Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Kleptomoni(çalma hastalığı)

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Ruh Sağlığı (Psikoloji) Forumunda Bulunan Kleptomoni(çalma hastalığı) Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kimi zaman ünlü bir mankenin ya da aktörün, maddi gücü herkes tarafından bilinen bir kişinin marketten son derece değersiz bir ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  stat Kleptomoni(çalma hastalığı)

  Kimi zaman ünlü bir mankenin ya da aktörün, maddi gücü herkes tarafından bilinen bir kişinin marketten son derece değersiz bir eşya çalarken yakalandığını medyadan öğrenerek çok şaşırmışızdır. Hiçbir biçimde ihtiyacı olmayan bu kişi hırsız damgası yeme riskini neden almaktadır? İhtiyaç duyma ya da heyecan arama davranışından öte çalmak bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu duruma tıpta kleptomani adı verilir.

  Kleptomani terimi parasal değeri ile ilişkisiz biçimde ve gereksinim duyulmadığı halde tekrarlayıcı biçimde nesneleri çalma dürtüsünün engellenememesini ifade eder. Çalma hastalığının toplum içinde sanılandan daha fazla görüldüğü ve her 1000 kişiden 6'sının kleptomanik olduğu tahmin edilmektedir. Fakat engellenemeyen çalma dürtüsü yakınması ile hekime başvuru sayısı hastaların bu durumdan utanmaları ve bunun hastalık olduğunu bilmemeleri nedeni ile yok denecek kadar azdır. Ayrıca başka yakınmalarla başvuran hastalarda kleptomani tanısı konulabilmekte ya da bu kişiler çalma davranışı esnasında yakalanarak adli kanalla tedaviye yönlendirilmektedirler. Çalma hastalığı olan kişilerde depresyon, takıntılar, alkol ve uyuşturucu kullanımı, cinsel işlev bozuklukları, kişilik bozuklukları gibi durumlara da sık olarak rastlanmaktadır.

  Çalma hastalığı genellikle geç ergenlik döneminde başlayan ve uzun yıllar devam eden bir bozukluktur. Çocuklarda sadece kleptomani görülmesi nadir olmakla beraber daha çok diğer psikiyatrik rahatsızlıklar ile birlikte görülmesi sıktır. Bu durumun görüldüğü çocukların ailelerinin maddi düzeyi ile kleptomani ilişkisi belirgin olarak gösterilememiştir. Kleptomanik hastalar çalma etkinliğinin olumsuz sonuçlarını bildikleri ve daha sonra bu davranışlarından dolayı sıkıntı, utanç ve rahatsızlık duydukları halde dürtülerine karşı koyamamaktan yakınırlar.


  Modern psikiyatride kleptomani tedavisi mümkün olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Psikoterapiler, bilişsel davranışçı teknikler ve ilaç tedavileri ile kleptomani olgularında düzelmeler görüldüğü bildirilmiştir. Eğer kendinizi kontrol edemiyor, ihtiyacınız olmayan nesneleri çalma ihtiyacı hissediyorsanız her şeyden önce bu durumun bir hastalık olduğunu kabul edin. Tedavisi mümkün olan böyle bir hastalık sebebiyle eninde sonunda başınızın belaya gireceğini, hem yasal hem de ruhsal olarak ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizi unutmayın ve hızla psikiyatrik yardım arayın. Tedaviye başvuru ile ilgili endişeleriniz olabilir ancak unutmayın ki başvurduğunuzda sorununuzu paylaşacağınız kişi bu hastalığı yakından tanıyan bir profesyonel olacak ve hastalığınız sebebiyle sizi hiçbir biçimde yargılamayacaktır...

  alıntı

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Kleptomani.....

  Kleptomani ( zorlantılı çalma hastalığı):

  İhtiyacı olmadığı, hemen kullanmayacağı halde ve maddi değeri nedeniyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak alarak, onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğudur. Kişinin aslında o malı satın alabilecek yeterli maddi birikime sahip olduğu, ancak buna rağmen bu davranışı gerçekleştirdiği gözlenmiştir. Bu davranış daha önceden düşünülmemiş ve planlanmamış olup, aniden gerçekleştirilir. Bu davranış birinden intikam alma amacıyla yapılmamıştır. Birey bu davranışın yanlış ve uygunsuz olduğunun bilincindedir. Kişiler bu davranışı gerçekleştirmek için başkalarından yardım istemezler. Tarihte Fransa kralı 4. Henry ve Sardunya kralı Victor un bu özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

  Rahatsızlığın çocukluk yaşlarında başladığı belirlenmiştir. Kişi bu davranışı gerçekleştirmeden önce, yoğun bir gerilim hisseder. Bu davranış akabinde, mutluluk, rahatlama ve büyüklük hissi içine girmektedir.

  Rahatsızlık hakkında yapılan çalışmaların azlığı ve bu durumların kişiler tarafından gizlenmesi ve bu durumu gerçekleştiren kişilerin sağlık hizmetlerinden çok, adli makamlara sevk edilmeleri nedeniyle gerçek sıklığı tam olarak bilinemese de bin kişide altı kişide rastlandığı saptanmıştır. Yakalanan dükkan hırsızlarının % 5-25 inde saptanmıştır.

  Hastaların genel özellikleri:

  Kadınlarda erkeklere göre yaklaşık dört kat daha sık görülmektedir. Cinsiyetler arasındaki oranın bu kadar yüksek olmasının bir nedeni de, erkeklerin böyle bir durumda çoğunlukla hastaneler yerine cezaevlerine gönderilmeleri olabilir. Kadınlarda ortalama olarak 30-35 yaşta; erkeklerde 50-55 yaşta daha sık görülmektedir. Hem erkek hem de kadınlarda diğer dürtü kontrol bozuklukları rahatsızlığa eşlik edebilir. Erkeklerde daha çok piromani (dürtüsel olarak ateş yakıp, yangın çıkarma) ve hastalık derecesinde kumar oynama ve tekrarlayıcı patlayıcı davranım bozukluğu ile bir arada iken; kadınlarda trikotilomani ( dürtüsel olarak saç ve vücut tüylerini yolma hastalığı) ile beraber bulunabilmektedir. Rahatsızlık sosyoekonomik düzey ile doğrudan ilişkili olmayıp, bu durumdaki kişinin sosyokültürel düzeyi yüksek de olabilmektedir.Kişiler bu davranışlarına engel olabilmek için sosyal hayatlarını kısıtlayabilir ve çevrelerinden uzaklaşabilir, alışveriş yapmamaya çalışabilirler.

  Psikoloji FORUMU

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  İşyerimizde böyle bir çalışanımız vardı.Çikolata, şeker,ruj, çalardı...Ama bunları kullanmazdı.Biryerde biriktirirdi.Böyle bir hastalığı vardı.Ya da alışkanlık diyelim...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7929

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  Ne kadar hastalık hastası olmuş insanlarız... Daha ne hastalıklar çıkacak bakalım..

  hastalık bizim içimize işlemiş...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  20 yil icinde 1000 den fazla insan tanidim , boyle vakalarla karsilastik,
  --
  Gemi zabitlerinden bir arkadas markette ufaktefek seyler calardi, bundan korkunc zevk alirdi. caldigi seyler raptiye,silgi,ufak kalem,kalemtras.
  maasi ise duzineler alacak kadar fazlaydi. Onunla ciktigima pisman oldum gordum. ne zaman alisverise gidelim desek gitmezdim. Ayrica cok yaksikli bir tipti Bruce willise benziyor diye, yurtdisinda bile talibi kizlar cikiyordu, yabanci dil bilmesine bile gerek yok. Gittigi kadinlarin evlerinden dahi ufaktefek seyler getiriyordu alakasiz seyler de olabiliyor. mesela kadin pedi,tampon ne bulursa ama fiyatta para etmeyecek sacmasapan seyler genelde. Kendisiyle dalga gecerdik kadin malzemelerini ne yapacaksin diye. Kamarasinda tuhaf seyler bulurduk.

  Baska bir vaka personel kadrosunda idi fitter bir cocuk , profesyonel bir hirsiz. ama gemide hirsizlik yapmazdi.efendiydi. Bu fransada kacti . her sabah gemiye enteresan malzemeler cikardi , italyada adamlar tv yi seyredeken antenini kesmis o kadar korkusuz,

  Limanin icinde yunan gemisine girmis, adamlarin videosunu calmis. Adam yetmezmis gibi ertesi aksam ayni gemiyi soymaya gidiyor tv yi alacak , Yakalamislar ne icin girdin Is ariyorum demis , Vinciye kamyonlar 2 kepce fazla mal atsin diye 10.00 Liret italyan parasi koyarlarken gormus. vincci de asagiya bakiyor kim koyarsa avanta 2 kepce fazla atiyor. kamyoncu da fazla para kazaniyor. Bizimki butun limandaki vinncilerin parasini calmis. Gemide ihtiyaci olan herkese para dagitiyor kasiliksiz.
  fransaya iltica ettikten sonra kamarasindan teraziler kantarlar,durbunlar,antenler,bilgisayarlar cikti.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  merhaba

  bilgi hirsizligi kleptomoni kapsamindamidir acaba!?

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  Kleptomani, hirsizlik hastaligidir. Maddi hastalik ne bulursa calar ancak caldiktan sonra cok acik soyliyim orgazm olur(yani mukemmel keyif alir) ,caldiktan sonraki halidir bu ve caldigi ile ovunur. Etrafina haber verir.

  Bazi yuksek gelir gurubundakiler de vardir kleptomani hastaliginda, Gittikleri marketler onun calacagini bilir. Ne caldiysa Babasi ucretini oder.


  Turkiyedeki Bilgi hirsizliginin bir kismi kleptomani sinifina girer, Ihtiyaciniz oldugu icin caliyorsaniz kleptomani degildir. Ancak hic yapacak is yok birilerinin bilgilerini kullanmayacaksiniz ama calmaktan zevk aliyorsunuz devamli bir bilgi hirsizligi varsa bu kleptomani olabilir.
  Bilgi hirsizliginin en buyuk sebebi otoriteleridir. Alim gucu dusuk ulkede Fiyati yuksek yazilim kullanirsaniz. O ulkede hirsizlar cogalacaktir. demekki akila degil ,bilgiye degil hirsizliga yatirim yaptiniz.
  Eger ucuz olursa Lisansi herkes alir. neden korsan kullansin adam, Vergiyi devlet dusuk tutarsa komse kacirmaz. herkes yasal olmak ister. yazilim firmalari ile anlasilir standardim bu dersin
  Turkiyenin cok buyuk kismi windows programini Lisanssiz kullaniyor, Ama eger Devletin butun mercilerini Microsoft kontrol etse, mutlaka biryerlerde (belediyelerde Muhtarliklarda) Lisanssiz yazilim bulur. Oyleyse cok fazla konusmaya gerek yok. PARDUS yazilim sistemi kendi korsdanligini yok etmek icin yaptirildi. Hala daha pardus daha az kullanilir. Sistem halki nasil gormek istiyorsa o oluyor. Akilli Hirsizlik yap,kopyala, uyanik ol, cal ama ben gormeyeyim. Akila bilgiye yatirim yapilmadigi takdirde, Hirsizliga yatirim yapmis sayilirsiniz. Otoriteler Hackerleri kullanip kendi lehine kullaniyorsa zaten hirsizligin daniskasi yapilmistir.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Cevap: Kleptomoni(çalma hastalığı)

  merhaba

  Ben espri yapmistim ama
  Yazinizdan sonra kafamda ACABA olustu!
  Zannedersem olayi biraz arastirmam gerekecek.
  Paylasimin icin tesekkurler.

Benzer Konular

 1. Android İçin Gitar Çalma Uygulaması
  YukseLL Tarafından Android işletim sistemi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2012, 03:50 PM
 2. Beden Hastalığı mı önemli yoksa Kalp Hastalığı mı ?
  Ahrariyye Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-01-2010, 10:05 PM
 3. Gitar Calma Programi
  dogangunes Tarafından Ev ve Eğitim programları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-11-2007, 11:54 PM
 4. Çalma Hastalığı
  SMN Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2007, 11:59 PM
 5. Çocuklarda Çalma eğilimi
  dogangunes Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-06-2007, 05:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık