Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Havaya Sıkılan Kurşunlar

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Bulunan Havaya Sıkılan Kurşunlar Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kaza kurşunu sonucu yılda 750 insanın öldüğü ve çok sayıda kişinin özürlü kaldığı günlere nasıl geldik? Sevgisiz büyümek Bir kişi

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  Havaya Sıkılan Kurşunlar
  Kaza kurşunu sonucu yılda 750 insanın öldüğü ve çok sayıda kişinin özürlü kaldığı günlere nasıl geldik?

  Sevgisiz büyümek
  Bir kişi sevgi dolu bir ortamda , ihtiyacı olduğu kadar ilgiyi alarak büyümemişse, büyüdüğünde de sevgisini gösterme konusunda sorun yaşıyor. Zira yakın çevresine karşı sevgi dolu olan bir insan, yaptığı davranışların başkasına zarar verip vermeyeceğini düşünerek hareket eder.
  Silah taşıyan biri her ne amaçla olursa olsun, havaya kurşun atmasa bile, taşıdığı silahın bir kaza sonucu birine zarar verip vermeyeceğini düşünebilir.

  Bilinçsizlik
  Havaya sıkılan bir merminin bir hayatı sonlandırabileceğini birçok kimse bilmiyor. Tabancadan saniyede 400km hızla çıkan kurşun 200km hızla yere düşüyor ve birine isabet ettiğinde öldürebiliyor. Bu bilgilere sahip olmayan, yeterli eğitimi almadan silah edinmiş biri bilinçsizlikten çeşitli kazalara sebep oluyor.

  Sözel ifade gücünün yetersizliği
  Dileklerini, sorunlarını sözle ifade edemeyenler, kendilerini farklı yöntemler aracılığı ile göstermek istiyorlar. Silah da bunlardan biri oluyor.

  Kabul alma
  Kişi silah aracılığı ile şan, şöhret, güç sergileyerek kabul alma ihtiyacını karşılıyor. Sünnet, nişan, düğün gibi organizasyonlarda havaya ateş ederek başkalarını eğlendirdiğini, havai fişek etkisi bıraktığını, gücünü , üstünlüğünü göstererek kabul gördüğünü düşünüyor.

  Sorumsuzluk
  Çevreye karşı, duyarlı ve sorumlu insanlar davranışlarının sonuçlarını düşünerek hareket ederler. Havaya ateş eden insanlar ciddi bir sorumsuzluk örneği sergiliyorlar.

  Kaza kurşununu atanın belirlenmesinin güçlüğü
  Kurşunu atanın belirlenmesi çok güç oluyor. Dolayısıyla bu konuda caydırıcı yaptırım noksanlığı olduğu görüşündeyim. Kişi suçunun cezasını almıyor ve suç tekrar ediliyor. Gerçekte TCK’ya göre kamuya açık yerlerde silah atmanın cezası 3 yıla kadar hapistir.

  Olumlu model eksikliği
  Çocuğun karşısında olumlu model olacak yetişkinler yok ise, çocuk olumsuz modeli öğrenir. Silahı ile yaptıkları ile övünen bir yetişkine çocuk doğal olarak özenir. O yetişkin bilmelidir ki insanın hayatında övüneceği güzel şeylerin yanında utanç ve suçluluk duyacağı şeylerde her an olabilir. Unutmamalı ki, övünülen silah, birgün hayat da karartabilir.

  Çocuğa hatalı oyuncak seçimi
  Çocuğa çok erken yaşta oyuncak silah hediye edilmesi ve bir çocuğun çok fazla sayıda oyuncak tabancaya sahip olması sakıncalıdır. Onun yaratıcılığını geliştirecek oyuncaklar seçilmelidir.

  Ölüm korkusu
  Birçok kimse kendini korumak ve ölümden korktuğu için silah taşımaktadır. Ancak kendisinin korktuğu bir şeyi, silahı ile başkasına yapmak ve sonuçlarına katlanmak da psikolojik olarak hiç kolay değildir.

  Mermi yerine çiçek atıldığını göreceğimiz günlere kavuşmak dileğiyle…

  Zafer Selma Köktuna
  Uzman Psikolojik Danışman
  Ergen, Yetişkin, Çift ve Aile Terapisti


  Kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  Cevap: Havaya Sıkılan Kurşunlar

  Mermi yerine çiçek atıldığını göreceğimiz günlere kavuşmak dileğiyle…
  Umarım çok kısa sürede kavuşuruz...

Benzer Konular

 1. Kömür Tozu Havaya karışınca Bomba Gibi Patladığı kanıtlandı
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-05-2014, 06:11 PM
 2. Canı Sıkılan Fil
  Rambo28 Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-06-2013, 10:01 PM
 3. Havaya kalkmış piskopos asası
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-08-2011, 02:22 PM
Yukarı Çık