Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgi: Asperger

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Bulunan Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgi: Asperger Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgi: Asperger İrlanda'da yapılan bir çalışma, dahilik ile delilik arasında sıkı bir bağ olduğunu ortaya ...

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgi: Asperger

  Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgi: Asperger

  İrlanda'da yapılan bir çalışma, dahilik ile delilik arasında sıkı bir bağ olduğunu ortaya koydu.

  Delilik ve dahilik arasında ince bir çizgi olduğu hep söylenir. Bu daha çok gözleme dayanan bir iddiadır. Ancak, bilim yüzyıllardır insanlığın kafasını kurcalayan bu iddiayı da somut bir veriye dönüştürmeyi başardı. Pek çok ünlü dahide gelişim bozukluğuna işaret eden "asperger" sendromunun bulunduğunu ortaya koydu.

  Araştırmaya göre, Beethoven, Mozart, Hans Christian Andersen, Albert Einstein ve İmmanuel Kant gibi tarihin en yaratıcı zekalarına Asperger Sendromu (AS) teşhisi kondu. Dehaların psikiyatrik portrelerini çıkaran Prof. Michael Fitzgerald, Asperger Sendromu'na neden olan genin insanların zekasının keskinleşmesine neden olduğunu söyledi. Fitzgerald, 'Asperger Sendromu ve yaratıcılık, bir madalyonun iki yüzü gibidir. Biri olmadan diğeri olmaz' dedi.

  Beethoven'ın sıra dışı kafası

  Çalışmaya göre, 'Hayvanlar Çiftliği' nin yazarı İngiliz George Orwell, İngiliz ressam LS Lowry ve 'Alice Harikalar Diyarı'nda adlı kitabı kaleme alan Lewis Carroll gibi dahilere de otizm tanısı konuldu. Orwell'in sosyal ilişkilerinin zayıf olduğunu, tek bir alana odaklandığını, sakar olduğunu ve tekrarlı hareketlerden hoşlandığını söyleyen Fitzgerald, bu davranışların AS belirtileri olduğunu anlattı. Bilim ad***** göre dahi müzisyen Beethoven de sakardı, duygusal olarak gelişmemişti ve sıra dışı büyüklükte bir kafası vardı.

  Sosyal ilişkileri zayıf

  Fitzgerald, AS'nin insanların kurduğu sosyal ilişkileri etkilediğini ancak AS'li kişilerin olağanüstü sanatsal yaratım gücüne ve matematiksel dehaya sahip olduklarını ifade etti. AS'nin en önemli özelliklerinden biri kişilerin yaratıcı oyunlara katılamaması. Ancak bu özelliklerine karşı geliştirdikleri 'kişisel yöntemler' onların sanat alanında dahi olmalarını sağlıyor.

  Fitzgerald'ın 'Sanatsal Yaratıcılığın Genetik Kökeni' adlı kitabı, İngiliz Ulusal Otizm Birliği tarafından daha yayınlanmadan büyük destek gördü. Birliğin üyelerinden Dr. Judith Gould, 'Aslında anlamlı bir teori. Çünkü Asperger sendromu taşıyan kişilerin kimi yetenekleri, diğer özelliklerine göre çok gelişmiştir. Bu ise dahilerde sıklıkla görülen bir özelliktir' dedi.

  AS nedir?

  Asperger sendromu, 1944'te Hans Asperger adlı tıp doktoru tarafından tanımlandı. Dr. Asperger, bu çocukların duygularını ifade etmekte zorlandıklarını, kendilerini karşıdaki kişinin yerine koyamadığını ve kelimelerin mecazi anlamlarını anlamadıklarını tespit etti. AS'de zeka, daha çok 'normal' olarak tanımlanan sınırlar içindeyken, otizm vakalarında zeka geriliği daha sık görülüyor. AS'de daha geniş ve bilgi kaynaklı ilgi alanına rastlanırken, otizm vakalarında sıralama ve sayma gibi daha monoton ilgi alanları bulunuyor.


  Alıntı

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Asperger sendromu: bize ne ifade eder

  Asperger sendromu nedir?

  Belkide Ulusal Otistic Birliğinin (National Autistic Society) Asperger sendromu nedir kitapcığını okumuşsunuzdur? Biz Londra’daki sosyal gurup ’Contact’ (İletişim) olarak, bu kitapcığın, bu guruba giren yetişkinler olarak deneyimlerimizi yeterince yansıtmadığını düşündük ve bu kitapcıkta Asperger sendromunun bizi günlük hayatımızda nasıl etkilediğini ve bize nelerin yardımcı olduğunu tanımladık.

  Burada kendi deneyimlerimizi tanımladık ancak, Asperger sendromu olankişilerin herbiri farklı bireylerdir ve herkesin farklı yetenekleri ve farklı zorlukları olacaktır.

  Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.

  Guruptaki daha başka tanılar, otisim ve yüksek fonksyonlu otisimdir. Asperger sendromu ve yüksek fonksyonlu otisim genelde birbirinin yerine kullanırlar. Asperger sendromu herşeyi etkileyen bir gelişme bozukluğu (PDD Pervasive development disorder) (HEGB) olarak sınıflandırılmıştır: bu da hayatın her yönünü etkilediği anl***** gelir.


  John’un hikayesi

  İnsanlar John’la karşılaştıkları zaman, onun bazı problemleri olduğunu fark edemeyebilirler. John, herkes gibi okula gitmeyi çok istiyordu ve olaylara katılamadığı için de çok hayal kırıklığına uğradı. Hiçbir zaman takımlara seçilemiyordu, ve bahçede oynarken diğer çocuklara katılamıyordu. Ancak, matematik ve bilgisayarda çok iyiydi, ve arkadaşlarını, şakaları hatırlamadaki mükemmel hafızasıyla eğlendirebildiğini keşfetti. 18 yaşına geldiğinde John’a Asperger sendromu tanısı kondu. Daha sonra ise disleksiya ile tanımlandı, aynı zamanda depresyon da geçiriyordu.

  Yetişkinliğe adım atarken, GCSE ve A-level (mezuniyet) notlarının çok iyi olmasına rağmen, özel bir destek sağlanana kadar, üniversite hayatıyla baş etmekte çok zorlandı. Mülakat teknikleri ve gününü organize etmekte, özel destek görene kadar, iş bulmakta çok zorlandı, bu destek ona birçok kapıyı açtı. İş verenleri onun çok çalışkan ve detaylara dikkat eden birisi olduğunu düşünüyorlar.


  Jane’nin hikayesi

  Jane’in okulda çok arkadaşı yoktu ve okul bahçesinde oynanan hayali oyunları anlayamıyordu. Başkalarının düşündüğü ama söylemediği şeyleri söylediği için, arkadaşları ona çok kaba birisi olduğunu söylüyorlardı. Bir yetişkin olarak da dışarı çıkıp arkadaşlarla kaynaşmayı çok zor buldu, ama satranç oynamaktan çok keyif alıyordu, eşiyle de bir satranç kulübünde tanıştı. Kocası ve çocukları onun bir rutine bağlı kalmak istemesini ve ani değişikliklerden aşırı rahatsız olmasını anlayışla karşıladılar, ev hayatlarını da buna göre ayarladılar.

  Jane bir muhasebeci olarak iş buldu, işi, iş yerinde yapısal değişiklikler olup, birçok çalışan değişene kadar çok iyi gidiyordu. Jane bunlardan aşırı derecede huzursuz oldu, ve bir doktora gitti. Doktor onu, sonunda ona asperger sendromu tanısı koyan bir pisikoloğa havale etti.

  Asperger sendromu olan kişilerin ne gibi sorunları vardır?

  Asperger sendromu belirsiz bir durumdur - görünmeyen bir sendrom olduğu için, bu sendromu olan kişiler, birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmıştır. Belirsizdir, aynı zamanda tanımlanması da zordur, genellikle, ”üçlü bir eksiklik” olarak tanımlanmıştır - üçlü bir zorluklar seti.
  toplumsal ilişkilerde zorluklar
  iletişimde zorluklar
  hayal gücünde zorlanmalar

  Asperger sendromu, genelde özel ilgilerin olmasını ve rutin bozulduğu zaman aşırı rahatsız olmayı kapsar.

  Aşağıda bu üç zorluklarla ilgili bazı deneyimler belirtilmiştir.


  Toplumsal ilişkilerde zorluklar
  ”Bir parti yapmayı çok istiyorum ama nasıl organize edebileceğim konusunda hiçbir fikrim yok.”
  ”Arkadaş edinmeyi çok zor buluyorum.”
  ”İnsanlarla kaynaşmak doğal olmuyor, kaynaşmayı öğrenmem gerekiyor.”
  ”Bazan durumları ve göstergeleri yanlış anlıyoruz.”
  ”Sanki görünmez bir duvarın arkasındayım.”
  ”Reçel kavanozuna kapanmış bir arı gibi hissediyorum.”
  ” İlişkilerle ilgili fikirlerimi filimlerden edindim. Bu bakış açısının çok realistik olmadığını biliyorum.”
  ”Toplumsal konularda ip uçlarını zor algılıyorum ve hata yaptığım zaman ne yapmam gerektiğini kestiremiyorum.”
  ”Olaylara katılma yetimin eksikliğine çok üzülüyorum.”
  ”Bazan sadece bakarak başkalarının yaşını veya sosyal statüsünü anlamakta, herkesten daha fazla zorlanıyoruz.”
  ”Bazan bir konuşmayı devam ettirmekte zorlanıyoruz.”
  ”Bazan başka ülkelerden olan insanlarla anlaşmayı daha kolay buluyoruz.”


  İletişimde zorluklar

  ”Bazan başkalarının söyledikleri şeyleri anlamakta zorluk çekiyoruz.”
  ” ”İki ile ikiyi toplayamıyor” gibi deyimleri anlamakta zoruk çekebiliriz.”
  ”Söylenenleri kelimesi kelimesine algılamaya meyilliyiz.”
  ”Bazan, başkalarının konuyla ilgilenmediğini fark edemeyip, bir şey hakkında durmadan konuşuruz.”
  ”Sıralı bir şeyler yapmakta zorlanırız, sıramızın geldiğini anlayamayız.”
  ”Bazan kendimizi anlatmakta zorluk çekeriz.”
  ”Eğer, asperger sendromunuz varsa, konuşmaları anlamak, yabancı bir dili anlamaya benzer.”
  ”Bazan göz teması kurmakta zorluk çekeriz ve hatta göz teması kurmak bize acı verebilir, insanlar da bizi bu yüzden yanlış anlayabilirler, dürüst olmadığımızı veya kasıntı olduğumuzu düşünebilirler.”


  Hayal gücünde zorluklar

  ”Çoğumuz başkalarının ne hissettiğini anlamakta zorlanırız.”
  ”Çocuk olarak bazan, oyun bahçesinde oynanan ve hayal gücü gerektiren hikayelere veya şakalara katılamayız. Bu bazılarımızın büyürken öğrendiğimiz bir şeydir.”
  ”Başkalarını ne bildiğini anlamakta zorlanırız. Daha çok zorlandığımız bir alan ise başkalarını ne düşündüğünü anlamaktır.”
  ”Hikaye ve piyesleri anlamakta zorluk çekeriz.”
  ”Bazan başkalarının hissettikleriyle özdeşleşmekte zorluk çekeriz.”
  ”Duyguların ve yüz mimiklerinin ne ifade ettiğini anlamak bizim için çok zordur - birisi kocaman gülümsüyorsa, daha açık anlaşılır, ancak, daha az belirgin mimikleri anlamak zordur.”
  ”İnsanlar iletişimde ve toplumsal ilişkilerde zorluk çekenlerin sadece asperger sendromu olan kişiler olmadığını unutmamalıdırlar. Herkes bir yere kadar bunları zor bulur, ancak, asperger sendromu olan kişiler bunları daha da zor bulurlar.”


  Özel ilgiler

  ”Bizim hayatımızı yöneten özel ilgilerimizin olması daha muhtemeldir.”
  ”Ben özel ilgi olan bir şeyden ayrılmam gerektiği zaman, o şeyi bırakmayı çok zor buluyorum.”
  ”İlgimiz olan bir alanda çalışabilmemiz veya eğitim görebilmemiz için, bazan özel ilgi duyduğumuz şeyleri geliştirebiliriz.”
  ”Bayraklara olan ilgimi herkes paylaşamıyor.”
  ”Elektirik direklerine ve nasıl yapıldıklarına bakmaktan gerçekten de çok keyif alıyorum.”
  Rutinler
  ” Rutine yapılan değişikliklerle başa çıkmakta herkesten daha fazla zorlanabiliriz. Bu da tatile çıkmayı veya yeni bir işe girmeyi çok zorlaştırabilir.”
  ”Eğer, daha önceden uyarılırsam, değişiklikten o kadar da rahatsız olmam, ancak bunun aniden karşıma çıkmasındansa, haberli olarak yapılması gerekir.”

  Sebepler

  Asperger sendromuna neden olarak, çevresel faktörler, beyin zedelenmesi, zor doğum veya bebekken geçirilen hastalık gibi birçok sebep öne sürülmüştür. Şu anda sebebin ne olduğuna kimse kesin olarak emin olamıyor. Araştırmalar halen sürmekte, ancak, kişilerin genetik yapısının asperger sendromunda önemli rol oynadığı düşünülmektedir.


  Genel yargı


  Asperger sendromu kültür ve dil ayırımı gözetmez. Bu, kadınlardan çok erkekleri etkileyen bir durumdur. İnsanlar, asperger sendromu olan kadınların karşılaştıkları zorlukları görmekte zorlanabilirler.

  ”Asperger sendromu olan kişilerin, diğer insanlara göre, disleksik olmaları, sindirim ve akıl sağlığı ile ilgili sorunlar yaşamaları daha olağandır.”

  Neleri iyi yaparız?

  Asperger sendromu yaşamak, endişelendirici ve üzücü bir durum olabilir, ancak, bizim yapmakta iyi olduğumuz, herkesin ise yapmakta zorlandığı şeyler vardır. Birçoğumuz zekiyizdir ve IQ seviyemiz yüksektir. Aşağıda bizim guruba dahil olanların yapmakta iyi olduğu bazı şeyler verilmiştir.

  ”Olay ve sayıları hatırımda mükemmel şekilde tutabiliyorum - örneğin; araba plakaları ve çarpım tablosu gibi. Telefon numaralarını yazmama bile gerek yok. Şakaları, fıkraları ve hatta senoryoları hatırımda tutma yeteneğim mükemmel.”

  ”On yıl önce yaptığım konuşmaların detaylarına kadar mükemmel bir şekilde hatırlıyorum. (Bu da, diğer kişi bir şeyi söylediğini hatırlayamazsa, tartışmalara sebep olabilir!)”

  ”Çok kuvvetli bir adalet anlayışım var.”

  ”Bilgisayar paketleri konusunda çok yetenekliyim.”

  ”Yabancı dil öğrenme konusunda çok yetenekliyim.”

  Bize neler yardımcı olabilir?

  ”İnsanlar asperger sendromu olan kişileri anlamak için çaba harcamalıdırlar.”
  ”Öğrenme konusunda yardıma gereksinim duyarız - örneğin, ünivestedeyken eve gelen bir yardımcı, bana bazı şeylerin nasıl yapılacağını gösterdi,”
  ”Deneme yoluyla öğrenebiliriz.”
  ”Ev içindeki şeyleri, duygularımızı ve arkadaşlığı öğrenebilmek için desteğe gereksinim duyarız.”
  ”İnsanlar, açık ve net bir şekilde bizimle konuşarak - yapmamız gerekenleri anlaması kolay bir şekilde anlatarak ve bu işleri yaparken bize destek olarak bize yardımcı olabilirler.”
  ”İş bulmak için desteğe gereksinimiz vardır. İş bulmada ve iş hayatımızı yönlendirirken aldığım destek hayatımı değiştirdi.”
  ”Kendi işimizi kuduğumuz zaman da desteğe gereksinim duyarız.”
  ”İnsanlar anlatmak iştediklerini alaya başvurmadan, açık ve net bir şekilde anlatmalıdırlar. Bize ne söylediklerini hatırlamalı ve söylediklerinde tutarlı olmalıdırlar.”
  ”İnsanların, durumumuzu ve bazan garip davranışlarımızı, anlayışla karşılaması ve kabul etmesi çok önemlidir. ”
  ”Bazan insanların bizim arkadaşlığı veya bir konuşmayı başlatamadığımızı ama bize yardımcı olurlarsa kendi şartlarımızda olaylara katılacağımızı anlamaları önemlidir.”
  ”Bizim için kuralların açık olması gereklidir. Toplum içinde ne yapıp yapmamamız gerektiğinin bize söylenmesi gereklidir.”
  ”Sıcak bir yaklaşımla, açık ve doğrudan olmanız çok yararlı olacaktır.”
  ”İyi yönlerimiz ve yeteneklerimiz üstünde yoğunlaşın.”


  Kaynak

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  5

  Exclamation kaynak istiyorum 20 karakter istiyor o ne yaaaaa

  verdiğiniz bilgiyi bi yerde kullanabilmek için kaynak göstermenizi rica ediyorum. (bilginin doğruluğu açısından da önemli ) bi iş yapıyosunuz bari adam gibi yapın

Benzer Konular

 1. Yalandan Delilik Utanmasızlıktır,Onursuzluktur
  TUTKU12 Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-03-2010, 08:29 PM
 2. Yalandan Delilik Kimin Silahı
  TUTKU12 Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-03-2010, 08:27 PM
 3. Sıradan delilik öyküleri
  mopsy Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2010, 06:59 PM
 4. Delilik Üzerine
  blueice Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-05-2009, 12:52 AM
 5. İki delilik arasında sıkışıp kaldım
  ~Mine~ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 01-02-2009, 12:00 AM
Yukarı Çık