Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat “Hayır” demenin faydaları


  “Hayır” dediğinizde size daha fazla enerji ve vakit kaldığını, kendinize olan güven ve saygınızın arttığını, tüm kontrolün ve eğlenceli vaktin sizin elinizde olduğunu biliyor muydunuz?


  Etrafımızda durmaksızın talepler ve beklentiler uçuşuyor. Biz de bu uçuşmaların arasında kimi zaman bilincimizi doğru kullanamadan yanlış kararlar veriyoruz. Ya da pes edip ve belki de geçiştirmek için her şeye “tamam, evet” diyoruz. Halbuki “hayır” diyerek hem kendi enerjimizin, hem de yaptığımız işin sağlıklı olmasını sağlamış oluruz.

  Daha fazla enerji
  “Hayır” dediğinizde, yani işlerinizi eleyerek bazılarını üzerinize aldığınızda, nasıl bir enerji ve güç kazanacağınızı tahmin edemezsiniz. Kazanmak diyoruz; çünkü normal şartlarda her şeye evet deseydiniz sahip olacağınız enerjinin tümünü, bu kez az ve öz işe odaklanarak harcayacaksınız. Böylece hem daha sağlıklı, kuvvetli, motive, enerjik ve verimli olacaksınız.

  Daha fazla zaman
  Özellikle son yıllarda hepimizin en büyük şikayeti: 24 saat hiçbir şeye yetmiyor! Maalesef hepimiz zamanla yarışıyoruz; bir sürü işimiz var ve bunları bir güne sıkıştırmak zorunda kalıyoruz. Halbuki “hayır” diyerek ve mesuliyetlerinizi eleme yöntemiyle azaltarak zamandan oldukça fazla kazanmış olursunuz. Hatta kendinizi bir de iyi planlarsınız kendinize bu 24 saatten bolca vakit ayırmış olursunuz.

  Daha fazla özgüven
  Hayır diyememenin en büyük nedenlerinden biri de özgüven eksikliğidir. Eğer her şeye evet diyorsanız – üstelik tersine inanıyor olsanız bile – onaylanmama, beğenilmeme korkunuz var demektir. Halbuki şöyle düşünün; başka birine hayır dediğinizde, kendinize evet demiş olursunuz. Dolayısıyla başkasına dediğiniz “hayır”ı kendinize yaptığınız bir iltifata dönüştürün ve özgüveninizi yeniden kazanın.

  Daha fazla saygı
  Siz kimseyi kırmamak adına her şeye “evet” diyerek saygı gördüğünüzü düşünüyorsunuz ya; tamamen yanılıyorsunuz. Asıl –istediğinizde- “hayır” dediğinizde, yani kendi kararlarınızı kendiniz verdiğinizde karşınızdaki kişinin gözünde çok daha saygın bir konuma yerleşirsiniz. Belki bu “hayır” tavrınıza sinir olurlar, pek sevimli bulmazlar; ama emin olun içten içe saygı duyarlar. Daha da önemlisi; siz “hayır” dediğinizde, kendinize başkalarından daha fazla saygı duymuş olursunuz. Zaten siz kendinize saygı duyduğunuzda etrafınızdakilerin saygısı otomatik olarak oluşur.

  Daha fazla eğlence
  Tabii ki da daha fazla eğleneceksiniz. Herşeye “evet” dediğinizde size hiçbir vakit kalmıyor ki. Bırakın eğlenceyi, dinlenceye bile… Halbuki az önce bahsettiğimiz gibi daha fazla vakit demek, kendinize daha fazla zaman ayırmanız demek. Bu zamanlarda da daha fazla eğlenceye vakit bulmak demek. Bırakın başkaları için bu kadar çabalamayı; biraz da kendiniz için çalışın ve eğlenceye vakit ayırın!

  pudra.com

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: “Hayır” demenin faydaları

  yasadigimiz bu zamanda cok iyi düsünmek gerekiyor kirk kerre ölcüp bir kere bicmek gerekiyor.
  okyaydan ciktiktan sonra geri dönüs yok.

Benzer Konular

 1. Aristo bile (yaşasaydı), “Ekoloji” ye “çevre” demezdi!
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-10-2010, 11:09 PM
 2. Soru-Cevaplarla Referandumda Neden “Evet”, Neden “Hayır”?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-08-2010, 07:24 PM
 3. Yorum: 1
  Son mesaj: 24-03-2010, 04:44 PM
 4. “Kızıl Sultan”la “Ulu Hakan” Arasında Kalmak
  RABİA Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2009, 07:02 PM
 5. Her Şeye “Hayır” Diyen Çocuklar!
  Affrodit Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-04-2008, 03:33 PM
Yukarı Çık