Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Her Ölüm Erkendir

  Merhaba  Hangimiz hazırlanabiliriz ki ölüme, bekleyebiliriz o anı ? Ya düşünmek? Ne kadar düşünebiliriz ki, kendimize bile türlü bahaneler yaratmaz mıyız ölümü düşünmemek için ?

  Bir de başkalarının ölümü var. Ölüm haberi aldığında insan ne kadar farklı tepkiler verir…Bu tepkileri ölenin yakınımız olması mı, öleni ne kadar sevdiğimiz mi, yoksa ölen kişinin bize çok yakın yaşaması mı belirler; ya da hepsi mi ? Aslında o an duygularımız belirler tepkimizi, isyanımızı. Fark etmeyiz belki, kontrol da edemeyiz o an ki öfkemizi veya hüznümüzü… Kontrol etmek isteyen kim ki zaten? Yaşanmışlıklarımız belirler o an ki hüznümüzü, öfkemizi ve belki de isyanımızı.

  Belki babaanneniz ölmüştür, ölüm anındaki hislerinizi sizin babaannenizle olan bağınız belirler; çok üzülürsünüz kendinizi duvardan duvara çarparsınız ki sizi büyütmüştür o ya da ne hissedeceğinizi bilemezsiniz küçüksünüzdür, farkında değilsinizdir hiçbir şeyin birden kendinizi bir cenaze namazında bulursunuz, nasıl kılınacağını bile bilmediğiniz. O ana kadar ölüm bilmezsiniz ki, algılayamazsınız olanları. Eve gelirsiniz televizyonu açmaya kalkarsınız, açılmaz derler televizyon, kırkı çıksın derler, matemimiz var derler.

  Bilmezsin ki matemi, peki ya kırkı çıkmak ne demek? O an o matemi gelecekte tutacağının farkında değilsindir… Sonradan sızlar için, çok sonra üzülürsün fazla vakit geçiremediğin için onunla. Üzülürsün onu uğurlarken bilinçsiz olmana, ölüm hakkında hiçbir fikrinin olmamasına, o an yas tutamamana. “Erken gittin be babaanne” dersin, sonra belleğini yoklarsın babaannenle kendini aynı karede bulmak için, ilk başta korkarsın bulamamaktan; ama fazla sürmez, biraz zaman geçtikten sonra yüzünü bir tebessüm kaplar o kareleri buldukça. Daha fazlasını bulmak için daha fazla zorlarsın kendini; ona duyduğun bir borç gibi.O tebessüm bir süre sonra gözyaşına bırakır kendini, işte o an ölüm anıdır, tekrar yaşarsın çok sevdiğin insanın ölümünü. Çocukken yaşadığın her şeyi hatırlarsın. Matem, kırkı çıkmak…

  Gözyaşları düşerken hepsi gelir aklına ve başlarsın keşkelere, beraber geçiremediğiniz zamanın hepsine…
  İşte böyle çocuk; ölümü bilmezken şimdi sana sorarlar ölümü… Başkalarına anlatırken, hep babaannenin ölümü gelir aklına. Her anlatılan ölümde ondan bir şeyler bulursun. Gülüşü, bakışı, dokunuşu, seni paylaması belki de, benimki beni paylamazdı dersin ama… Aslında bazı ölümler birbirine benzer ya, ama hepsinin tek bir ortak özelliği vardır;
  Erkendir tüm ölümler…

  Her Ölüm Erkendir | Radikal Genç

 2. #2
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Evet her ölüm erkendir. Ciddi şekilde çok hislendim.Şu an bir arkadaşımın ciddi bir rahatsızlığı var.
  Çok hassasım..

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet her ölüm erkendir. Ciddi şekilde çok hislendim.Şu an bir arkadaşımın ciddi bir rahatsızlığı var.
  Çok hassasım..
  Merhaba

  Gecmis olsun!
  Sifa her zaman gorulen mucizedir.
  Umitlerin kaybolmamasi dilegiyle....

Benzer Konular

 1. Ölüm...
  sükut-u hayal Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-06-2011, 05:41 PM
 2. Ölüm
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-03-2010, 03:41 AM
 3. Ölüm var ölüm...
  RABİA Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-08-2008, 12:49 PM
 4. Aşk ve Ölüm
  alperMAX Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-11-2007, 12:02 AM
 5. ölüm anı
  karaca10 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-02-2007, 03:22 PM
Yukarı Çık