Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Motosiklet Ve Kitap

  Selam M.D liler belki icinizdeki okuma alıskanlıgını arttırır düsüncesi ile edindigim bir kac satırı paylasmak istedim
  MOTOSİKLET TEORİSİ : Reşat Arbaş ( 'Donald Duck' )

  'Bu kitapla nihayet Türk motosiklet camiası kendi içinden bir yazarla, tercüme eserler bir yana, ilk Türkçe kaynağa kavuşmuş oluyor. Pek çok motor sevdalısının internet forumlarında 'Donald Duck' diye tanıdığı, taa New York'tan yazıştığı Reşat Arbaş 'Motosiklet Teorisi' ile nihayet karşımızda.

  Hiç ömründe motosiklete el sürmemiş bir motosiklet meraklısından, ileri seviyeye kadar motosiklet kullanan bir sürücüye kadar geniş bir yelpazedeki yeterli tecrübeden yoksun motosiklet sürücüsünün trafik tehlikelerine en açık dönemde olduğu biliniyor. Kitaptaki bilgiler özellikle bu dönemi hedef alarak hem motosiklet gibi dünyanın en güzel sporlarından birine bakış açımızı değiştiriyor, hem de karakucak öğrenme yöntemlerine göre çok daha güvenli adımlarla bu dünyaya girmemizi, çok daha sağlam bir temel üzerinde ilerlememizi sağlıyor.

  Kitapta ilk motosiklet nasıl seçilir, nasıl antreman yapılır, üstünde nasıl oturulur gibi en temel bilgilerden fren, viraj, kıvırmaca gibi kullanma tekniklerine; mental hazırlık, hatta biraz fizik, ve giyim kuşam hakkında temel bilgiden küçük bir sözlüğe; cadde-trafik stratejilerinden motosikletçinin aile ve çevresi ile olan ilişkilerine kadar hemen her konuda oldukça etraflı bilgi bulunuyor.
  MOTOSİKLET GÜNLÜKLERİ : Ernesto Che Guevara
  TV8'de önceki günlerde belgeselide yayımlanmıstı

  "Bizim gibi kaşifler burjuvalara otel parası ödemektense ölmeyi tercih ederler."

  Bu kitap, Che'nin 23 yaşında, yakın arkadaşı Alberto Granado'yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che'nin derdi Amerika'yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya'yı geride bıkaraka yollara vurmuştu kendini.

  Çeşitli ülkeleri dolaştıkça ve özellikle cüzamlıların bulunduğu hastaneleri ziyaret ettikçe, gözlerinin önündeki tablo netleşmeye başlamıştı: Hem tüm insanlığı ikiye ayıran muazzam bölünme gerçekleştiğinde halkın yanında saf tutmaya karar veriyor, hem de tüm Amerika kıtasını Yankiler dışında bir melez ırka ait sayıyordu. Kadehini Birleşik Amerika için kaldıran bir Amerikalı!

  'Lanetli' insanlar tüm burjuvalardan çok daha yakında bu sergüzeşte. Cüzamlıların Che'yi ve Alberto'yu sevmelerinin nedeni, bu iki kafadan onlarla çekinmeden sohbet etmeleri, dertlerini dinlemeleri ve futbol oynamalarıydı mesela. Biz de bu arada Che'nin Albert Camus'yle ortak bir noktasını da keşfediyorduk: İkisi de kaleciydi.

  Dolayısıyla bu kitap, sonu bir gerilla mücadelesine varan ve Küba Devrimi'ne giden bir serüvencinin ağzından anlatılmış bir yol hikayesidir aynı zamanda... "Bedenimi savaşa hazırlıyorum varlığımı, muzaffer proletaryanın canavarca uğultusu yeni bir kuvvet ve umutla yankılansın diye kutsal bir tapınağa çevireceğim."
  CEHENNEM MELEĞİ : Ralph Sonny Barger
  Kitabın yazarının katılmasıyla bir Amerikan efsanesine dönüşecek olan Cehennem Melekleri Motorsiklet Kulübünün gerçek hikayesi, biraz da Amerikanın kötü çocuklarının hikayesidir.

  "Çoğumuz liseyi bırakmış, yirmilerinin başlarında birbirine sürtecek iki beş sentliği olmayan gençlerdik. Arkadaşlarımızın garajlarında yaşıyorduk, sahip olduğumuz tek şey sırtımızdaki giysiler ve bacaklarımızın arasındaki motarlardı.

  " Efsanenin doğduğu yıllar müziğin, rock'n roll'un ve uyuşturucunun yıllarıydı. Bu kötü çocukların efsanesinde farklı olarak silahlar, mahkeme salonları, hapishane hücreleri ve rüzgarla konuşan insanlar vardı.
  ZEN VE MOTOSİKLET BAKIM SANATI : Robert M. Pirsig
  Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı roman, otobiyografi ve felsefi deneme türlerinin sınırlarını genişleten; bütün bir akılcılık geleneğini sorgulayan benzersiz bir 'kült kitap'.

  Hikâye bir adamın, oğlu ve iki arkadaşıyla birlikte yaptığı uzun bir motorsiklet yolculuğundan oluşuyor. Yolculuklar, metalik-plastik yalnızlıkların hüküm sürdüğü, özdeki çirkinliklerin yapay bir 'stil' cilasıyla kapatılmaya çalışıldığı, 'stilize' nesneler, 'stilize' insanlar ve ilişkilerle dolu bir hayatın yaşandığı Amerikan kentlerinden, sapa dağ yollarından, uçsuz bucaksız düzlüklerden geçer, bir dağa tırmanır ve en sonunda okyanusa varırlar. Adam yolculuk boyunca bir de 'iç yolculuk' yaşamakta, başka doruklarda gezinmektedir. Kendi 'deli' geçmişine, aklın ötesine yolculuk yapmaktadır. 'Akılcılık' dediği hayaletin peşinde antik Greklerden modern bilim felsefesine kadar bütün Batı düşüncesini kat eder. Etrafındaki bütün çirkinliğin, sahteliğin sebebi olduğu söylenen teknolojiyi suçlamaz. Sorun, teknoloji üreten insanlarla ürettikleri nesneler arasındaki ilişkidedir. Bunun da temelinde gerçekliği, özen ve nesne diye uzlaşmaz karşı kutuplar koyutlayarak kavramaya çalışan Akıl anlayışındaki 'genetik bir bozukluk' yatar.Bu anlayış, Nitelik sorunuyla hesaplaşamaz. Bir sanatçının yapıtını oluşturduğu, bir tamircinin bir motorsikleti özenle tamir ettiği saf Nitelik anlarında özne ve nesne özdeştir. Bir yanda insan, bir yanda dünya/nesne yoktur. Değer yoksa olgu da olamaz. 'İyi ', gerçekliğin bir biçimi değildir, kendisidir.

  Pirsig'e göre dünyayı politik programlar oluşturarak düzeltemezsiniz, bunlar ancak temeldeki değerler sisteminin doğru olması durumunda işe yarar. 'Dünyayı düzeltmenin yeri önce kendi yüreğimiz, kafamız ve ellerimiz ve onlardan çıkan işitir. 'Bu yüzden de insanoğlunun yazgısını düzeltmekten değil, motosikletin nasıl onarılacağından söz eden bir kitaptır bu. 'Çünkü gerçek motosiklet, kendimiz denen motosiklettir.
  KIRMIZI MOTOSİKLET : Filiz Tosyalı
  İlk yayınlandıgında büyük ilgi gören bu kitap seri olarak yayınlandı.

  Gercek yaşam öyküsü Yatılı öğrenciler. Aile baskısıyla sınava hazırlanan çocuklar. Çocuklarımızı çok severiz, ama onları bazen çok üzeriz. O noktada başlayan pişmanlıklar. On Yaşında bir çocuğun motosiklet tutkusu ve ailesiye olan ilişkileri. Evin yaramaz kızı Gamze. Ödüllü bir Roman anlatiliyor
  KÜBA'yı KEŞFEDERKEN / MOTOSİKLETLE EGZOTİK BİR KÜBA GEZİSİ : Christopher P. Baker
  İster başkent Havana'nın zarif bulvarlarında olsun ister Küba'nın okyanus dalgalarıyla yıkanan köy yollarında, yazar Chtistopher Baker'ın 1000cc'lik motoru sadece bir ulaşım aracı değil, aynı zamanda özgür bir ruhtu. Ateş kırmızısı motoruyla Küba yollarında üç ay dolaşan Baker, yaşadığı bu romantik macerayı mükemmel bir kitaba dönüştürmüş.

  Öyküsü, kozmopolit Havanalılardan çiftçi ve balıkçılara uzanan geniş bir toplumsal kesit sunarak, yüzyıllardır gezginleri cezbeden neşeli bir atmosferi yakalıyor. Yoksulluğun, siyasi belirsizliklerin, acı dolu bir geçiş sürecinin izlerini taşıyan bu güzel adanın zengin mirasını keşfediyor. Ve ateşki cennette gezgin bir şövalye gibi, Baker'ın gittiği her yerde nasıl güzel kadınlar bulduğunu anlatıyor. Duyarlı, espirili ve şaşırtıcı derecede samimi tesadüfle harmanlanan "Küba'yı Keşfederken" sizi uzun süre unutamayacağınız bir yolculuğa götürüyor. Uzaklardaki bu ezgotik ülkeye ve onun sıcakkanlı insanlarına mükemmel bir bakış sunuyor.

  National Geopraphic Uzmanları Tarafından Seçilmiş Tüm Zamanların En Heyecan Verici Keşif Öyküleri
  ASYA YOLLARI HİMALAYALAR ve ÖTESİ : Nasuh Mahruki
  Everest'e tırmanan ilk Türk ve ilk Müslüman unvanını alan ünlü dağcımız Nasuh Mahruki, bu kez Asya Yolları'na motosikletle çıktı ve 20.000 kilometre katetti.

  İstanbul'dan yola çıkan Nasuh Mahruki, İran, Pakistan, Hindistan, Sıkkım, Nepal'i geride bırakarak Tibet'e ulaştığında Katmandu'da motordan indi ve bir ayda dünyanın altıncı yüksek dağı olan 8201 metre yüksekliğindeki Cho Oyu'nun doruğuna Türkiye'nin en yüksek solo tırmanışını 28 Eylül 1997'de gerçekleştirdi. Tırmanışıyla birlikte dört ay süren yolculuğunda başka coğrafyalara, başka iklimlere ait altı ülkenin sayısız inancını, birbirinden farklı insanları ve yaşama biçimlerini, değişik kültür dokularını, bizlerden çok uzaklardaki sesleri, renkleri, kokuları, tatları yerinde yaşadı ve gördü ki, "Her şey ve her yer, burası ve orası özde aynı ve aslında hepsi bir.

  Okurken Mahruki'nin coşkusunu paylaşacak, büyük keyif alacaksınız.

 2. #2
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Motosiklet Ve Kitap

  Reşat Arbaş ( 'Donald Duck' ) Tanımayanlar için bir fotosunu koyuyorum..

  Kendisine ulaşamadım ulaşınca sitemizde az biraz misafir edeceğim inş. .. Güzel motosiklet konularıyla..


Benzer Konular

 1. Motosiklet hareketli gif,
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-04-2009, 06:48 PM
 2. Bu da giyilebilir Motosiklet!
  SGOR Tarafından Moto Vitrin Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2008, 08:16 PM
 3. Motosiklet Bildirgesi !
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-04-2008, 04:09 PM
 4. Hoş bir motosiklet reklamı
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 05-04-2008, 10:51 AM
 5. Motosiklet'le Viraj
  SGOR Tarafından Moto Vitrin Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 24-02-2008, 12:37 PM
Yukarı Çık