Fragmanı izlemek için Tıklayın: http://www.youtube.com/watch?v=1BDf1FK1eS0

Künye
Stranger Than Fiction

Vizyona Giriş Tarihi
15.12.2006

Türü
Komedi


Ülke
ABD


Süresi ve Yapım Yılı
113 dakika - 2006


Yönetmeni
Marc Forster


Oyuncular
Will Ferrell
Maggie Gyllenhaal
Dustin Hoffman
Queen Latifah


Senaryo
Zach Helm


Müzik
Britt Daniel, Brian Reitzell


Görüntü Yönetmeni
Roberto Schaefer

Konusu
Gerçekle kurmaca arasındaki ince çizgide...

Alelade görünüşlü, çoğu zaman yalnız olan maliye müfettişi Harold Crick, her hareketini, her düşüncesini, her hissettiğini korkutucu doğruluktaki ayrıntılarla anlatan bir kadın sesi işitmeye başlamıştır. Harold’ın kontrollü yaşamı, sadece kendisinin duyabildiği bu anlatımla alt üst olur. Ses ona yakında öleceğini söylediğinde, Harold öyküsünü yazan kişiyi bulup onu, kendisine biçtiği sonu değiştirmeye ikna etmesi gerektiğini anlar.

Böylelikle kafasındaki sesin sahibinin, bir zamanlar göklere çıkarıldıktan sonra şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş, eserlerinin içinde en iyisi olabilecek kitabına bir son bulmak için uğraşan romancı Karen “Kay” Eiffel olduğunu keşfeder. Karen, on yıl süren zahmetli bir çalışmadan sonra yeni kitabını tamamlamak üzeredir. Önündeki tek sorun, ana karakteri Harold Crick’i nasıl öldüreceğini bulmaktır; onun yaşadığından ve kendisi hakkındaki planlarının farkında olduğundansa haberi yoktur.

Kaderinin kontrolünü ele almak ve zamansız ölümünü engellemek için ümitsizce çırpınan Harold, çareyi edebiyat teorisyeni Jules Hilbert’ten yardım istemekte bulur. Profesör Hilbert, kaderini değiştirmesinin öyküyü trajediden komediye çevirmekle mümkün olabileceğini söyler ve Harold’a komedinin en temel formüllerinden birini izlemesini önerir: birbirinden nefret eden iki kişi arasında doğan aşk.

Bu öneri, Harold’ın özgür ruhlu pastacı Ana Pascal’la sıradışı bir ilişki başlatmasına yol açar. Bu sayede gerçek aşk ve gerçek hayatla ilk kez tanışan Harold, bir komedinin tüm öğelerini taşımaya başlayan öyküsü sayesinde kaderinden kaçtığını ve ölmeyeceğini düşünmeye başlar. Oysa Karen Eiffel trajedilerindeki karakterlerin tam da hayattan en çok zevk aldıkları anda öldüklerinden habersizdir...
Hayat boyu sürmüş bir uykudan uyanmak
“Finding Neverland” ve “Monster’s Ball” filmleriyle tanıdığımız Marc Forster’in yönettiği “Lütfen Beni Öldürme”nin başrollerinde Will Ferrell, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah ve Emma Thompson kamera karşısına geçmiş. Senaryosunu Zach Helm’in yazdığı filmin müzikleri Britt Daniel ve Brian Reitzell’a ait.

Yönetmen Marc Forster’ı Helm’in senaryosuna çeken şey, öykünün derininde yatan duygusallıkla, insanı düşünmeye sevkeden komedi içeriğinin birleşimi olmuş. Gerçekle yanılsama arasındaki bulanık sınırları keşfetmeyi, çalışmalarının merkezine yerleştiren Forster’in bu hikayede en çok sevdiği, Harold Crick’in düştüğü sıradışı ve imkansız durumun içinde gizli olan, gerçekliğimizi nasıl şekillendirdiğimize dair komik ama etkileyici sorgulama olmuş.

“Lütfen Beni Öldürme’yi, hayatı boyunca uykuda olan ve bir anda uyanıp ne kadar az zamanı kaldığını, hepimizin yapmak istediği bir şeyi yapması, öyküsünü değiştirmesi gerektiğini anlayan birinin öyküsü olarak gördüm,” diyor Forster ve ekliyor: “Bence senaryo harika; yüreği ve ruhu olan bir komedi. Hikayenin cazibesine kapıldım, çünkü bence hepimizin yaşamında bir yazar var. Kafamızın içindeki sesler bize ne yapacağımızı ve ne olacağımızı söylüyor… Harold Crick bu inanılmaz olayların ortasında tüm bunlardan nasıl kaçacağını keşfediyor ve varoluşunun her saniyesinin tadını çıkarmaya başlıyor.”