Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Antisosyal Kişilik Bozukluğu

  Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması

  Nedir?

  Bireyin başkalarının haklarına ve kurallarına sürekli olarak saygısızlık etmesi, saldırıda bulunması ve buna bağlı olarak gelişen davranışlara verilen isimdir. Genelde erkekler arasında daha fazla görülür. Pek çok araştırmacı antisosyal kişilik bozukluğunu ve sosyopat kişiliğini aynı anlamda kullanırlar, aralarında ki fark bütün sosyopatların antisosyal kişiliği olduğu, fakat her antisosyal kişinin sosyopat olmayacağı gerçeğidir. Araştırmalar bu hastalığın temelinde genetik etkenler olduğunu göstermektedir. Fakat aynı zamanda sürekli uyuşturucu kullanımı ve kötü aile ortamı (karışık, ihmalkar, sert ve saldırgan aileler) bu hastalığın oluşması riskini arttırmaktadır.

  Antisosyal kişilik bozukluğu insanlara bağlanma konusunda başarısızlık yaşamak demektir. Başka insanlar sadece sağladıkları fayda için gereklidir. Antisosyal kişiler genelde hastalıkları olduğuna inanmaz ve sorunun ya başka insanların kendisini kabul etmeyi becerememelerinde yada başkalarının özgürlüğünü kıstılamayı istiyor olmalarında yatar.

  Sadece kendilerine inanırlar ve çevrelerinde zarar verecek yada küçümseyecek kimse olmadığında en rahat hissederler. Dünyayı tehlike ve hayal kırıklığı ile dolu bir yer olarak görürler. Dolayısıyla sürekli kötü niyetli ve acımasız insanların kendisini kullanmasına, suistimal etmesine ve elindeki her şeyi alıp yoksun bırakmasına karşı korunmak zorunda hisseder. Diğer insanları hep kontrol etmeye çalışan ve zarar vermek isteyen varlıklar olarak görür. Antisosyal kişilik bozukluğu olan insanlar başka insanların elinde ki gücü alması gerektiğine inanır böylece hiç kimse bu gücü kendisine zarar vermek için kullanamaz. Diğer taraftan yönetici olmayan yada kontrol etmeyen insanları kullanılmaya açık, zayıf ve savunmasız olarak düşünürler.

  Eğer antisosyal kişilik problemleriniz varsa başkaları sizi duygusal olarak soğuk ve duyarsız olarak görürler. Belki cazibeli görünebilirsiniz ama insanlar sizin bencil ve hesapçı olduğunuzu, içten olmadığınızı düşünürler. Ek olarak siz başka insanlara sadece size verdikleri yada kazandırdıkları için değer verirsiniz. Yaşamak için başkalarını manipüle etmek, aldatmak ve gereken her şeyi yapmak sizin için çok normaldir. Sonuç olarak antisosyal kişiler şüpheli ve hatta kanunlara aykırı davranışlarda bulunurlar, çünkü kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar.

  Antisosyal kişiler genelde diğer insanları tehditlerle yada saldırgan yaklaşımlarla korkuturlar. Bağımsız olmaları kendilerine aşırı güven duymalarından ziyade başkalarına güvensizlikten kaynaklanır. Her hangi bir baskı, otorite karşısında (patron, polis yada benzeri kişiler) yada finansal problemler (vergi yada borçlar) karşısında öfkelenirler. Genelde başkalarına verdikleri zarar karşısında duygusuz ve umursamazdırlar. Bu acımasızlık insanlarla ve hatta sevdiklerini söyledikleri kişilerle olan ilişkilerinde bile esası oluşturur.

  Eğer antisosyal kişiliğiniz var ise zayıf olmaktan yada kurban olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Dolayısıyla çevrenizdeki kişilere üstünlüğünüzü ıspatlama ihtiyacı duyarsınız. Sizi kullandığını düşündüğünüz ve hatta sömürdüğüne inandığınız bir insana karşı kendinizi korumak için zalim ve insafsız olursunuz. İlişkilerinizde sadık kalmak, duyarlı olmak ve dürüst olmak konusunda zorluk yaşarsınız. Bu kişiler genelde dikkatsiz ve atılgandır; örneğin tehlikeli araba kullanmak gibi riskli işlere girişirler. Umursamazlığın bir sebebi içindeki boşluk hissini yok edebilmek için heyecan ve adrenalin arttırıcı aktivitelere ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

  Belirtiler

  1. Düşünmeden ani hareketler ve doğabilecek sonuçlara karşı umursamazlık
  2. Kişisel çıkar yada zevk için yalan söyleme, aldatma ve kanunsuz işler yapmak
  3. Başkalarının duygularını umursamamak, empati yapmamak
  4. Sinirlilik, saldırganlık ve şiddet uygulamak
  5. Güvenlik yada sorumluluk üstlenmek gibi konulara tamamiyle kayıtsız kalmak
  6. Acıma duygusunun olmaması


  Tedavisi

  Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler genelde çevrelerinde ki kişilerin zoru ile psikologa yada psikiyatriste gelirler. Eğer kişi sorunlarının nedenini başkalarında görmeye devam ederse ve sorumluluk almayı reddederse tedavinin süresi uzayabilir. Kişilik hastalıklarının erken yaşlarda gelişiyor olması ve insanların kendilerini bu hastalık ile tanımlıyor olması tedavinin çözümünü zorlaştırmaktadır. Tedavinin başarılı olabilmesi için kökleşmiş davranış şekillerine, yaklaşımlara, bakış açılarına, ilişki yapılarına ve kişinin kapasitesine bakılması gerekir.

  Bu hastalarda dikkat edilmesi gereken en önemli etken uyuşturucu ve alkol kullanımıdır. Bazı durumlarda madde bağımlılığı ve kullanımı kişilerin antisosyal davranışlar geliştirmelerinde temel etken olabilir. Bu durumda kişinin madde bağımlılığını bırakması kişinin iyileşmesinde önemli bir adım olabilir.

  Antisosyal davranış bozukluğunda kullanılabilecek her hangi bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat bazı semptomlar ve davranışlar için doktor gözetiminde ilaç kullanımı önerilebilir. Örneğin saldırgan davranışlar için antidepresan kullanımı gibi. Fakat hatırlatmak gerek, antisosyal kişiler ilaç kullanımına sıcak bakmayabilir ve ilaç almayı reddedebilirler.

  kaynak

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Antisosyal Kişilik Bozukluğu

  son zamanlarda Toplumumuzda siyasi partilerin catismalari, politikanin radikalizmin de etkisi ,hayat pahaliligi ile. Insanlar sosyallikten uzaklar. sadece bu olsa parasizlik.
  disari ciksaniz para harcarsiniz mutlaka. evden cikmamak. inasan arasina cikamamk. birde konular hep ayni yere geliyor. asosyallikten. kousacak konu bile bulamiyoruz. baskalarinin konulari. kendimiz olma cesareti kalmadi. sahte sevgi ve saygi ariyoruz. Hatta biri bize zorla saygi gostersin yoksa onu doveriz haaaa. ben sana simdi gosteririm bana saygi gostereceksin. Sen kes sesini ben hakliyim , ben senden buyugum haaa .
  kork sen benden.
  bu mu , bu

  eskiden otobuse binip bir ogretmenimin elini opmek icin giderdik, bir buyugumuzu ziyaret ederdik. Bu yakita yapilan zamlar sosyal kulturu oldurdu.bizi insanliktan cikardi.

  Yakit fiyatlarina yapilan zamlar ile insanlar asosyal oldular.Buyuklerimizi sayamaz oldular. mezarliklarina bile gidemez oldular. akrabalarina gidemez oldular. kendi ananevi degerlerimize sahipsiz olduk. Yanlis politikalar ile. huzur kalmadi

  Ruh ve sinir doktorlari soyleyemiyorlar artik. Toplum asosyal. Kimse kolay kolay evlenemez hale geldi. para yok. Doktorlar nasil soylesin ,Toplum komple hasta diye. diyemez. cunku insanlar mecburiyetten hasta ise , doktorun yapacagi birsey yoktur.

  deliriniz. en azindan deli deyip gecerler.

  Eminim icerideki akil hastalari toplumdan daha normaldir.

  Bir rivayete gore, Icerdekiler disardakilere deli diyorlar. Disardakiler ise akil hastanesindekileri deli kabul eder. Eh cogunluk ne derse o olur., olur da dunyada akilli insan da azdir. delilerin hukmu daha fazla. ne diyelim.
  Konu orkuorkun tarafından (25-09-2008 Saat 01:01 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Sanal kişilik bozukluğu!
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-05-2011, 04:24 PM
 2. Aşk yoksa kişilik bozukluğu mu?
  -BaDe- Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 06-03-2009, 09:43 AM
 3. Narsistik Kişilik Bozukluğu
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-11-2008, 01:11 PM
 4. Şizotipal kişilik bozukluğu....
  güney Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-05-2008, 04:50 PM
 5. Çekingenlik mi? Kişilik Bozukluğu Mu?
  dogangunes Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 11-03-2008, 02:28 AM
Yukarı Çık