Başınızın değeri ne ise, kaskınızınız değeri?Öncelikli korumamız olan kaskımız,büyük ölçüde hayatımızı kurtarmaya hazır,nice yollara,nice durumlara şahitlik etmiş ve edecek olan can dostumuz, yegane yol arkadaşımızdır.En çetin şartlar için hazırlanmasına rağmen,kullanım dışında kendileri
gereksiz rahatsız edilmeme, temizlik,pamuklu taşıma çantalarında muhafaza, ,rutin makyaj silme (makyajımız sinekler ve böcekler) yani vizör temizliği, gibi aşırı ilgi ve şefkat bekleyerek vede haklı olarak assolist muamelesi isteyecektir.

(Aşağıda okuyacaklarınız 25-30 (vb.) ytl lik ucuz kasklar için geçerli değildir)

Kasklar çarpma anındaki enerjiyi absorbe etmek için tasarlanmıştır.İçindeki poli tetra florür (florant),köpük destekli malzeme,darbe emiş amaçlı olarak tasarlanır ve çarpma anında bu karışım, kafa tasının şeklini alarak ve kemikleşerek görevini yerine getirir.Asıl ana maddesi plastik,fiber,karbon ve lifler karışımıdır.Çene bağı da çok sayıda polietilen iplik kullanılarak üretilmiştir.

Birçok spor dalında kullanılan değişik modelleri mevcuttur.Ör.:paten, raft, bisiklet, dağcılık, kaya tırmanışı vs.Motosiklet için olanlar da kendi aralarında sınıflara ayrılırlar.

Full Face: (Tam Yüz) Güvenlik seviyesi en üst değerlerde kabul edilen ve ses yalıtımı en iyi olan kasklardır.

Open Face: (Açık yüz)Yüz bölgesini vizör camı ile yarım ve tam kapatırlar,sadece şehir içi ve düşük süratlerde tavsiye edilir.

Flip Up: (Çene bölümü açılabilen kasklardır)Polis teşkilatımızda da kullanılır.Yüksek hızlardaki kazalarda açılma riski taşıdığından,bilinen kaliteli markaların dışındakiler önerilmez.

Half Kask: (Yarım kask, tas) Halk arasında şekil benzerliğinden dolayı nazi kask olarak ta bilinir,genelde cruiser (chopper) kullanıcıları tercih eder.Kaza sırasında kafada hemen dönerek daha çok yaralanmaya yol açabilirler.Uzun yolda yüzünüz tamamen sinek ,böcek vs. ile tanışır.Hele birde ağzınıza kaçmışsa, o proteinli mahlukatlar tadından yenmez . Bence 5 litrelik bir pet şişeyi ortadan kesip,kask niyetine kullanmak aynı şey.Görüntü harici pek bir meziyeti olduğu söylenemez.

Mx Kask: Motocross’cuların kullandığı vizörsüz (kask camı) kask. Ayrıca kar gözlüğü ve benzeri gözlüklerle kullanılır.
KASK KULLANIMINA DİKKAT!

Mikro çatlaklar:Kaskın dış katmanında düşme ve darbelerden meydana gelen gözle görülemeyecek kadar küçük mikro çatlaklar oluşur.Bu darbe, omuz hizasından düşse bile tehlikeli olma özelliğini korur.Daha sonra meydana gelebilecek bir kazada ise görevini yerine getiremeyip hayatınızı tehlikeye sokabilir.

Aslında bu konu o kadar tartışmaya açık değildir.Sorunun cevabı her firmanın kullandığı, kask üretim ilkelerine dayanılarak cevaplandırıldığında gerçekten son derece açık ve kesin bir sonuç almak mümkündür.

Bahsettiğimiz, biraz fiyatlı ama başınızı diğer ucuz kasklardan daha iyi koruyacak kasklardır. Snell testlerinden (Avrupa test standartları dışında,tüm kask testlerinde temel olarak uygulanan ve en sert kask testi olarak bilinir) geçerek aynı noktaya birden fazla darbe ölçümlerini de içerir ve kaliteli kasklar yeterli dirayeti gösterebilirler.Yine snell testleri belirli hızlarda belirli yüksekliklerden düşüşleri de içerir . Çarpma anında kaskın dış katmanında genelde büyük hasar meydana gelmez,ufak bir çentik yada mikro çatlak olası bir tehlikedir.

Unutulmaması gereken,kaskların koruma özelliklerinin tek parça kalacak dış katmanlarına değil,iç katmanlarına, darbeyi absorbe etmesine bağlıdır.Aşağıdaki örnekte çarpma anı ve sonrasını görüyorsunuz,dış katman çarpmadan hemen sonra eski halini alırken iç katman ezilmiş şekilde durumunu koruyor.Peki bu deformasyona uğramış iç katman bir sonraki darbede acaba görevini yapabilecek mi?Hiç sanmıyorum.

Boş bir kaskın sadece yere düşerek bile koruma özelliğini kaybedebileceğini pek çok firma kabullenir ve BMW olmak üzere pek çok büyük firma kullanma kılavuzlarında dahi bu tür darbelerin kaskı işe yaramaz hale getireceğine dair uyarılarda bulunur.

En kısa mesafeye gidecek olsanız bile kaskınızı kullanmalısınız.Abartmış olmayayım ama motosiklet üzerinde dururken bile takmalısınız.Duran motosikletin üzerinden düşüp, başına aldığı darbe ile hayatını kaybedenlere rastlanmıştır.

Kazalarda kask kullanımının istatistiklere göre % 85 oranında ölüm riskini azalttığı biliniyor.

İşte ucuz, dayanıksız bir kask...


Kask ölçüsü nasıl alınır?

Gittiğiniz mağazalarda terzi mezurası gibi ölçü mezurası vardır,onunla kafanızın çapını ölçüp,kask bedeninizi öğrenebilirsiniz.Kafanıza taktığınızda başınızın üst kısımlarını sıkmayacak şekilde,yanak ve ense kısımları tam olmalı.Kaskı iki tarafından sıkıca tutun ve kafanızı oynatmaya çalışın.Sadece yanaklar hareket etmelidir.

Kask ve gözlük :
Kask içine gözlük takmak emniyet açısından yanlıştır.Kaza sırasında gözlüğün camı yada başka bir kırık parçası,özellikle gözünüze zarar vererek yaralanmanıza yol açabilir.Güneş vizörü kullanabilrsiniz.Normal vizörünüzde şekil olarak belinize uygun olduğundan özel, pamuklu taşıma çantasının içinde belinizde yada motosikletinizdeki mevcut haznelerde taşınabilir.

Kask takmayan bir vatandaşın kaza sonrası, yüz ifadesi. :)
Kalın sağlıcakla.Farınız da yolunuz da açık olsun.

motordelisi.com