan dolayı nem kalmadığından emin olun. Eğer motosiklet kışı dışarıda geçirecekse üzerini "soluyabilen" bir motosiklet örtüsüyle kapatın. Bu özelliği olmayan bir örtü terleme yapacağı ve bu da paslanmaya sebep olabileceği için motosiklet 2-3 haftada bir açılıp havalandırılmalıdır. Bir fırtınada uçup gitmemesi için örtünün alt kısmının lastikli veya iple büzdürülen türden olmasına dikkat edin.
KIŞIN YAPILACAKLAR ve YAPILMAYACAKLAR:
İçinizden yükselecek isteğe hakim olun ve kışın motosikletinizi kesinlikle ÇALIŞTIRMAYIN. Kısa süreli ve düşük devirlerde çalıştırma, motorun içinde su buharı ve motor yağında çeşitli asidik yan ürünlerin oluşmasına sebep olacaktır. Kış, eğer elinizden de geliyorsa, motosikletinizin periyodik bakımlarını ve çeşitli tamir işlerini yapmak için ideal bir fırsattır. Bakım zamanı yaklaşmış olanları gelecek sezonu beklemeden tamamlayın.
Mesela;
o Gaz ve debriyaj tellerini yağlayın.
o Zincir gerginliğini kontrol edin.
o Fren disklerini ve balatalarını kontrol edin.
o Fren hidroliğini değiştirin.
o Hava filtresini temizleyin veya değiştirin.
o Tüm vida ve cıvataların sıkılıklarını kontrol edin.
o Lastikleri gözden geçirip düzensiz aşınmaları ve yarık, kesik gibi tahribatları kontrol edin.
o Arka çatal ve gidon yataklarını kontrol edin.
o Hareketli noktaları ve amortisörleri yağlayın.
Motosikletinizin orta sehpası olmadığı için lastikleri yere basıyorsa 1-1,5 ayda bir lastik hava basınçlarını kontrol edin ve mümkünse -lastiklerin sürekli yere basan bölgeleri bombe yapmasın diye motosikleti biraz ileri veya geri alın. Lastiklerin havasını normalden 5-6 psi daha şişkin tutmak da koruyucu olabilir.

Kalın sağlıcakla, yolunuz da farınız da açık olsun.

motordelisi.com