Birkaç yıl önce, bir gazetede kadın bir motosikletçinin, onu TEM’de taciz eden lüks bir otomobille yaşadığı tehlikeli macerayı okumuştum. Steven Spielberg’ün ilk filmlerinden “Duel”i hatırlatan gerilim dolu olayda, otomobil sürücüsü peşine takıldığı kadın motosikletçiye tamponunu değdiriyor, kadın da çarpma anlarında ancak debriyajı sıkarak otomobilin altına girmekten kurtuluyordu.
Bir süre sonra adam kadının peşini bırakmıştı. Ancak plakasını da motosiklete kaptırmıştı; otomobilin plakası motosiklete sıkışmıştı. Kadın bu şekilde mahkemelik olabildiği adamdan hesap sorabilmişti.
Bu yazı kadın motosikletçilerin trafikte karşılaştıkları zorluklara ilişkin bir tür feryat olmayacak. Motosiklet, otomobil fark etmez, trafikte kadın olmanın güçlüklerini herkes bilir. Erkeklerimizin bir kısmı da “Ne işi var kadınların trafikte; bıraksınlar bu işleri gidip evlerinde dolma sarsınlar” yaklaşımı içindedir.
Ancak Seral Çelikbaş (28) ve Sema Börü’nün (28) kurduğu kadınlara özel motosiklet kulübü PembeA2, trafikte kadınlara ait bilinen tüm klişeleri altüst ediyor. 100 üyeye ulaşan PembeA2’nin 13 Nisan’da yeni üyeleriyle birlikte Ağva'ya gerçekleştirdiği geziden yola çıkarak onları tanıyalım.
Seral, Ağva gezisini şöyle anlatıyor: “12.15’te Kartal İskelesi’nden 600 cc ve üstü motorların ağırlıkta olduğu 17 motorluk bir grupla yola çıktık. Hızlı ve yavaş grup olarak ikiye ayrılmıştık. Yedi motordan oluşan yavaş grubun yol tecrübesi yoktu.
Aramızda ilk defa uzun yol yapacak arkadaşlar olduğundan forumumuzda da daha önce bunu konuşup hızımızı ona göre ayarladık. 80’in üzerine çıkmadan uzun ama keyifli, doğanın tadını çıkara çıkara ilerlediğimiz bir yolculuk gerçekleştirdik. En önde yolu iyi bilen birisi, en arkadan da ben gittim.
Grubumuz ‘racing’lerin ağırlıkta olduğu her türden motoru barındıran karma bir topluluktu. Bu kadar büyük motorlarla baş edebilen, arkada pilyon taşıyan, scooter ile dağlara meydan okuyan birçok insana baktıkça gururlandım. Herkes motoruna çok yakışıyordu. Çok dikkatli ve azimliydi. PembeA2’ler olarak birbirimizi tanıdıktan sonra önümüzdeki gezilerin planlarını yapmaya başladık bile. Artık canımız nereye isterse...”


“Trafikte üzerimizde yük hissediyoruz”Seral Çelikbaş
Ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?


Kendimizi geliştirmek için eğitimler alıyoruz. Arayı fazla uzatmadan toplantılar yapıyoruz. Hayatımıza katmak istediğimiz güzellikleri paylaşıyoruz. En son Kenan Sofuoğlu’nu davet ettik. Şampiyonumuzla tanıştık, dinledik, alkışladık. Bu tip feyiz alacağımız insanları ağırlamak, kendimizi eğitmek, eğlenmek, gezerek öğrenmek üzerine kurguluyoruz aktivitelerimizi.

Kaç kişilik bir ekiple bu oluşumu idare ediyorsunuz?

İki kişiyiz. Ben ve arkadaşım Sema A. Börü kurduk siteyi. Ama zamanla yönetim için çekirdek bir ekibin oluşacağını düşünüyorum.


Ne tür sıkıntılarla karşılaştınız?

Aslında sıkıntıların çoğu sadece bizi değil, tüm motosiklet kullanıcılarını kapsıyor. Bize özel olan ise şu; trafikte üzerimizde yük hissediyoruz. Çünkü herkesin yapabileceği bir hatayı biz yaptığımızda durum cinsiyete bağlı beceriksizliğe dayanıyor. Ne yazık ki hemcinsimiz olan araba kullanıcıları da ne korna sesine ne verdiğimiz sinyale ne de uyarı levhalarına bakıyor. Bu durum genel bir “kadın şoför” imajı yaratıyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor.

Gelecek hedefiniz nedir?

Nitelikli bir büyüme istiyoruz. 2008’de hedefimiz daha fazla yol yapmak, yurtiçinde ve dışında gezilere çıkmak, uzaktaki üyelerimizle tanışmak. Aramızda hem yeni başlayıp vitesli motora geçme heyecanı yaşayan hem de yarışmak isteyenler var. Herkesin çıtası farklı seviyede. Asıl isteğim, her gün boğuştuğumuz trafikte kaba saba kornaların susması. Gördüğümüz otomobillerin yarısının motosiklet olması. Bu motosikletlerin üzerinde oturan ve vizörün arkasından gülümseyerek işine giden bir sürü PembeA2.

“Ne işin var kız halinle motor tepelerinde”

PembeA2 adının anlamı nedir?
PembeA2 en basit haliyle motosiklet kullanan kadınların sitesi. Fakat tanımak istedikçe derinleşen ve güzelleşen bir oluşum. Çünkü hayat tarzlarımızı yansıtan, farklılığımızı ortaya koyan, cesaretli, neşeli, sorumluluk sahibi bir site. “Ne işin var kız halinle motor tepelerinde?” diyenleri, “Helal olsun kızıma” dedirtecek bir azim. Kısacası PembeA2.com, bu azmi gösteren kadınların “iki teker on marifet” sloganıyla toplandıkları yer.
Pembe kelimesi, kız çocuklarına verilen nüfus cüzdanının rengine gönderme yapıyor: Ehliyette böyle bir uygulama olmasa da trafikte maruz kaldığımız ayrımcılığa dikkat çekmek için. A2 ise malum, motosiklet ehliyetinin sınıfı.
Biz trafikteki en küçük azınlığız. Bakalım ne kadar azız dedik ve bu siteyi kurduk. Ruhsal ve fiziksel olarak erkeklerden farklıyız. Bu durum motosiklet kullanımıyla ilgili bize özel konuları ve sorunları oluşturuyor. PembeA2’nin kadınlara özel olması bu yüzden.

Üye kabülünüzde bir sınırlandırma var mı? Bir erkek de aranıza girebiliyor mu?

Evet, kesin bir sınırlamamız var. Sitemize erkek üyeleri referans sistemiyle alıyoruz. Ancak sadece referanslar da yetmiyor. Şu an sadece dört-beş erkek üye kabul ettik. Onlar da motosiklet eğitmeni, motosiklet sitesi yöneticisi, motosiklet yarışçısı, teknik bilgi küpü arkadaşlarımız. Bize destek olan kişiler. Bu uygulamamızın nedeni bölmek değil, rafine bir topluluk oluşturma istediğimiz. Zaten organizasyonlarımıza üye olmayan erkek arkadaşlarımız katılabiliyor.

Üyelerinize neler sunuyorsunuz?

Biliyoruz ki motosiklet kültürü yardımlaşmayı, paylaşmayı, dayanışmayı gerektirir. Bizim trafikte yaşadığımız sorunlar malum. Bu sorunları göğüslemek ve iki teker üzerine tüm kimliğimizle oturmak istiyoruz. Üyelerimize bu dayanışmayı, yalnız olmadıklarını hissettirebiliyorsak ne mutlu.
Motosiklet başlı başına bir başkaldırı. Üstelik kadınsanız, bu sizi “asi” yapıyor. Fakat bu durum yorucu olabiliyor. Zor anlarda yanında birini bulmak önemli. Üyelerimiz böyle bir oluşumdan mutluluk duyuyor. Tek başlarına olmadıklarını biliyorlar.
alıntı: “Trafikteki en küçük azınlığız” / Cumartesi / Milliyet Ä°nternet