Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Üyecik No Exit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  33
  Rep Gücü
  47

  TÜRKSAT 3A hayatı değiştirecek

  Türkiye’nin uydu kapasitesini tek başına yüzde 50 artıracak TÜRKSAT 3A, bu gece uzaya fırlatılıyor. Digital teknolojide çığır açması beklenen 3A ile HD yayınlar izlenebilecek ve küçük çanaklarla yayın alınabilecek.

  Türkiye’nin yeni uydusu TÜRKSAT 3A, bu gece yarısından sonra Fransız Guyanası’ndaki Kourou Uzay Merkezi’nden bu gece 00.52’de uzaya fırlatılacak. TÜRKSAT 3A’nın uzay yolculuğu çok kısa sürecek ve fırlatmadan 22 dakika sonra fırlatıcı roketin kapsülünden çıkarak uzayla tanışacak.

  Türkiye’nin sahip olduğu uydular arasında en gelişmiş özellikleri taşıyan 3-A, 12 gün süresince uzayda kontrol edilecek. Daha sonra “42 derece Doğu” yörüngesine yerleştirilecek. Fırlatıldıktan 12 gün sonra uydunun kontrolü Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecek ve gönderilecek komutlarla uydu 20 gün daha performans testlerine tabi tutulacak.

  TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 1C’nin bütün trafiğini ve yükünü üstllenecek. 1C uydusu artık televizyonların ilave data aktarımı taleplerinin yerine getirilmesinde kullanılacak.

  ÇOK HIZLI TV VE RADYO YAYINI

  TÜRKSAT 3A’nın devreye girmesiyle televizyon, radyo ve VSAT aktarımları çok yüksek hız ve kalitede gerçekleştirilebilecek. Yüksek çözünürlüklü High-Definition (HD) yayınların iletilmesinde çok iyi bir altyapıya kavuşulmuş olacak.

  KÜÇÜK ÇANAKLARLA YAYIN ALINABİLECEK

  TÜRKSAT 3A üzerinden VSAT uygulamalarında kurumsal müşteriler 50-60 santimetre gibi küçük çaplı antenlerle yayın alabilecekler ve 1 Watlık HPA’larla uplink yapabilecekler. Bu özelliği ile TÜRKSAT 3A, VSAT kurulumlarında önemli oranda maliyet azalmasına olanak tanıyacak. 3A’nın elektrik üretimi ve sinyal gücü diğer uydulara göre daha yüksek. Bu özellik sayesinde Türkiye’deki televizyon izleyicileri 70 santimetrelik çanak antenlerle çok daha yüksek kalitede yayın izleyebilecek.

  20 YIL KULLANILACAK

  TÜRKSAT 3A’nın ömrü 20 yıl olarak hesaplandı. 2,8x2,3x1,8 metre boyutlarında olan uydunun 30 metre kanat açıklığı bulunuyor, uydu 3 bin 110 kilogram ağırlığına sahip. Fransa’da üretilen 3A uydusu, SpaceBus 4000B2 serisine ait.

  22 TÜRK MÜHENDİS ÇALIŞTI

  Yeni uydunun tasarım, entegrasyon ve test aşamalarına paralel şekilde yürütülen teknoloji transferi ve eğitim projesinde 22 Türk mühendis de görev aldı. Böylece, TÜRKSAT için yeni üretilecek uyduların Türk mühendislerce tasarlanabilmesi yolunda ilk ve en önemli adım atılmış oldu. TÜRKSAT 5A milli haberleşme uydusunun tasarımına başlandı. Bir kaç yıl içinde 5A’nın üretim çalışmalarına başlanacak.

  YILDIZLARI İZLEYEREK YÖNÜNÜ BULACAK

  TÜRKSAT 3A uydusunda diğer uydularda olmayan “yıldız izleme” özelliğinin bulunuyor. Diğer uydular güneşe ve dünyaya bakarak yerini hesaplarken, TÜRKSAT 3A uydusu ise yıldızları izleyerek yerini hesaplıyor.

  200 MİLYON DOLARA MAL OLDU

  Üretimi için ilk resmi girişim Nisan 2005’te başlatılan TÜRKSAT 3A, 200 milyon dolara maloldu.

  AVRUPA, ASYA VE KUZEY AFRİKA’YI KAPSAYACAK

  TÜRKSAT 3A, Avrupa, Türkiye’nin tamamını ve Asya’yı kapsama altına alacak. Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin’e kadar uzanan geniş bir kapsama alanında, televizyon yayıncılığı ile birlikte internet, ses ve data aktarımları için kullanılacak. Uydu, Çin’in önemli bir bölümünü ve Kanada’nın Halifax bölgesini de kapsayacak. Böylece Türkiye’nin iletişim sınırları Amerika’dan Çin’e kadar genişleyecek.

  LİBYA’DAKİ TÜRK İNTERNETE 3A İLE BAĞLANABİLECEK


  Asya’da Pakistan, Afganistan, Moğolistan, Kazakistanı kapsayacak 3A uydusu, Kuzey Afrika ülkelerinin tamamında da kullanılabilecek. Libya’da ya da Tunus’ta çalışan bir Türk mühendis, TÜRKSAT 3A ile Ankara üzerinden internete bağlanabilecek.

  3A, 1C’NİN İKİ KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

  TÜRKSAT 3A kapsama alanı içerisinde, dünyanın herhangi bir bölgesinden verilen bir yayının dünyanın başka bir bölgesine aktarımını gerçekleştirebilecek. TÜRKSAT 3A 1296 megahertzlik pazarlanabilir kapasiteye sahip olacak. Bu kapasite, 700 megahertzlik TÜRKSAT 1C uydusunun yaklaşık iki katı büyüklüklüğüne karşılık geliyor.

  3A uydusu, 1C ve 2A uydularında olduğu gibi Türk Sihalı Kuvvetleri’nin haberleşme ihtiyacını da karşılayacak.

  TÜRKİYE’NİN UYDU TARİHİ

  Türkiye uzaya uydu gönderebilmek üzere ilk kez 1990 yılında ihaleye çıktı. TÜRKSAT adı verilen uydu serisinden ilk ikisinin yapımı, ana ve yedek kontrol istasyonları, personelin eğitimi ve dokümantasyon sağlanmasını içeren 315 milyon dolarlık ihale ile ilk Türk uydusu TÜRKSAT 1A imal edildi. Ancak 1994 yılı Ocak ayındaki fırlatılış sırasında uydunun fırlatıcı roketinde meydana gelen arıza sonucu TÜRKSAT 1A Fransız Guyanası’ndaki Kourou üssünden fırlatılışından kısa süre sonra infilak etti ve parçalanarak düştü.

  TÜRKSAT 1A’nın başarısız olması üzerine Türkiye, ikinci uydu TÜRKSAT 1B’nin üretim sürecinin hızlandırılarak, imalatının birkaç ay içerisinde bitirilmesini sağladı. TÜRKSAT 1B, 11 Ağustos 1994 tarihinde Fransız Guyanası’ndan başarıyla fırlatıldı ve yörüngesine yerleştirildi.

  Bu arada, fırlatılışı başarısızlıkla sonuçlanan TÜRKSAT 1A’nın sigorta kapsamında olması nedeniyle, bunun yerine üretici firma Alcatel Space hemen yeni bir uydunun üretimine başladı. TÜRKSAT 1C adını alan bu uydu, Türkiye’nin isteği üzerine kapsama alanı daha da genişletilerek üretildi ve 10 Temmuz 1996 tarihinde başarıyla uzaya fırlatıldı. TÜRKSAT 2A uydusu ise 2001 yılında uzaya fırlatıldı.

  ntvmsnbc

 2. #2
  Üyecik No Exit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  33
  Rep Gücü
  47

  TÜRKSAT 3A Fırlatılmaya Hazır..

  TÜRKSAT Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletmesi A.Ş. (TÜRKSAT) Genel Müdürü Özkan Dalbay, “31 Mayıs TSİ 00.50’de fırlatılacak olan TÜRKSAT 3A ile Türkiye’nin uydu iletişimi alanındaki mevcut konumunu çok daha ileri noktalara ulaştırmış olacağız” dedi.

  TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, Gölbaşı’ndaki Uydu Hizmetleri Merkezi’nde TÜRKSAT 3A uydusunun 31 Mayıs TSİ 00.50’de Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılması ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  TÜRKSAT 3A uydusunun hizmete girmesiyle Çin’in önemli bir bölümünün, Avrupa’nın ve Orta Doğunun tamamının, Kuzey Afrika, Kuzey Atlantik ve Kanada’nın Halifax bölgesinin Türk uydularının kapsama alanına gireceğini anlatan Dalbay, “Türkiye’nin iletişim sınırlarını Amerika’dan Çin’e kadar genişlettik” dedi.

  Türkiye’nin 1980’li yılların sonunda uydu uzay teknolojileri konusunda adım attığını dile getiren Dalbay, 1994’te TÜRKSAT 1B, 1996’da TÜRKSAT 1C ve 2001’de TÜRKSAT 2A uydularının hizmete girdiğini belirtti. Dalbay, “31 Mayıs TSİ 00.50’de fırlatılacak olan TÜRKSAT 3A ile Türkiye’nin uydu iletişimi alanındaki mevcut konumunu çok daha ileri noktalara ulaştırmış olacağız” dedi.

  TEKNİK ÖZELLİKLERİ

  TÜRKSAT 3A uydusunun Fransa’da üretildiğini ve SpaceBus 4000B2 serisi olduğunu anlatan Dalbay, uydunun ömrünün en az 20 yıl olduğunu söyledi.

  Dalbay, kanat açıklığı 30 metre, ağırlığı 3 bin 110 kilo olan uydunun üzerinde ses, görüntü ve data iletimi yapan 24 transporter olduğunu ifade etti. Dalbay, “1296 megahertzlik bant genişliğine sahibiz. TÜRKSAT 1C uydumuzun 700 megahertz olduğunu düşünürsek, 1C uydusunun yaklaşık 2 katına yakın bir kapasitesi var” dedi.

  “YILDIZLARI İZLEYEREK YERİNİ BULACAK”


  TÜRKSAT 1C uydusunda diğer uydularda olmayan “yıldız izleme” özelliğinin bulunduğunu dile getiren Dalbay, diğer uyduların güneşe ve dünyaya bakarak yerini bildiğini anlattı. Dalbay, TÜRKSAT 3A uydusunun ise yıldızları izleyerek yerini hesapladığını söyledi.

  Elektrik üretimi ve sinyal gücünün diğer uydulara göre daha yüksek olduğunu ifade eden Dalbay, böylece Türkiye’deki televizyon izleyicilerinin 70 santimetrelik çanak antenlerle çok daha yüksek kalitede yayın izleyebileceklerini vurguladı.

  TÜRKSAT 3A’nın hizmete girmesiyle kapsama alanının genişleyeceğini hatırlatan Dalbay, böylece “Kazakistan’dan çıkan bir yayın doğrudan İngiltere’ye indirilebilecek. Böylece geçiş özelliği sayesinde maliyetler de azalacak, ses ve görüntüde gecikme de olmayacak” dedi.

  1C’NİN BÜTÜN TRAFİĞİNİ ALACAK

  TÜRKSAT 1C’nin bütün trafiğini ve yükünü TÜRKSAT 3A’nın alacağının altını çizen Dalbay, 1C uydusunun farklı bir yörüngede, farklı bir şekilde işletileceğini söyledi. Dalbay, TÜRKSAT 1C’nin, televizyonların ilave data aktarımı taleplerinin yerine getirilmesinde kullanılacağını kaydetti.

  TÜRKSAT 5A

  Türkiye’nin milli haberleşme uydusunun üretilmesi ve buna yönelik insan kaynağının yetiştirilmesi projesi kapsamında 20 mühendisin Fransa’da eğitim aldığını ifade eden Dalbay, TÜRKSAT 5A milli haberleşme uydusunun tasarımına başladığını anlattı. Dalbay, bir kaç yıl içinde 5A’nın tasarım çalışmasının kesinleşmesinin ardından üretim çalışmalarına başlanacağını söyledi.

  SORULAR

  Dalbay, toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. “TÜRKSAT 3A hayatımızda neleri değiştirecek?” sorusu üzerine, “Yüksek çözünürlüklü (HD) yayınların iletilmesi ile ilgili çok iyi bir altyapıya kavuşulmuş olacak. Çanak antenlerin çapının küçülmesine rağmen daha iyi bir yayın kalitesini standart dijital yayınlarda da elde edebileceğiz” dedi.

  Dalbay, kapsama alanına ilişkin bir soruya, “Bizim uydumuzun kapsama alanı diğer uydulardan çok daha geniş. TÜRKSAT 3A ile, karasal anlamda, nüfus yoğunluğu açısından neredeyse dünyanın üçte birini aşan bir nüfusa 90 santimetrelik çanak antenlerle uydular üzerinden televizyon izletme imkanına sahip olacağız” yanıtını verdi.

  “TÜRKSAT 3A’nın maliyeti ne kadar?” sorusunu yanıtlarken Dalbay, “3A bir önceki uydumuzdan daha düşük maliyetli. Rakam vermek gerekirse, 3A’nın 200 milyon doların üzerinde bir maliyeti var” dedi.

  “TÜRKSAT 3A’nın askeri amaçlı kullanımlara ekstra katkısı olacak mı?” sorusu üzerine Dalbay, uyduların gözlem uydusu ve haberleşme uydusu olmak üzere ikiye ayrıldığını söyledi. Alçak yörüngelerde bulunan gözlem uydularında optik kamera bulunduğunu ancak haberleşme uydularında kamera bulunmadığını dile getiren Dalbay, “3A uydumuz, 1C ve 2A uydularında olduğu gibi Türk Sihalı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılayacaktır. İlave bir değişikliğimiz yok” dedi.

  Dalbay, e-devlet projesinde gecikme olup olmadığının sorulması üzerine de altyapının kurulmasında sona gelindiğini söyledi. Dalbay, “2008 ortasında e-devlet açılacak” dedi.

 3. #3
  Üyecik No Exit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  33
  Rep Gücü
  47

  Cevap: TÜRKSAT 3A hayatı değiştirecek

  Maalesef uydumuzun fırlatılış tarihi bir hafta sonraya ertelendi bu ikinci rötar oldu uydunun yazılım programlarında son anda farkedilen problemden ötürü ikinci kez ertelenerek bir hafta sonra fırlatılması kararı alındı..

 4. #4
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: TÜRKSAT 3A hayatı değiştirecek

  turksat su an 42 derecedeki uydu aslinda 40 cm canakla da oldukca iyi alinacak seviyeye geldi , bunun sebebi Turkiye de artik canak anten imal etmek mukemmellesti
  ikinci sebebi ise LNB dedigmiz canagin ucuna takilan 10-12 ghz frekans konvertoru

  noise, Gurultu seviyesi azaltildi yeni teknolojiler sokuldu, gurultu seviyesi dusuk bil LNB
  60cm lik canak ile alinabilen yayinlari 40-45 cm canaklara dusurdu. ancak bunun kimse farkinda degil

  yalniz tek bir sey kaliyor ortada Kaliteli malzeme almak . kisaca oyle bir devirdeyiz ki 90cm canakla 150 cm lik bir kaliteye ulastik. bu teknolojiden kaynaklaniyor..


  Gelelim uydu alicilarinin ve malzemelerin kokenlerine:

  analog cihazlarda Aslinda Kuzey avrupa da baslangic olmus ancak Dunya Liderligini Guney korey ele gecirmis. bana gore dunyanin en iyi cihazlarini Guney kore uretiyor, korede cunku Uydu arge calismalari cok yuksek. buluslarin cogu burada yapiliyor.
  bugun tek canaktan 6-7 uydu alan canaklar cikti ortaya bu yapilan seyi
  Guney koreli bir genc 15 yil once bulmustu,ve gazetede bunu ilan etmisti ticarii alana sizmasi daha yeni cikti, kore bu kadar ileri.


  cin ise en buyuk taklitci ve ucuz satici,, Turk firmalari genelde mointajci Next yuksel elektronik ve botech cok buyuk montajci firmalar mevcut bircok malzemeyi kendileri de uretiyorlar. Taiwan cinden sonra iyi kalite uretiyor.

  Hindistanda ise elyapimi uydu receiver buluyorsunuz, bence antika ama el yapimi ve calsiyor hemde harika. ama kotu tarafi C band olmasi.

  TÜRKSAT 3A yola çıktı

  [flv]http://video.gazetevatan.com/video/file/130620080113305269185.flv[/flv]

Benzer Konular

 1. hayatınızı değiştirecek 289 e-kitap
  meridyen2 Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-12-2010, 10:17 PM
 2. Kadınların kaderini değiştirecek kitap
  simqe Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-04-2010, 03:42 PM
 3. iş Hayatı - Aile Hayatı
  onuc13 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 24-08-2009, 10:45 PM
 4. 3G neleri değiştirecek?
  SAHARAY Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-11-2008, 12:24 AM
 5. Bu Diyet Hayatınızı Değiştirecek!
  Nil@y Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2007, 08:51 AM
Yukarı Çık