Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir Konusununun içerigi kısaca ->> Kötü haber almayı hiç kimse istemez, fakat bazıları için hiç haber alamamak çok daha kötü. Yeni bir çalışmada, belirsizliğin hafif ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir

  Kötü haber almayı hiç kimse istemez, fakat bazıları için hiç haber alamamak çok daha kötü. Yeni bir çalışmada, belirsizliğin hafif düzeyde nörotik kişileri daha fazla strese soktuğu ortaya çıktı.

  Kötü haberin dikkati çektiği, iyi haberinse beyinde çok önemli bir değişikliğe yol açmadığı psikiyatristlerce açıklandı. Bilim adamları bu fenomeni beynin tehlikelere karşı geliştirdiği bir sağ kalım mekanizması olarak açıklıyorlar.

  Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar insanların belirsizliğe, yani yetersiz bilgi veya iyi anlaşılmamış bilgiye nasıl tepkiler verdiklerini araştırdılar. 41 genç kadın ve erkek nörotik açıdan değerlendirildikleri bir teste tabi tutuldular. Stres takibinde, araştırmacılar beynin çatışma ve belirsizlikten sorumlu kısmı olan, ön singülat korteksteki nöral aktiviteyi izlediler.

  Nörotizm skorları yüksek çıkan deneklerde, olumsuz geribildirimle kıyaslandığında, belirsiz geri bildirim karşısında daha yoğun beyin aktivitesi gözlendi.  kaynak

  [BALON]aranızda kötü haber almak isteyen varmı :)[/BALON]

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir

  Kötü haberi almak kimse istemez tabiki..Ama belirsizlik denilen olgu da çok kötü..

  İyi haberi atalım kenara sorun yok zaten.Kötü haber alındığında insan üzülür kahrolur,sinirlenir,öfke nöbetlerine girer kimbilir belki yaşamdan elini eteğini çeker...falan filan ama sonuçta olayın netliğini öğrenmiştir.Haber her ne içinse bundan sonra ona göre davranıcak,olayın akıbetinde hayatına ona göre biçim vericektir.
  Fakat belirsizliklerde insan ne yapacağını, nasıl yol izleyeceğini, öylemi,böylemi diyerek neden sonuç ilişkisinden hangisini düşüneceğini bilemediğinden bir beyninde bence daha çok soru işareti,daha çok kötümser düşünme,olmadık olasılıkları olaya indirgemekte sürekli karmaşa halinde bulunmakta ve bunun sonucunda da sanırım daha psikolojik yıpranma meydana gelicektir..
  Kötü haber evet kötü bir getiriliş ama sonuç nettir.Belirsizlik sonsuz düşüncelerde karmaşık çelişkiler ve belkide her an netleşmesi beklenen bir nöbettir..

Benzer Konular

 1. Kötü haber!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2014, 01:14 PM
 2. Numara değiştirene kötü haber
  dogangunes Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-04-2013, 01:24 PM
 3. Kötü haber
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-07-2010, 08:31 PM
 4. Cep telefonu hırsızlarına kötü haber:)
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-06-2009, 10:15 AM
 5. Tektipseverlere Kötü Haber
  Mustad'af Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 16-04-2009, 03:19 PM
Yukarı Çık