Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

'Keşke'nin vücuda verdiği zarar

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Bulunan 'Keşke'nin vücuda verdiği zarar Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> İnsanın sınırlı ve kısacık ömründe ruh sağlığına düşman olan ve onu tehdit eden kelimeler var mıdır? İnsanın sınırlı ve kısacık ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  'Keşke'nin vücuda verdiği zarar

  İnsanın sınırlı ve kısacık ömründe ruh sağlığına düşman olan ve onu tehdit eden kelimeler var mıdır?
  İnsanın sınırlı ve kısacık ömründe ruh sağlığına düşman olan ve onu tehdit eden kelimeler var mıdır? Moral FM Yorumcusu Prof. Dr. Nevzat Tarhan yurt ve dünya gündeminin biraz dışına çıkarak bu soruyu Hayata Dair programında cevapladı.

  Düşman kelimeler farkında olmadan kullananların hayat enerjilerine ve entelektüel birikimlerini boşa harcamalarına sebebiyet verirler” diyerek söze başlayan Prof. Tarhan, günlük hayatta sıkça kullandığımız ‘keşke’ kelimesinin ruh dünyamızda içerdiği anlamı şöyle özetledi:

  KEŞKELER HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIR”

  “Aslında bu kelime insanın geçmişte yaşadığı şok, travma ve hatalarından dolayı pişmanlık duyduğu konularda kullanılır. Özellikle çevresiyle girdiği insani ilişkilerde fırsatlar kaçırılınca söylenir. ‘Keşke’ kelimesi kişinin değiştiremeyeceği konuda acı çekmesini ifade ediyor. Bu kelime başarısızlık ve kendini kötü hissetmeyle çok yakından ilgilidir. Geçmişinden kaçan ruh haliyle ilgili sorunların bir göstergesidir. Böylece ağrı ve sızıyla ilgili vücuttaki hastalıklara davetiye çıkarılır. Bunu gidermek için keşke kelimesiyle ilgili kişinin kendisine farkındalık testi yapması gerekir. Çünkü başarısızlıkların sebebini ortaya koymakta insanın geleceği için bir başarıdır. Psikolojide kendi kendine yardımın en iyi yollarından biri davranışların sorgulanması olarak gösterilir.”

  ACABA VÜCUDA ENERJİ VEREN AKÜLERİ ZAYIFLATIR

  Ünlü Psikolog, hayatımızı tehdit eden ikinci kelime olarak nitelediği ‘acaba’ kelimesini sıkça kullandığımız takdirde vücuda enerji veren aküleri zayıfladığına dikkat çekerek bazı filozofların bundan kurtulmak için mermer üzerine ‘bugün’ kelimesini yazdıklarını söyledi.

  Prof. Nevzat Tarhan, bugünden kaçışı simgeleyen ‘acaba’ hakkındaki konuşmasına şöyle devam etti:

  “Hayatımızı tehdit eden bir diğer benzer kelime ‘acaba’dır. İnsan geçmişini ve geleceğini ilgilendiren konularda belli bir süre düşünebilir. Bu süre ihtiyaç duyulduğunda yarım saate kadar çıkabilir. Fakat bunu saatlerce yaptığınız zaman bir bakıma vücuda enerji veren aküyü zayıflatırsınız. Çünkü düne takılıp kalırsanız bugün yapılması gereken şeyleri yapamazsınız.”

  “Bazı filozoflar mermerin üzerine bugün yazıp hayatıyla ilgili keşkeler ve acabalar aklına geldiği zaman hemen bunu hatırlayıp kendilerini gelecekle ilgili konumlandırdığını biliyoruz. Hayattaki başarısızlıklarımızı 'Nasıl başarılı olabirim?'e çeviririz sorusu çok önemlidir. Eğer böyle olmazsa yıllar geçse de negatif ve kaygılı bir insan ortaya çıkar. Çünkü bizi olumsuz etkileyen olaylar değil olayları nasıl karşıladığımızdır. Bu nedenle hayatımızda keşke ve acaba gibi kelimelerle uğraşmak yerine enerjimizi doğru şekilde kullanmak daha akıllıcı olacaktır.”

  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye CB.3mRe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  olduğum pek de muhim değildir
  Yaş
  28
  Mesaj
  162
  Rep Gücü
  2554
  Annem hep derki 'keşke' şeytanın sözüdür.Kullanma.Ya yapma ya da pişman olma.

Benzer Konular

 1. Erkeklerde vücuda uygun giyim önerileri
  Nil@y Tarafından Erkek Modası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-01-2010, 04:18 PM
 2. Keşke,kimse,keşke dedirtmese
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-12-2009, 02:35 AM
 3. Keşke...Keşke...Keşke...
  RABİA Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-08-2008, 10:42 AM
 4. Keşke
  hisarlikenan Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-02-2008, 12:28 PM
 5. Güzel bir vücuda nasıl sahip olunur
  Karakarizma Tarafından Vücut Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-02-2007, 04:13 PM
Yukarı Çık