Merhaba!

Bugün 16 Haziran
Türk sinemasının ünlü jönü Ayhan Işık,
1979 yılında beyin kanaması sonucu hayata veda etti.
5 mayıs 1929'da izmir'de dünyaya gelen Ayhan Işık, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bazı dergi ve gazetelerde ressam ve grafiker olarak çalıştı.

1951'de 'Yıldız' dergisi ve İstanbul Film'in açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya geçti. İlk filmi 'Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan' oldu. İkinci filmi 'Kanun N*****' ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu.

Daha sonra yaptığı filmlerle çok beğenilip sinemanın kralı olarak anıldı. 1959 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti ve sinema konusunda incelemelerde bulund, İtalyan korku filmlerinde roller aldı.

Türkiye'ye döndükten sonra yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. 1972'de film yıldızlarının sahneye çıkma modasına uyarak, klasik Türk müziği dalında solistlik yaptı.

Oyunculuğunun yanı sıra yapımcılık yapmaya da başlayan Işık, bir süre sonra da oyuncu ve yönetmen olarak 'Örgüt' filmini çekti ve bu arada televizyonda bazı reklam filmlerinde rol aldı.

Türk sinemasının en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonra fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene kadar çevirdiği bütün filmlerde hep başrol oynadı.

1954'te Türk Film Festivali'nde, 1962'de Ses, 1965'te Artist ve daha bir çok yayın organının düzenlediği yarışmalarda en başarılı erkek oyuncu seçilen Ayhan Işık, 1979'da beyin kanaması sonucu hayata veda etti.
http://www.ezberim.com/dunya-tarihi/...un-16-haziran/

Allah cc rahmet eylesin!