İzmir'in tek film festivali olma özelliği taşıyan festivale 65 ülkeden binin üzerinde eser katılacak.


10. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali 3 Kasım'da başlıyor. İzmir Sinema Derneği, festivali bu yıl Türk-Amerikan Derneği ve Yaşar Üniversitesi (YÜ) işbirliğiyle düzenliyor.

Festival hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan YÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan, festivalin, bir sanat şehri olan İzmir'e gerekli olduğunu, İzmirlilerin bu festivale sahip çıkması gerektiğini ifade etti.

Festivali organize eden İzmir Sinema Derneği Başkanı Kayhan Kırmızıgül ise festivali İzmir için, İzmir halkı için düzenlediklerini ifade etti. Kırmızıgül, "Yüzlerce yönetmen, filmlerini yollamak için çalıştı. Ffestivalin öneminin her geçen yıl daha da artacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.
Kırmızıgül, bunun Türkiyede uluslararası yarışma bölümü olan tek kısa film festivali olduğunu vurguladı. Kırmızıgül, yaklaşık bütçesi 500 bin lira olan festivalin bu giderinin yüzde 20'sinin Başbakanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılandığını kaydeti.

Yerel yönetimlerin yeterli ilgiyi göstermediğini de belirten Kırmızıgül, "Son altı yıldır festivalde yerel yönetimlerin payı yoktu. Bu sene yüzde 3 olması bekleniyor. Bu oranlar, ilgisizliği gösteriyor." diye konuştu.

İlki 2000 yılında düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, bu yıl 3 Kasım'da başlayıp 8 Kasım'da sona erecek. Filmler, Türk-Amerikan Derneği Büyük Salon'da gösterilecek. Açılışta, Oscar ödüllü aktris Marion Coitillard'ın başrolde oynadığı, Oliver Dahan tarafından yönetilen kısa film gösterilecek.
"Bu Senenin Modası: Kısa Film!" isimli özel bölümde ise dünyanın en önemli moda evlerinden Haute Couture'u an itibarıyla John Galliano ile yeni bir boyuta taşıyan Christian Dior'un bu sene çektiği "Lady Noire Affair" seyirciyle buluşacak. Festivalde verilen resmî ödüller, 'Altın Kedi Ödülleri' olarak adlandırılıyor. Yan etkinlik olarak da Sinema, Yönetmenlik ve Oyunculuk atölyeleri düzenleencek. Bunlar, halka açık ve ücretsiz olacak.
haberturk