Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Aşırı internet= Uyuşturucu!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Aşırı internet= Uyuşturucu! Konusununun içerigi kısaca ->> "İnternetin beyinde oluşturduğu zarar kokain ve eroin kadar var" Uzmanlarca yapılan araştırmalarda, aşırı internet kullanımının beyinde oluşturduğu zararın, kokain ve ...

 1. #1
  İNCİ
  Misafir..

  Aşırı internet= Uyuşturucu!

  "İnternetin beyinde oluşturduğu zarar kokain ve eroin kadar var"

  Uzmanlarca yapılan araştırmalarda, aşırı internet kullanımının beyinde oluşturduğu zararın, kokain ve eroinin oluşturduğu zararla aynı olduğu belirlendi.

  Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sanal alıştırıcı olan bilgisayarın ve internet ortamının fizyolojik bağımlılık yaptığının bugün kesinlik kazandığını bildirdi.

  İnternet ve bilgisayar bağımlılığını olağan bağımlılık kriterlerini karşılayacak şekilde bilgisayarla ve sunduğu görüntülerle yoğun bir biçimde meşgul olma durumu olarak tanımlayan Tarhan, bağımlılığın tanı ölçütlerini şöyle anlattı:

  ''İnternetle aşırı zihinsel uğraş, istenilen keyfi almak için giderek daha fazla oranda internet kullanımına ihtiyacı duyma, internet kullanımını tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması, internet kullanımını kontrol etme ya da tamamen bırakmaya yönelik başarısız girişimlerin olması, internet kullanımının azaltılması halinde çökkünlük ve kızgınlık hissetme, başlangıçta planlanandan daha uzun süre internette kalma, başkalarına internette kalma süresi konusunda yalan söyleme, interneti problemlerden kaçmak veya olumsuz duygulardan uzaklaşmak için kullanma.''

  Sanal bağımlılıkların, tıpkı diğer bağımlılıklar gibi beyinde ödül ve ceza sistemini bozduğunu belirten Tarhan, ''Sanal bağımlılarda madde bağımlılığında olduğu gibi beyinde azalmış etkinin aynısına rastlanıyor. Yani kişi interneti kullandıkça, kokain alan kişinin aldığı dozun yetmemesi gibi gittikçe daha fazla kullanmak istiyor'' diye konuştu.
  Yapılan araştırmalarda, aşırı internet kullanımının beyinde oluşturduğu zararın kokain ve eroinin oluşturduğu zararla aynı olduğu belirlendiğini de bildiren Tarhan, ''İnternet ve bilgisayarın aşırı kullanımı beyinde madde bağımlılığına benzer narkotik bir etki oluşturur. 24 saat bilgisayar başında kalmaya çalışan, yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarını klavye önünde gidermeyi tercih edenlerin bir süre sonra beyin kimyaları madde bağımlılarında olduğu gibi bozulur'' açıklamasında bulundu.

  İleri düzey sanal bağımlılığı olanların tedavisinde hastaneye yatırarak tedavi etmeye başladıklarını belirten Tarhan, şu bilgileri verdi:

  ''İlaçlarla tedavi ettikten sonra, daha sonra zarar algısı oluşturuyoruz kişide. Kaybedeceklerini söylüyoruz. İnternet bağımlılığı, diğer madde bağımlılıklarına göre çok daha çabuk düzeliyor. Beyindeki o bozulma hızla toparlanıyor. Ancak bu evde kendi kendine yapılamıyor. Bunu interneti kontrol kullanım, uzaklaştırarak davranış terapileri ile yapıyoruz. Tedavimizde bağımlılıktaki genel ilaçlarla tedavi ediyoruz.''

  haberturk-sağlık

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  404
  Rep Gücü
  13435
  Derman hadden gecerse dert getirir.

  Ruya. Gibi bir alem, ama gercek alemi etkileyen.

  Bu aleme hasta olacak derecede muptela olan iradesizlere cidden aciyorum.

Benzer Konular

 1. Aşk, uyuşturucu gibi !
  dogangunes Tarafından İnsan İlişkileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-07-2010, 08:41 AM
 2. Dinlerde Uyuşturucu Kullanımı
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-03-2010, 12:00 PM
 3. Uyuşturucu parasıyla cami yapılır mı?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 16-09-2009, 03:04 PM
 4. Pkk, uyuşturucu kaçakçılığı ve uluslararası işbirliği
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2009, 03:26 PM
 5. Şeker uyuşturucu gibi öldürüyor...
  Venhar Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 18-03-2008, 02:15 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık