Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Zimbardo Deneyi

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Zimbardo Deneyi Konusununun içerigi kısaca ->> Philip Zimbardo’nun iki hafta sürmesi planlanan; fakat deneklerin vücudunda ve ruhunda onarılmaz zararlara yol açılacağı korkusuyla bir hafta sonra kesilen ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SEBLA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Nerden
  Gurbet'den...
  Mesaj
  577
  Rep Gücü
  3515

  Zimbardo Deneyi

  Philip Zimbardo’nun iki hafta sürmesi planlanan; fakat deneklerin vücudunda ve ruhunda onarılmaz zararlara yol açılacağı korkusuyla bir hafta sonra kesilen deneyinde gönüllüler mahkum ve gardiyan olmak üzere rastgele ayrıldı. Her iki taraftakilere de konumlarını gösteren sembolik kıyafetler verildi. Örneğin mahkumlar kazınmış kafayı taklit eden sıkı başlıklar ve onları gülünç gösterecek cübbeler giydiler. Gardiyanlara üniforma giydirildi ve gözlerini mahkumlardan saklayan koyu renk gözlükler verildi. Tarafların birbirlerine adlarıyla hitap etmesine izin verilmedi. Kural, kişilikten tümüyle arınmaydı. Bu, başlangıç noktasıydı. Bundan sonra olanlar planlayıcıların yaratıcılığından baskın çıktı ve onu çok geride bıraktı. Gardiyanlara (rastlantısal olarak seçilmiş, herhangi bir anormallik belirtisi var mı diye dikkatle incelenmiş, üniversite çağındaki erkekler) hiçbir kısıtlama yoktu. Üstünlüklerini kavrayan gardiyanlar mahkumların boyun eğişleriyle karşılaştı ve bu da gardiyanları güçlerini daha çok göstermeye kışkırttı ve sonra bu da mahkumların kendilerini daha da küçük düşürmeleriyle tam bir karşılık buldu. Gardiyanlar mahkumları açık saçık şarkılar söylemeye, boşaltmalarına izin vermedikleri kovalara dışkılamaya, elleriyle tuvaletleri temizlemeye zorladılar. Onlar istenenleri yerine getirdikçe onların insanlıkdışı doğaya sahip mahkumlar olduğuna daha çok inanarak davrandılar ve insanlıkdışılığın giderek daha korkunç düzeylerine özgü uygulamaları yaratır ve yaptırırken daha az yapmacık olduklarını hissettiler. Hoş ve kibar Amerikalı gençlerin birdenbire, sözde yalnızca Auschwitz ve Treblinka gibi yerlerde bulunan türden canavarlara benzer bir hale dönüşüvermesi korkunçtur ama şaşırtıcıdır da. Bu durum bazı gözlemcilerin, hepimizde değilse bile çoğumuzda dışarı çıkmak için bekleyen küçük bir SS yanın yaşadığını düşünmelerine yol açmıştır.

  Zimbardo’nun deneyinde, denek olan kişinin sorumluluğunu üzerinden almaya hazır, yerleşmiş bir dış otorite yoktu.


  Zygmunt Bauman

  piktobet
  ''İslam’a gelmek bir yere gelmek değil, ‘kendine gelmek’tir.''

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Üzerinde düşünmeye değer bir deneymiş doğrusu.
  kıyafet psikolojiyi bayaa bayaa etkileyebiliyormuş demekki.
  hımmmm.
  Bide şu var sosyal psikoloji,...eziklik rol olarak bile psikolojiyi etkiliyor,üstünlük fikride.....zulme boyun eğmek,zalimin zalimliğini artırmaya neden oluyor.
  ve daha pek çok düşünülesi konu çıkar bu deneyden.
  vaktim olursa üzerinde düşünmek üzere işaretlenmiştir konu efenim.:)

Benzer Konular

 1. Miller - Urey Deneyi.
  SOSYALİST Tarafından Kimya Forum'u Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 19-01-2017, 02:58 PM
 2. Lenski Deneyi
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 19-11-2013, 05:33 PM
 3. Milgram Deneyi
  SEBLA Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-12-2011, 10:58 AM
 4. Yüzyılın Deneyi
  SAHARAY Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 21-11-2009, 11:38 AM
 5. Philadelphia Deneyi
  Karakarizma Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-12-2007, 01:53 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık