Son Günlerde Türkiye'nin Ana Haber bültenlerinde çokça duydugumuz bir başlıgı attım yazımın başına: "BİLDİRGE"
Eee "Muhalefet Bildirgesi" , "Hükümet Bildirgesi" , "Asker Bildirgesi" oluyorsa bizimde bir "Motorcu Bildirgesi" olsun di mi? :)
"Motorcu" kişiye global baktığımızda bu kimliğe biçilen karekter çok da değişken değil aslında. "Serseri" kelimesi ile eş anlamlı olarak sözlüklere girmeye aday bir tanımlama .
Aslına bakarsanız benim bu kadar zaman harcayarak savaşını verdiğim şeyde bu anlamsız imajı değiştirebilmek.Motordelisi Kulübü olarak yaptığımız her işte bize giydirilen Serseri gömleğini üstümüzden çıkartalım, bu yersiz yakıştırmayı haketmediğimizi gösterilim istiyoruz.Sırf bunun uğruna MOTORDELİSİ TİYARTRO gruplarını kurmadık mı?İstanbul-İzmir Motordelisi üyelerinden oluşan tiyatro ekibi bir serseri nin tam aksine Tiyatro gibi önemli bir sanatı Motorcu gibi uçuk bir kültürle birleştirerek önemli bir mesaj vermişti.Yine bunun uğruna binlerce fidan ekerek MOTORDELİSİ ORMANI tabelasını taş-çakıl araziye dikmedik mi?ve yine bunun uğruna eğitim seminerleri vermedik mi? Anadolumuzdaki bir okulu kardeş okul ilan edip minik kardeşlerimizin ögrenim ihtiyaçlarını karşılamadık mı? Kulüp yapımızın geregi Motosiklet Sporuna katkı saglamadıkmı? İşte aslına bakarsanız bu yapılanların hepsinin içinde yatan eşsiz MOTORCU karekteridir.
Eskiden "Çalgıcıya Kız Verilmez" diye bir söylem varmış.Çalgıcı dedikleride modern adıyla "Müzisyen" ler.Babalar o dönemde gece eğlence sektöründe çalıştıklarını bildikleri müzisyenlerin mutlu bir evlilik için doğru aday olmadıklarına kanaat getirerek çalgıcılara yani müzisyenlere kızlarını vermezlermiş.İşte o zamanlarda söylenen “Çalgıcıya Kız Verilmez” sözü şimdi bugünlerde evrim değiştirerek “Motorcuya Kız Verilmez” oldu.
Hem Vallahi hem billahi sırf bu yüzden evlenemeyen yada türk filmi tadında kız kaçırarak evlenmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu. “Serseri Motorcu” kimliğinin toplumda uyandırdığı “Motorcuya Kız Verilmez” düşüncesinin ne kadar vahim olduğuna dikkat çekerim.
Peki neden bu kadar umursuyor sunuz ? " diye sorarsanız ;Bu kötü ve zedelenmiş imajın karşıma sadece kız isterken değil, evden işe giderkende saplantılı bir dolmuş şöförü olarak karşıma çıktıgını söylerim size.
Ülkemizde küpe takıyor diye bıçaklanan, etek giyiyor diye kezzaplanan kişileri bültenlerde gördüğümüzde , trafikte motosiklet kullanan bir serseriye dolmuşla yapılan tampon darbeside makul görülür herhalde.
Şimdi durum bu kadar ehli vahim iken içimizde bu söylemlere çanak tutacak şekilde olan arkadaşlara sözüm;
-Trafikte korkuttugunuz, makas attığınız, tekteker yanından geçtiğiniz bir otomobil,az ilerde bunları yapmayıp şeridinde evine giden bir motorcuya tampon darbesiyle kinini kusabilir. Sitemizin emektarı , mükemmel insan,yeni evli,yeni baba “Flowrider” yani Dr. Ömer UZMA da bu tampon darbesiyle göçüp gitmedi mi aramızdan?
Yada daha esprili söyleyecek olursam “Kaç arkadaşımıza sizin yüzünüzden KIZ vermediler biliyor musunuz ? ” :)

- Aramızdan birkaç kendini bilmezin yaptıkları koskoca camiaya mal olmaz.

demeyin sakın.

Hastasını taciz ettiği için gazetelerin kapaklarına çıkan “Tacizci Doktor” yüzünden Tüm Tıp Camiasına “Tecevüzcü Coşkun” gözüyle bakıp “Benim hanımı kadın doktor muayne etsin” diyen yurdum insanı örneği var elimizde.
İşte bu yüzden MOTOSİKLET kültürünü hak ettiği gibi trafikte, toplumda kısacası heryerde en iyi şekilde temsil etmeliyiz.


Hakan DİNÇER
motordelisi spor kulubü başkanı