Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Kendini beğenme hastalık belirtisi

  Kendini beğenme hastalık belirtisi


  Toplumda kendini aşırı derecede sevme ve beğenme olarak bilinen narsizmin, gelecekte önemli bir hastalık riski oluşturabileceğini söyledi.


  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, narsizmin, aslında kişinin çocuklukta anne ve babasından göremediği sevgi ve ilgiyi başkalarından alabilmek için sürekli bir değerli olma, beğenilme, ilgi görme çabası içinde olması olduğunu ifade etti.

  Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin, başkalarının düşünce ve isteklerine gerekli ilgiyi gösteremediklerini ifade eden Keçe, onlar için her zaman kendilerinin önemli olduğunu dile getirdi.

  HEP TAKDİR BEKLİYORLAR

  Bu tür kişilerin plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında ya da bekledikleri ilgiyi göremediklerinde yıkıma uğrayabildiklerine dikkati çeken Keçe, şöyle devam etti:

  “Üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, hayranlık beklentisi ve empati yapamama, narsistik kişilik bozukluğunun temel özelliklerindendir. Narsistler, genellikle insanların takdirini, onayını, sevgisini, beğenisini ve hayranlığını kazanmanın peşinde koşarlar, yürekten ve derinden sevemezler ya da üzüntü duyamazlar. Dışarıdan soğuk, mesafeli, kibirli, kendini beğenmiş ve çekici görünen narsist kişinin bu görüntüsünün altında, aslında incinmeye karşı aşırı derecede duyarlı, kırılgan, kendine güveninde ve kendine verdiği değerde eksiklikler bulunan bir yapı vardır.”
  Narsistik kişilik bozukluğu tanısı konulan kişilerin yüzde 80'inin erkek olduğunu ifade eden Keçe, narsist kişilerin genellikle derin bir boşluk duygusu, can sıkıntısı, iç daralması, hayattan keyif alamama, anlamsızlık ve umutsuzluk şikayetleriyle sağlık kurumlarına başvurduklarını ve cinsel hayatlarında da sorun yaşayabildiklerini söyledi.

  “ANNE BABAYA ÖNEMLİ SORUMLULUK DÜŞÜYOR”

  Belli düzeyde narsizmin her insanın içinde bulunduğunu, kendini beğenmenin ve değerli bulmanın kişinin iş ve sosyal başarısı için bir güdüleyici olduğunu da söyleyen Keçe, kendini beğenme ve değerli bulma, belli bir düzeyin üzerindeyse, aslında temelinde kişi değersizliğiyle yüzleşmekten kaçıyorsa, o zaman sorun olduğunun tespit edildiğini dile getirdi.


  0-3 YAŞA DİKKAT

  Keçe, “İnsanın kişiliğinin temeli 0-3 yaş döneminde atılır. Çocuk 3 yaşına kadar ne yaşıyorsa, anneden ve babadan neler öğreniyorsa, annenin ve babanın davranışlarından nasıl etkileniyorsa hayatının geri kalanını da bu öğrendikleri üzerine inşa eder. Çocuğun anne-baba ilgisinden yoksun olması kadar ihtiyaçlarının fazlaca doyurulması da ileride narsistik bir yapı geliştirmesine neden olabilir” dedi.

  Dernek olarak anne-baba eğitimlerini çok önemsediklerini belirten Dr. Keçe, “Anne-baba olmak ve bir insanı yetiştirmek kolay bir sorumluluk değildir. Bu sorumluluğun en iyi şekilde yerine getirilebilmesi anne-baba olmayı düşünen çiftlerin de bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Böylece ruhen daha sağlıklı nesiller yetişeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

  kaynak

 2. #2
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Rep Gücü
  19530
  çocuklar 4 yaşlarına kadar anne güvenine ihtiyaç duyarlar,
  .
  çocukların anneye ilk güven duygusu geliştirme bebeklik döneminde başlar,
  örn,çocuk anne onu bıraktığı zamana ağlıyorsa,çocukta daha önce anne onu bıraktığında yaptığı davranışlara bağlı bir güvensizlik oluşmuş olabilir
  4 yaşına kadar çocuğun anneye güven geliştirmiş olması,
  anne sevgisi ile doyurulmuş olması gerekir.

  bu durum olmadığı takdirde diğer psikolojik rahatsızlıklarada meyillli olur,
  özellikle narsizm'e

 3. #3
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Rep Gücü
  19530
  Hiçbir şeyi kendisi kadar sevmeyen insan, sevdiği varlıkla, kendi kendisiyle başbaşa kalmaktan çok hiçbir şeyden korkmaz. Herşeyi kendi için arar, ama en çok kendinden kaçar. Kendini bulmak istemez. Çünkü kendini iyice görebildiği zaman, istediği gibi olmadığını anlar, içinde müthiş bir zavallılık, hiçbir zaman dolduramayacağı uçurumlar, boşluklar bulur.

  Pascal

Benzer Konular

 1. Yaşam Belirtisi
  Yakamoz Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 28-10-2010, 08:51 PM
 2. Kendini bilmek mi daha önemli, yoksa kendini farketmek mi?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 26-01-2009, 10:00 AM
 3. Aşkın 9 belirtisi
  YukseLL Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-11-2008, 11:21 PM
 4. İşte Kanserin 7 Belirtisi
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-07-2008, 04:41 PM
 5. Kabızlık hastalık belirtisi
  serseriozi Tarafından Hastalıklar ve Tedavi Yolları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-07-2008, 05:17 PM
Yukarı Çık