1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 14

öfke...li...yiz...

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda öfke...li...yiz... Konusununun içerigi kısaca ->> Olaylar karşısında göstereceğimiz tepkileri alacağımız karşıt tepkilere göre mantığımızla tartar ve ona göre ayarlarız. Bu karşıt tepkiler ise anında (bir ...

 1. #1
  güney
  Misafir..

  öfke...li...yiz...

  Olaylar karşısında göstereceğimiz tepkileri alacağımız karşıt tepkilere göre mantığımızla tartar ve ona göre ayarlarız. Bu karşıt tepkiler ise anında (bir kişiden veya toplumdan) veya sonradan (kanunlardan, kurallardan) gelir.
  Bir kuyrukta bekliyorsun, hava sıcak ve önünde daha elli kişi olmasına karşın sıra ilerlemiyor. Sorun ise sıranın en önünde olan, veznedara sürekli bir şeyler soran adam. Kendi kendine söylenmekten başlayıp, adamı kenara çekip ‘Yetti be adam’ diye bir güzel sopalamaya kadar giden değişik tepkiler verebilirsin. Tabi ki vereceğin tepkinin dozuna göre alacağın tepkinin dozu da değişecektir. Hiçbir tepki almamaktan, sopa yemeye veya hapse atılmaya kadar giden bir dizi sonuçlar karşılaşabilirsin.
  Öfke, sevgili dostum, seni karşıt tepkilerin olmadığı ülkeye götürür. Korkularını yok eder. Kendine zarar vereceksin diyen sesi susturur ve benliğinin geri kalanını tamamen serbest bırakır. Seni dünyanın en haklı insanı gibi hissettirir. Öfke, insanın mantığını kapatma gücüdür. Elli kişilik sıranın en arkasındaki adamın gözünü karartıp, sırayı tıkayan adama uçan kafayla girmesine olanak veren şey öfkedir.
  Öfkeyle ilgili bir sürü deyim ve atasözü var: ‘Öfkeyle kalkan zararla oturur’, ‘Öfkeden gözü dönmek’, ‘Öfkesi başına vurmak’. Bütün bunları toplarsan, öfke 3 şeyle ilgilidir; mantıksız tepki, kendine zarar, başkasına zarar. Arının iğnesi gibidir.


  Psikoloji FORUMU - Türkiye'nin En Geniş İçerikli Psikoloji FORUMU [E-Psikoloji.Com]

  Sizce öfke neden var?
  nedir bu öfke hali?

 2. #2
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: öfke...li...yiz...

  Öfke mi canım martım
  Ben bilmem ama sıkça rast geliyorum bu sıralar sağda solda
  Herkeste bir sinir hali
  Öfke patlamaları
  Bireysellikten çıktı toplumsal hale dönüşüyor..
  Eee malum ekonomık kriz,yerlerde sürünen maaşlar,işsizlık,insan haklarını ihlallerinin bu kadar bol olduğu yerde öfke olmazsa ne olur..
  Kendimizle barışık,toplumla barışık öfkesiz günler...

 3. #3
  güney
  Misafir..

  Cevap: öfke...li...yiz...

  eftelya birde yazdıklarına "duygusal hezeyanlar" ı ekledikmi tamam olacak galiba...:))

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ~Mine~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  919
  Rep Gücü
  4912

  Cevap: öfke...li...yiz...

  Öfke kendine sevdiklerine zarar veren tümüyle negatif bir enerji.Bazılarımız haksızlıklara tahammül edemiyoruz ondan öfkeleniyoruz bazılarımız hiç olmayacak şeylere öfkeleniyor.Bence öfkeyle bir yere varamıyacağımızı bildiğimiz halde bu huyumuzdan vazgeçemiyoruz.Ne olursa olsun sakin ve relax olalım ne kendimize nede karşımızdakine zarar vermeyelim.Arkadaşımız eftelyanın dediği gibi öfkesiz günlere

 5. #5
  blueice
  Misafir..

  Cevap: öfke...li...yiz...

  İnsanın yaşaması gereken evreleri var ya hani,işte hepimizin bunları tamamlaması gerekiyor öfke kontrolü için.Herbirimizin egoist ve zayıf olduğumuz zamanlar var hayatın demlerinde.Kimi zaman dağları yıkıyoruz, kimi zaman da bulutlarda geziyoruz.Ortasını bulana kadar geçecek olan yol çok sarp bir yokuş.Hakkıyla sınavı vermek ve kendi benliğimizi bulmak dileğiyle.Öfkenin minimum olduğu bir insanlığın ferdi olmak için biraz bireysel çabalar harcamak gerek.Herkesin kendi egosuna fazlaca doyduğu bir dünya da başkalarını ezecek ve rencide edecek öfke savaşlarının yokolduğunu görme umudunu besleyelim.....

  Paylaşım için teşekkürler güney

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: öfke...li...yiz...

  evet güzel bir konu dostum...

  öfkelenmek aslında öfkelenebilmek diyelim...

  düşünsenize etkiler olmasa tepkiler olmaz
  tepkisiz bir hayat bence yaşanmaz...

  insanlar hiç öfkelenmese...nasıl bir hayat yaşarlar...öfke hırs demektir...öfke bağlanmak demektir..
  öfke o anda sağlıklı veya sağlıksız anında karar vermek...verebilmek.. demektir...

  evet bence öfke insanın hayata bağlılığını gösterir....

  öfkesiz bir insan sinir damarları çalışmayan bir insandır...

  sinir damarlarıda çalışmayan bir insan felç olmuştur...


  daha güzel yarınlara...

 7. #7
  güney
  Misafir..

  Cevap: öfke...li...yiz...

  konu güzel evet;
  öfkesiz günler dilerken bile aslında nasılda öfkeliyiz....
  öfkeliyiz düzene
  öfkeliyiz sisteme
  öfkeliyiz riyakarlara
  öfkeliyiz renksizlere
  öfkeliyiz biat edenlere
  öfkeliyiz
  öfkeliyiz
  öfkeliyiz
  öfkeliyiz herkese...............

  Ama en çok kendimize öfkeliyiz.....

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: öfke...li...yiz...

  Alıntı güney´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

  Ama en çok kendimize öfkeliyiz.....

  evet kendimize...


  ümidimize..
  sevincimize...
  hatta tüm bedenimize öfkeliyiz...

  offff...offf....kendi dünyamızı kendi ellerimizle yıkar gibiyiz....

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: öfke...li...yiz...

  Pek çok kişinin inanası gelmiyor biliyorum ama; öfke kontrol edilebilir. Öfke son derece doğaldır. İnsanın içinden gelen, hakkında bilgi sahibi olduğunda rahatlıkla kontrol edebileceği bir duygudur.

  Öfke, tehdit olarak algılanan durum ya da kişiler karşısında, onlara saldırıp/sataşmaya yönelik hissedilen duygunun adıdır. Çocukluk yıllarından itibaren öğrenilerek gelişir. Daha ziyade meydan okuma algısına veya karşımızdaki kişilerin bizi tehdit ettikleri algısıyla birleşir. Hatta pek çoğumuz, dışarıdan gelen ani bir uyarıcı olmasa bile, kendi iç duygularımızda öfke duygusu yaşayabiliriz. İçten içe kızmalar, sinirlenmeler, sinirden oraya buraya kızmalar…vs. gibi.

  Öfke öğrenilir sevgili okurlar! İnsani olan ve kendisini korumaya yönelik olan bu duygu, zaman içinde çok da işe yaradığı için tamamen davranışlara yerleşir. Boyutları fazlalaşmaya başladığında da içinden çıkılmaz haller alır, kırıcılığa, ilişkiyi tehdit eden boyutlara ulaşır.

  Bir önceki yazıdan sonra sizlerden çok sayıda soru geldi. “Öfkeden kurtulabilir miyim?” şeklinde.

  Elbette kurtulursunuz. Sonuçta öfke, öğrenerek ve bol bol deneyerek kendinize kazıdığınız bir süreç. Öfkenizin temellerini ve adım adım ondan uzaklaşmanın metodlarını öğrendiğinizde tamamen kurtulabileceğiniz bir durumdur. Hatta tekrar hatırlatmakta fayda var; öfke insani bir duygudur; öfkenin kontrolden çıkıp, saldırganlığa dönüşmesi yanlıştır.

  Bir annenin, yorgunluktan ve fazla emek harcamaktan dolayı yıpranıp, çocuğunun yaramazlıkları karşısında öfkelenmesi normaldir. Ama aynı annenin, öfkesinin şiddetini artırıp, kontrol edilemez hale getirip, çocuğunu dövmesi; işi, şiddete çevirmesi anl***** gelir ki hatalıdır.

  Eve geç gelen eşinize karşı öfkelenmeniz normaldir. Ama sizin için normal olan duygunuzu, çeşitli otomatik düşünce hatalarıyla kışkırtarak (“gördün mü bak ohh beyefendi yine geç kaldı!”, “kimbilir yine hangi arkadaşına takıldı!”, “bizi sevseydi evine erkenden gelirdi!”,”eve gelmeden önce annesine rapor vermeye gitmiştir Allah bilir!”…vs gibi), eşinizle bağıra çağıra şiddet içerikli görüntülerle kavga etmeniz hatalıdır.

  Günümüzde “Öfke Kontrol Çalışması” adı altında güzel çalışmalar yapılıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de uygulanan keyifli çalışmalar. Bireysel veya grup terapileri şeklinde yapıyoruz. 10 oturumluk çalışmalara katılıyor ve öfkeden kurtulmuş oluyorsunuz.

  Bu çalışmalardan eğitimler sırasında katılımcılara kazandırmak istediğimiz bakış açılarından bazı öneriler sıralayayım dilerseniz; Öncelikle, öfkenizin nedenleri hakkında düşünmeye çalışın. Niçin öfkeleniyorsunuz? Genellikle öfkelenen kişiler, niye öfkelendiğini bildiğini zanneder. Ama bu cidden bir “zan”dır; çünkü öfkesinin altında yatan gerçek duygusunun farkında bile değildir. Öfkenizin kaynağına bakmaya gayret ederseniz, öfkenizin gerçek sebebini anlayabilir ve bu öfkeyi kontrol de edebilirsiniz.

  Çevrenizde olan her olayı kişisel algılamamaya çalışın. Bu da öfke uyandırır. Herkesin her yaptığı davranış, tamamen sizinle ilgili olmayabilir.

  Öfkenizi kullanarak, çevrenizdeki herkesi kontrol altında tutma alışkanlığı geliştirmeyin. “Düzgün söyleyince yapmıyorlar, en iyisi bağırayım da herkes korkup hemen hizaya geçsin!” şeklindeki alışkanlıklar, öfke nedenlerinizi ve dolayısıyla da saldırganlık nöbetlerinizi artırır.

  Öfkelenmeye başladığınızda, doğru biçimde nefes alıp vermeye çalışın. Burnunuzdan derin nefesler alıp, ağzınızdan verin. Böylece beyninize bol miktarda oksijen girer ve daha az öfkelenirsiniz.

  Otomatik düşünce hataları tuzağına düşmemeye gayret edin. Kızmaya başladığınızda, kendinizi kışkırtacak düşüncelerden uzaklaşıp, elinizden geldiğince sizi yatıştıracak şeyler düşünmeye gayret edin.

  Öfkenizi ve öfke nedeninizi, karşınızdaki kişiyi rencide etmeden, sözel olarak ifade etmeyi alışkanlık haline getirmeye gayret edin. İçerde bir öfke varsa, vardır… öyle ya da böyle dışarı çıkmak isteyecektir. Kelimelerle çıkmasına izin vermezseniz, sert davranışlarınızla ve kırıcı yanlarınızla dışarı çıkar. Bu da sizin yakınlarınızla olan ilişkilerinizi çok fazla zedeler.

  Etrafınızdaki insanların sizin yerinize düşünmelerine göz yummaya çalışın. “Kimse benim ne yapacağıma karışamaz!” kısa vadede işe yarar gibi görünse de, uzun vadede sizi öfkeli hale getirir. İnsanlar sizin yerinize düşünebilirler. Bu düşüncelerini dile getirebilirler. Ama siz illaki onların söylediklerini yapacaksınız diye bir kaide yok. Bırakın düşünsünler. Hoşunuza giden düşünceleri alır kullanırsınız. İşinize yaramayacak düşünceleri kullanmazsınız.

  Sonuçta öfke çok işinize yarar sevgili okuyucular! Ne işinize yaradığını iyi tespit etmeniz lazım. Öfkeniz hangi işinizi kolaylaştırıyor? Ve acaba öfkeyi kullanmadan, aynı işe yarama noktasına ulaşmanın farklı yolları var mı?

  Dilerseniz bu süreci kendi içinizde yakalayabilir, daha az öfkeli olabilirsiniz. Ama kendi başınıza yapamıyorsanız, adım adım bunun eğitimini alır, öfkeden uzak rahat bir hayat yaşarsınız.

  Sevgiyle kalın…


  Mehtap Kayaoğlu (Dn.Psikolog&Psikoterapist)

  ALINTI

 10. #10
  güney
  Misafir..

  Cevap: öfke...li...yiz...

  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet kendimize...


  ümidimize..
  sevincimize...
  hatta tüm bedenimize öfkeliyiz...

  offff...offf....kendi dünyamızı kendi ellerimizle yıkar gibiyiz....
  Aynen dost...
  yıkıyoruz önce özenle kurduğumuz kendi dünyamızı...
  her şeye öfkeli olmuş ,duygularımız öfkeli ,bedenimiz ise eşlik halinde...
  bak parmaklarımız bile nasibini almış bu bilinmezlikten nasılda buz gibi yazarken nasılda öfkeli...

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Öfke
  mopsy Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-06-2010, 09:48 AM
 2. Sevgili öfke
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-04-2009, 12:52 AM
 3. Ihlamur ağaçları ve öfke
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-04-2009, 03:57 PM
 4. Öfke
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 16-05-2008, 11:47 AM
 5. Öfke ve Öfke Kontrolü
  blackdiamond Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-04-2007, 01:46 PM
Yukarı Çık