Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

En kötü 10 korku

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda En kötü 10 korku Konusununun içerigi kısaca ->> Herkesin zaman zaman korkular yaşadığı olmuştur. Bu korkuları fobi boyutuna ulaşan insan sayısı da oldukça çoktur. Ancak şimdi okuyacağınız korkular ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  En kötü 10 korku

  Herkesin zaman zaman korkular yaşadığı olmuştur. Bu korkuları fobi boyutuna ulaşan insan sayısı da oldukça çoktur. Ancak şimdi okuyacağınız korkular klasik 'yüksekten korkma' ya da 'kapalı alanda kalma korkusu' gibi fobilerden biraz daha farklı...


  1. Otofobi – Kişinin kendisinden korkması
  Yalnızlıktan doğan bir korkudur ve kişi tek başına kalmaktan kaçınır. Daha nadir bir versiyonu ise kendine güvenmemektir. Semptomları ağzın kuruması, mide bulantısı kalp çarpıntısı ve ayrılık hissiyatıdır. Kendinden korkanlar, yalnız kalınca kendine zarar vermekten korkuyor ve bir türlü kendini güvende hissedemiyor. Fobofobi gibi bu korku da nereye giderseniz gidin sizi takip ediyor.

  2. Fobofobi – Korkmaktan korkmak
  “Herhangi bir şeye karşı kendisinde korku gelişmesinden aşırı korkma, fobi kazanmaktan korkma, fobofobi” olarak sözlükte karşımıza çıkan iki numaralı korkumuz sinir bozuklukları ve yer korkularından kaynaklanıyor. Ancak genellikle herhangi bir şeyden korkma korkusundan kaynaklanıyor.

  3. Koulrofobi – Palyaço korkusu
  Çoğunlukla çocuklarda görülse de yetişkin insanlarda da karşılaşılan bu korku yüzün kapatılması ve insanın normalden farklı şekillere girmesinden kaynaklanıyor. Başka nedenleri ise hırsızların, saldırganların ve kötü amaçlı kişilerin yüzünü kapatmasıdır. Bu korkuya sahip olan kişiler palyaço görünce kendisini rahatısız ve tehlikede hissediyor.

  4. Tetrafobi – Dört sayısından korkmak
  Bu korku daha çok doğu ülkelerinde bulunuyor çünkü Çince ‘dört' ve ‘ölüm' neredeyse aynı okunuyor. Aynı şey Japonca ve Korece için de geçerli. Bu, bir korkudan daha çok batıl bir inanç. Batı ülkelerindeki asansörlerde eski zamanlarda 13. katın bulunmaması gibi doğu ülkelerinde de 4. kat bulunmuyordu.

  5. Fagofobi – Yutkunma korkusu
  Bu korku çoğu zaman diğer koşullar ve korkulardan kaynaklanıyor. Yutkunmaktan korkan insanlar, yutkunmalarını engelleyen fiziksel bir sorun olmasa bile yutkunamadıklarını söylüyor. Öksürme korkusu da yutkunma korkusuyla bağlantılı ve nedenlerinden birisidir. Bu insanların yemeklerle sorunu yok ancak yutkunmaktan çekiniyorlar.

  6. Jinofobi – Kadınlardan korkmak
  Kadın düşmanlığıyla karıştırılmaması gereken bu korku, Amazonlu savaşçı kadınlar, geçmişteki ya da günümüzdeki cadı yakılmalarından kaynaklanıyor olabilir. Kadınlardan korkanlar aynı zamanda asosyal de oluyor ve evlerinden çıktıktan sonra kadınlardan uzak duruyor.

  7. Gefirofobi – Köprü üzerinde ya da suya yakın yerlerde yürüme korkusu
  Araştırmalara göre Gephyrophobialı kişiler hangi yaşta olurlarsa olsunlar bir köprüde yaşanan sorundan dolayı köprü kullanmaktan çekiniyorlar. Buna köprülerin yıkılması ya da köprü üzerinde yaşanan bir kaza da etkili olabiliyor.

  8. Ablütofobi – Duş alma korkusu
  Bir diğer saçma korkudan olan Ablutophobia kişisel temizlik korkusudur. Bu korku, kişinin çocukluk zamanlarında duştayken ya da kişisel temizlik sırasında sorun yaşayan (örneğin ölen) kişileri görmesinden kaynaklanıyor. Araştırmaya göre duş almaktan korkanların büyük bir kısmı çocukluk zamanında televizyonda gördüklerinden sonra duş alamamaya başlamış.

  9. Emetofobi – Kusma Korkusu
  Bu korku düşünülenden daha fazla kişiyi etkiliyor. Korku, oldukça mantıksız ve kusan kişilerde ortaya çıkıyor. Araştırmalara göre kusmaktan korkan kişiler, kendilerini etkileyebilecek olaylara müdahele edemiyor. Korkunun diğer bir çeşidi ise kusan insanları görmek, duymak ya da kusmuk görmek ya da koklamak. Emetophobia olan kişiler besin zehirlenmesinden de korkuyorlar ve bu yüzden istedikleri herşeyi yiyemiyorlar. Karın ağrısı çektiklerinde hastaneye gitmiyorlar ve kadınlar hamile kalmayı istemiyorlar.

  10. Nomofobi – Cep telefonu korkusu
  Listenin son sırasında çünkü henüz bir korku değil. Çok saçma gibi dursa da İngiltere Posta İdaresi'nin yaptığı ankete göre İngilizlerin %53'ü kapsama alanı dışında olmaktan, telefon şarjının bitmesinden ya da telefonu evde unutmaktan endişe duyuyor.  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  19
  Rep Gücü
  137

  Cevap: En kötü 10 korku

  bu korkular gerçekten çok farklı , ayrıca çok ta komik geldi bana
  özellikle korkmaktan korkmak....

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: En kötü 10 korku

  banada dört sayısından korkmak çok ilginç geldi.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: En kötü 10 korku

  13 sayısı olsa belki anlıyacağım ama...4 Sayısı nedendir acaba ilginç gerçekten...

Benzer Konular

 1. Korku Çağı
  spartaküs Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-11-2009, 04:42 PM
 2. Korku
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-06-2009, 03:04 AM
 3. Son Durak (korku)
  YukseLL Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2007, 12:36 AM
 4. Testere2 (korku)
  YukseLL Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2007, 06:40 PM
 5. Karabasan (korku)
  YukseLL Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2007, 06:23 PM
Yukarı Çık