+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Sinema Nedir?

  Sinema Nedir?

  Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir.

  Film göstermeye yarayan özel bir makineyle görüntülerin beyaz perdeye yansıtıldığı salon veya yapıya da sinema denir. İlk film cihazına büyülü fener (lanterne magique) denmişti.

  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndaki Madde 5'e göre sinema: tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir.

  Sinema, Yedinci sanat olarak kabul edilir.

  kaynak

 2. #2
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Sinema


  Sinema gerçek anlamda bizim aslında film (Türk insanı genel de filim olarak yazar ve söyler) olarak adlandırdığımız ve kamera yardımı ile gerçek bir anın birçok resminin ardı ardına çekilmesi ve daha sonra bunların seri olarak ardı ardına gösterilmesi ile o anın beyazperde üzerinde yeniden canladırılmasıdır. Sinemanın diğer bir anlamı da filmlerin gösterici yardımı ile beyazperdeye aktarıldığı ve izleyicilere sunulduğu yerdir fakat türkçemizde sinema ve film aynı anlamda da kullanılmaktadır.

  Sinema filmi kamera yardımı ile oluşturulabileceği gibi animasyon şekilde insanların kendi çizimleri ile de oluşturulabilir. Günümüzde animasyon olarak bilinen ve sahnelerin ardı ardına kağıt üzerinde çizilip yine seri olarak gösterilmesi ile oluşur. Sizde basit bir sinema filmi yapmak istiyorsanız bir kağıt destesine şekiller çizebilir ve daha sonra onların hızlı hızlı geçişini sağlayarak görüntünün nasıl aktığını görebilirsiniz. ( Sanırım hepiniz çocukluğunuzda bunu denemişsinizdir defter ile ve kendinize ait bir sinema filmi yapmışsınızdır)

  Bildiğiniz normal sinema filmi ise kamera yardımı ile çekilen ve bizim video olarak algıladığımız fakat aslında birçok resim serisinden oluşan bir göz yanılmasıdır. Sinemada her bir resime frame yani türkçe çerçeve denir ve yönetmenlerin ellerini bir araya getirerek çekilecek görüntüye bir çerçeveden bakmaya çalışmasının asıl kaynağı buradan gelir.

  Bu birçok resim yani frame ardı ardına seri olarak yansıtıldığında bir sinema görüntüsü oluşur. İnsanların bu resimlerin geçişlerini yakalayamamasının nedeni insan gözünün yapısından kaynaklanır. İnsan gözü belli bir hızda akan serileri yakalayamaz ve eğer belli bir hız ile bu resimler aktarıldığında insan gözü bunu gerçek gibi algılar. Bunun en basit örneklerinden biri hızlı giden bir arabanın tekerleklerinin geri doğru dönüyormuş gibi görünmesidir. Sinema da aynı göz yanılgısını kullanarak bizlere beyazperdenin zevkini yaşatır.

  Sinemada görüntünen seri olarak yansıtılması ile birlikte ayrı olarak ses de verilir ve görüntü ses uyumu sağlanır. Böylece sinemaya gittiğinizde ses ve görüntü uyumu nedeni ile beyazperdede gösterilen görüntünün bire bir yaşanıyormuş hissi oluşturur. Bu yüzden bir çoğumuz ses tesisatı iyi olmayan bir sinemaya gittiğimiz de sinema tadını tam alamadığımız için yakınırız. Bunun nedeni sinemada ses ile görüntü uyumunu sağlayacak sistemin tam anlamda mevcut olmamasıdır.

  Gördüğünüz gibi sinema aslında bir tür sihirbazlıktır ve insan gözü ile algılama hisselerinin yapısı kullanılarak bize bir anı gerçekmiş gibi yaşatır. Sırf bu yüzden sinemaya ilk zamanlarda büyülü fener adı verilmiştir. Büyülü kısmı bahsettiğimiz göz yanılgısı ve hislerin algılamasından kaynaklanır. Fener ise sinema salonlarında gördüğümüz kameranın yani görüntüleyicinin karanlık bir ortamdan beyaz berdeye görüntüleri aktarmasından kaynaklanır. Bu yansıtma işlemi bir fenere benzetilmiştir ve bu yüzden sinema uzun süre büyülü fener olarak tarihte yerini almıştır.

  kaynak

Benzer Konular

 1. Sinema mı Tiyatro mu?
  bekolips Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 09-11-2014, 07:26 PM
 2. Sinema ve Televizyon
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2011, 11:16 PM
 3. 20 yıl sonra sinema
  Guney Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-12-2009, 11:11 AM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2009, 04:15 AM
 5. Umutsuzlar ( Sinema )
  İNCİ Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-04-2008, 05:24 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık