3. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 27 Toplam: 27

Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

Araba ve Otomobil Kategorisi Motorsiklet Forum Forumunda Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim Konusununun içerigi kısaca ->> Arkadaşlar gerçekten camia için çok önemli bir isim çok degerli bir kişiyi kaybettik.. Peki bu ihmal mi yoksa pilotaj hatasımı.. ...

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Kaza Geçirdi :(

  Arkadaşlar gerçekten camia için çok önemli bir isim çok degerli bir kişiyi kaybettik..
  Peki bu ihmal mi yoksa pilotaj hatasımı..
  Kaza ile ilgili resimler videolar olmadığı için şimdilik birşey bilemiyoruz..

  Ama böylesine profosyönel bir sürücünün düzlükte düşmesi ya pisttendir yada motosiklettendir..

  Süleyman Memnun ' un yaptıgı açıklama :

  Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Süleyman Memnun, geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden Türkiye Motosiklet Şampiyonu Sinan Sofuoğlu'nun antrenman yaptığı piste herhangi bir ihmalin bulunmadığını belirtti.

  Ama gidip görenler daha iyi bilecektirki pist pek saglıklı ve hız yapılacak bir pistte benzemiyor..

  Pistten bi kaç görüntü :  Eger bu pilot hatası degilde pistte bir sorun varsa ve buda ihmalse işte bir gence yazık oldu..
  Seni unutmayacağız...


 2. #22
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Kaza Geçirdi :(

  Çok sevdiğim Kardeşim ve değerli arkadaşları ile Sinan SOFUOĞLU'nu yadettiler.. 3. #23
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

  Körfez pistinde yarışmış ve defalarca antreman yapmış biri olarak, benim yapmış olduğum analizi okumanızı ve değerlendirmenizi rica ediyorum. Sizce bu pist TMF asbaşkanı Süleyman Memnun’un dediği gibi problemsiz midir? Yoksa gerçekten Sinan Sofuoğlu bu pistteki kusurlardan dolayı mı ölmüştür? Pistin belli bir standartta, herhangi bir kaza anında en azından yarıçının ölmesini engelleyecek bir standartta olması gerekmez mi?

  Risk teşkil eden unsurlar

  1. Paddock alanına (pistin yarışçılara ayrılmış olan bölümü) giriş pistin start düzlüğü üzerinden yapılmaktadır, her ne kadar telsiz ile piste giriş çıkış kontrol ediliyor olsa da, bu risk teşkil etmektedir. Pistin üzerinden giriş çıkış yapılmamalıdır.

  2. Pistin etrafında bulunan emniyet alanları toprak olduğundan, yağmur yağdığında bu bölgeler çamur olduğundan emniyet alanına girdiğiniz anda motor toprağa saplanarak risk oluşturmaktadır. Halbuki bu alanlara girip çıktıktan sonra yarışa devam edebiliyor olmanız gerekmektedir.

  3. Yine aynı şekilde pistin etrafında bulunan emniyet alanları toprak olduğundan, yağmur yağdıktan sonra çamur piste akarak kuruduktan sonra pist zeminini kayganlaştırdığı için risk teşkil etmektedir.

  4. Pistin etrafında bulunan emniyet alanlarında sadece toprak olmadığından, bu alanlarda kaya, taş gibi cisimler olduğundan bu alanlara giren yarışçıların bu cisimlere çarparak yaralanmalarına, hatta ölmelerine neden olmaktadır.

  5. Pistin Pirelli virajı, kara şiganına giriş viraşı, kara şiganının sol virajı ve start düzlüğüne çıkış virajı içerisinde, yani neredeyse her virajda bulunan bozukluklar risk teşkil etmektedir. Bu bozukluklar sonradan yapılmış yamalar olmaktan çıkmış, 5-6 cm derinliğindeki yarıklara dönüşmüş ve girdiğinizde çok büyük olasılıkla düşmenize neden olan bozukluklardır.

  6. Pistin birçok bölgesinde yerel çatlaklar, bozukluklar ve yarıklar mevcuttur. Yüksek süratlerde bu bölgelere girildiği taktirde risk oluşmaktadır.

  7. Pistin sağ ve solunda bulunan kerbler (kırmızı beyaz renkte olan ve genelde yarışçıların bu alanları da kullanmaya elverişli olması gereken alanlar) paramparça olmuş, pist ile arasında 3-4 cm kot farkı oluşmuştur. Viraj içerisinde yarış tulumlarının diz bölümünde bulunan slider denen parçaların bu alanlara değdiğinde hiçbir risk oluşmaması gerekmektedir. Ancak kerblere dizinizi değdiğiniz an takla atmanıza neden olacak bozukluktadır.

  8. Start düzlüğünden sonraki “hızlı sağ” adı verilen virajdan sonra bulunan sert soldan başlamak üzere Pirelli virajına kadar olan bölümde pist ile beton duvar arasındaki mesafe 3-4 metre kadardır, bu mesafe çok yetersiz olduğu gibi duvarı aşarak deniz kenarına uçmanız mümkündür.

  9. Start düzlüğünden sonraki “hızlı sağ” adı verilen viraj içerisinde helikopter iniş alanı için yapılmış olduğunu düşündüğüm trafik çizgisi benzeri çizgiler ve H şekli vardır, bu dikkat dağıttığı gibi motorun yüksek süratlerde kaymasına neden olmaktadır.

  10. Pist dışarısında bulunan alanlardan pist içerisine yarış esnasında çok büyük tehlike oluşturacak cisimler fırlatılması mümkündür. Geçen sene yarış esnasında start düzlüğüne çıkarken sol taraftan pist içerisine bira şişesi attılar. Resimleri vardır.

  11. Pistin ortasında göl olduğundan sıcak havalarda kaplumbağa ve yılan gibi hayvanların piste çıkması yarışçılar için risk teşkil etmektedir. Bu olay bizzat antremanda yaşanmıştır.


  Organizasyon Eksiklikleri

  1. Pistte antreman ve yarış için alınan ücret yüksektir.

  2. Yarış sonrası birinci, ikinci, üçüncü olan yani podyum görenlere verilen para inanılmaz komik miktardadır, zarf içinde verilen bu komik miktar bile verilmeyip, çoğu zaman zarflar boş çıkmaktadır. Başarılı olanlara en azından masraflarının bir kısmını karşılayacak kadar miktarda para verilmelidir.

  3. Yarışçılardan tonlarca para alınmasına karşın organizasyon sorumluları yarışçılara hiçbir imkan sunmamaktadır. Antreman (Cuma) ve sıralama turları (Cumartesi) esnasında yemek yiyebileceğiniz veya su içebileceğiniz hiçbir kafeterta, büfe benzeri bir mekan yoktur. Pist içerisindeki kafeterya sadece yarış günlerinde açılmaktadır ve doğru düzgün hiçbir ürün bulunmamaktadır. Tuvaletler inanılmaz kötü durumdadır.

  4. TMF yarış takvimini yarışa birkaç hafta kala yayınlamaktadır. Motosiklet yarışı çok önceden planlanması gereken, çok uzun süre hazırlık yapılması gereken bir spordur, TMF’nin bu davranışı yarışçıları olumsuz etkilemektedir.

  5. Yarışların bazıları İzmir Pınarbaşı Pisti’ne çekilmektedir ancak bu sezon başında açıklanmadığından yarışçılar için problem teşkil etmektedir.

  6. Yarış programı yarıştan bir gün önce açıklanmaktadır, yarışı izlemeye gelecek olanlar için insanlar program yapamadıklarından dolayı problem teşkil etmektedir.

  7. Yarışı izlemeye gelenler için yarışı izlemeye uygun hiçbir yer bulunmamaktadır. İnsanlar güneş altında ve ayakta yarış izlemektedir. İnsanların rahatça gölgede yarış izleme imkanı yoktur.

  8. Pistin start düzlüğü dışındaki hiçbir alanından yarışı izlemek mümkün değildir. Zaten motosikletler çok hızlı olduğundan izleyiciler yarışçıları sadece düzlükte birkaç saniye görebilmektedir.

  Körfez Pisti'nin geçen sene çektiğim resimleri  Şimdi size soruyorum... Gerçekten Süleyman Memnun'un dediği gibi pistte sorun yok mudur? Eğer bunca şeye rağmen hala pistin problemsiz olduğunu söyleyecek biri varsa bu hayatın kaybeden arkadaşımız Sinan Sofuoğlu ve ailesine yapılan büyük bir saygısızlıktır. Hiçbir yarışçının motosikletin altında kalmadan veya başka bir yarışçının motoru nedeniyle alacağı bir darbe olmadan düşerek hayatını kaybedeceğine inanmıyorum. Bence bu işin üzerine gidilmelidir, gereken yapılmalıdır...

  Alıntı: MotorDelisi

 4. #24
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

  Öncelikle adım Can Göksay.Tolga Uprak ile 8 yıldır pistlerdeyim ve onun kronemetresinide ben tutuyorum.Beni tanıyanlar biliyor zaten ama tanımayanlar için söylüyorum,ben sadece Tolga'nın arkadaşıyım.Pistteki hiç bir kurum,kuruluş,teknik ekip ve sponsor ile alakam yoktur.Olayın başından sonuna kadar Tolga ile canlı şahidiyiz.Ve 8 yıldır bu işin içerisinde olduğumuz için neyin ne olduğunu biliyoruz.İlk olarak size olayı anlatmam gerekiyor,çünkü federasyon yetkilileri dahil herkes kendine göre olayı anlatmış.
  Tolga antremana çıkmadı beraber kara şiganın oradaki trübünlerde antremenı izlemeye gittik.Yanımızda Sinan Şenel ve hatırladığım kadarıyla Tuna Şahbazoğlu vardı.Tolga Sinan'a, ben Barış'a zaman tutuyorduk.Sinan en son turunu 47.400'lük zamanla atıp arka düzlükten kara şiganına doğru geliyordu.Fren yapma mesafesine geldiğinde fren yapmadı ve tapagaz bir şekilde fren mesafesini 20 metre daha geçti.(virajın içine doğru)Kimin pistin neresinde nasıl fren yaptığını uzun zamandır bildiğimiz için bu aykırı bir durumdu ve hemen bakın bakın diye bağırdım.Sonra Sinan sanki durumu birden farketmiş gibi çok sert bir fren attı ve motorun başıda sert bir şekildi eğildi.Sonra freni hemen bıraktı ve bir daha sıktı.Bu sefer gidon çırpmaya başladı.Bu anlattıklarım 1-1,5 saniye içerisinde oluyor çünkü çok fazla sürat vardı.Gidon 2-3 kez sert bir şekilde çırptıktan sonra motor soldan toprağa çıktı.Toprağa çıkar çıkmaz yan döndü ve Sinan'ı fırlattı.Bizde hemen olay yerine koşmaya başladık.Sinan en son sazlıkların içinde kaybolmuştu.Olay yerine geldiğimizde hemen Sinan'ı aradık.Buradaki ayrıntıları fazla vermek istemiyorum.Ama en son Sinan'ı bulduğumuzda bir kaya parçasının üzerinde yüz üstü yatıyordu.Hatta kayanın üzerinde biraz burnundan gelen kan lekesi bile vardı.Arkamızdanda şu anda hatırlayamadığım bayağı bir insan olay yerine koşmuştu.Daha sonra ambulans geldi ve ambulanstakiler oraların biraz çamurlu olmasından dolayı oraya girmeye başta tereddüt bile ettiler.Ne ambulansta doktor vardı nede pistte herhangi bir asbaşkan.hatta federasyondakilerede telefonla biz haber verdik.
  Daha sonra ambulansın arkasından hastaneye gittik ve gerisi malum.Akşam ben piste geldim ve olay yerinde 3-4kişi vardı ve elleriyle taşları temizliyorlardı.Daha sonra oraya 50NC kamyonun giridiğini gördük.Ve ertesi gün sabah olay yerinde kaya falan yoktu.
  Ben burda hiç bir kimseyi suçlamıyorum.Ama Federasyonun yaptığı açıklamalar niye savunma şeklinde!Niye pistin hiç bir suçu yok diyorlar.Pistin hiçbir suçu yoksa orada kum havuzu yada çakıl havuzu olması gerekmiyor mu?Yada o kayanın orda işi ne.Elbette piste meydana gelen kazalarda ya mekanik arıza yada pilotaj hatası olacak.Pilotlar kendilerini zorlucaklarki zaman yapsınlar.Bunlar işin içinde olan şeyler.Ama yetkili kimse,sorumluluk kimdeyse bütün güvenlik önlemlerini almak zorundalar.Tolga ve Sinan Şenel ilk derince hastanesinde polise yazılı bilgi verdi olayı aynı benim anlattığım şekilde yazdırdılar.
  Olayların üzerini örterek biz hiçbir şekilde hiç bir yere gelemeyiz.Bunu öncelikle bu işte suçlu olan kişilerin anlaması lazım.Bu çok çok üzücü ve çok büyük bir kayıptır.Artık motor yarışlarının hiç kimse için bir anlamı kaldığını düşünmüyorum.Bunu herkesin bir milat olarak görüp herkesin birlik olarak ilerisi için artık güzel şeylerin başlangıcına dönüştürmesini umuyorum.Şimdi kendi çıkarları için federasyona yüklenenlerde olacaktır.Ama baştaki zihniyet değişmedikçe Türkiye'de motorsporları bir yere gelmez.Yarışçıların fikrinin alındığı ve en kıdemsiz çalışanından en baştakine sadece motor sporlarının geleceği için çalışan gerçek anlamda bir federasyon istiyorum.
  Acımız çok büyük bunu size anlatamam..Ama Kenan kardeşimize bişey demek istiyorum.Abilerinin seni görmek istediği yere ulaşmanı istiyorum senden.Hayat bizim değil, biz hayatı yaşıyoruz sadece.Hepimizin başı sağolsun...hepimiz bu işin peşini bırakmıyacağız ve ne gerekiyorsa yapacağız,sadece kendimiz için !!!!

  Alıntı MD

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

  Sinan'a ait bir kaç foto..


  Anneleri ve Sofuoğlu kardeşler..  Sinan ve ailesine ait olan Motosiklet bayi.

  Sinan'ın yanındaki Yine Motosiklet camiasının sevilen ağabeylerinden Sinan (sino) Almanya da yaşıyor izine geldiğinde çekilen Sinan'ı ziyeret fotoları.. 6. #26
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

  Sevgili Arkadaslar,

  Dün akşam Kenan Sofuoğlu beni aradı. İnternette yazılanları okuyamadğını ama arkadaşlarının aktardığını, bir çok yarışcı ve motosikletseverin kendisini aradığını, çok üzgün olduğunu ve söylediklerini yazıp sizlere göndermemi istededi.
  ' Sinan ne ailevi sorunu ne de başka nedenlerle kaza yaptı. Sinan hızlı bir pilottu. Ben de hızlı bir pilotum ve o pistte ben de yarıştım. Orda yarışan herkes koşulları bilerek yarışıyor. Dünyada bu tür olaylar olmuyor mu. 2004'de benim yarıştığım bir şampiyonada 2 yarışçı yarışta öldü. Dünyada da bu tür pistler çok. Bilmiyorlarsa bana gelsinler, onları götüreyim. Biz ailece yazılanlara, bize gelen telefonlara çok üzülüyoruz. Bugün ben de piste gittim ve kazayı inceledim. Tek neden Sinan hızlı bir pilottu. Sinan pistte olmasaydı aynı zamanda dışarıda başka bir şekilde olacaktı belki. Allahın takdiri, vadesi buraya kadarmış. Yarışçı olmak kolay değil. Ben tek başıma mücaleler vererek buralara geldim. Bu olayda kimsenin günahı yoktur, ailevi sorunları da herkesin olduğu gibidir. Biz ailece bunların konuşulmasını istemiyoruz. Lütfen bunları yazıp iletirmisin dedi.
  Daha çok şeyler söyledi ama özü buydu. Ben de kendisinden ve ailesinden defalarca özür diledim. Acılarını yaşayan insanlar bir de bu konulara üzüldüler. Ben acının tazeliğiyle kendimce Sinan'a yakıştıramadığım ölüme bahaneler aradım. Oysa onun özel hayatı kimseyi ilgilendirmezdi.
  Çok üzgünüm. Onların acısını dün bir kez daha hissettim. Bunu yaşayanlar bilir.
  Yakınlarına Allahtan sabır, merhuma Allahtan rahmet diliyorum.

  MÜGE POLATKAN
  TMF MERKEZ HAKEM KURULU BAŞKANI

  NOT ALINTIDIR :

  http://www.motosikletclub.com

 7. #27
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Sinan SOFUOĞLU Seni Unutmayacağız Kardeşim

  Ben bu Kenan kardeşimin altına imzamı atarım..

  AYAKTA ALKIŞLIYORUM

Benzer Konular

 1. Seni neden seveyim ki kardeşim?
  -BaDe- Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2009, 10:56 PM
 2. Kenan Sofuoğlu :::RÖPORTAJ:::
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 08:12 PM
 3. GRURUMUZ - Kenan SOFUOĞLU
  ErDaLL Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 02-11-2008, 10:40 PM
 4. Kenan Sofuoğlu mucizesi
  YukseLL Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-09-2008, 10:23 AM
 5. Müjdee! "Sinan Sofuoğlu" Şampiyonası
  SGOR Tarafından Moto GP Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-07-2008, 12:14 AM
Yukarı Çık