Antony Hopkins'in başrolünü oynadığı ve Türkiye'de "Efsane Adam" ismiyle gösterilen "The Fastest Indian" filmi, Burt Munro'nun tutkusunu, kararlılığını ve memleketinin ismini dünyaya duyuruşunun hikayesini anlatır. Bu hafta sonunda Dünyanın birçok yöresinden motosikletçiler 1960'lı yıllarda motosikletle karada hız rekorunu kıran Burt Munro şerefine ikinci kez gaz açacak.

Bu organizasyonla Amerika'da Bonneville Tuz Çölünde kırılan sürat rekoru kutlanmış olacak. Kaliforniya gibi çok uzak yerler dahil, Yeni Zelanda (Burt Munro'nun memleketi) ve Avustralya'dan binlerce motosikletçi organizasyona kayıt yaptırdı. Aktiviteler kapsamında eğlence, Burt Munro'nun doğduğu yer olan Yeni Zelanda'nın güney ucundaki Wyndham civarında yapılacak turla zirve yapacak.

Ömrünü Indian marka motosikletini modifiye etmek ve onu mükemmele ulaştırmak için çalışmakla geçiren Munro, 1920’de aldığı Indian’ın kapasitesini kendi yaptığı parçaları kullanarak iki kat artırdı. Masrafları en aza indirmek için modifiyede kullandığı parçaları bile kendi yapıyordu ve akla hayale gelmedik malzemeleri kullanıyordu. Munro, motosikleti dışında hiçbir işle ilgilenmedi. Hayatına pek fazla kadın girmedi ve hiç evlenmedi.

1967’de ABD’deki Bonneville Tuz Çölü’nde kırdığı dünya rekorunu bugüne kadar geçebilen olmadı. Munro 1920 model bir Indian’la yarıştı ve 1000 cc’lik motorla, saatte 331 km/h (205.67 mph).km hıza ulaşarak dünya rekoru kırdı. Bu yarışı kazandığı sırada tam 68 yaşında idi.