Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Hayır diyememek

  Çevremize baktığımızda o kadar çok insanın "hayır" demek istediğini görüyoruz ki. Hepimizin hayır diyemediği anlar mutlaka olmuştur. Ayıp olacak derdiyle birisine hayır diyememek, bize yanlış gelsede arkadaşımızı, eşimizi, çocuklarımızı kırmamak adına hayır diyememek.

  En kolay hayır diyenlere bakın, çocuklar olduğunu göreceksiniz (özellikle de 2 yaş civarındaki). Hayır diyebilmek bir onur işidir. Herkesin cesaret edemediği, söyleyemediği bir kelimeyi söyleme eylemidir.

  Bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, yoksa sadece başka birini memnun etmeye mi çalışıyorum?

  Katkım karşılığında ne elde edeceğim?

  Eğer bunu yapmaya karar verirsem, bu ödüllendirici olarak mı devam edecek yoksa bunaltıcı bir yük mü olacak?

  Sınırlarınızı koruyun. Saygı duyulmaya, fikrinizi değiştirmeye ve hayır demeye hakkınız var. Sınırlarınızı korumanıza karşınızdakinin vereceği tepkiye hazırlıklı olun. Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz. Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz. Zaman isteyin. Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.

  Sıkıntı çekmek yerine hayır demesini öğrenmek, stresleri bir hayli azaltıp engelliyor. Çok üzgünüm ama ....." demeden "Hayır" demeyi öğrenin. "Çok üzgünüm ama....." tarzı ifadeler sizin sağlam basmanızı engeller ve diğer insanların suçluluk duygularınız üzerinde oynamalarına doğru yönlendirir.

  Etrafınızda "hayır" diyebilen birileri varsa onları daha yakından tanımak için gayret sarfedin. Çünkü onlar çok zor anların arkasında durmayı bilen, cesaretli insanlar.

  kaynak

 2. #2
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  37
  Mesaj
  248
  Rep Gücü
  9146
  Yalnız şu ayrımı iyi yapmak lazım. "Hayır" lafzı, her zaman cesaret eseri olmayabilir. Bencillik ve cimrilik eseri de olabilir. "Evet" lafzı da her zaman korkaklığın değil, merhamet, cömertlik ve diğergamlığın eseri de olabilir.

  Ben şahsen insanlara, onları kırmak ismemelerinden dolayı ekseriyetle evet diyen insanları daha çok severim ve özellikle öylelerini zor durumda bırakmamaya itina gösteririm.

 3. #3
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  Bende de aynı fikir oluştu ilk okuduğumda, haklısınız, bencillik ve cimrilik alameti de olabilir.

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041
  sanırım yazıda cesaretsiz insanların hayır diyememelerinden bahsediliyor.herkesle iyi geçineyim, herkes beni sevsin diyen insanlar vardır.aslında bunlar içine attıkları karşı çıkamama duygusunu yaşarlar ve bu kişiler asla güvenilmez kişilerdir bence.dostum der herkese ve sonra dostlarının arkasında bile duramayan kişlerdir unutur giderler..

Benzer Konular

 1. Savaş'a Hayır de!
  belenay Tarafından Tartışma Salonları (polemik) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2013, 02:44 PM
 2. savaşa hayır deyin
  aslnyrkli Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 01-03-2010, 11:01 PM
 3. Ya hayır konuş veya sus
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2010, 11:36 PM
 4. 'Hayır, yok!'ta hayır yok!
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-11-2009, 12:55 PM
 5. Sevgili cinayetlerine hayır !
  atmaca34 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-08-2009, 01:08 AM
Yukarı Çık