Hollywood'da başarılı filmlerin devamını çekme geleneği sürüyor. Bazen ilk filmi gölgede bırakan klasikler ortaya çıkarken bazen de hayal kırıklığı yaratan 'keşke çekilmeseydi' dedirten devam filmlerinden yapımcılar vazgeçmiyor. Empireonline.com da sinema tarihinin vazgeçilmez devam filmlerini sinemaseverler için seçti.

1- YARATIK 2
James Cameron’ın etkileyci zekası yaratık filmini listenin bir numarısına oturtuyor. İlk filmden farklı tarzı, vahşet dolu sahneleri ve geçişte kullandığı gerçekçi gerilim sahneleriyle 'Yaratık 2' en iyi devam filmi.

2- BABA 2
'Baba' sinema tarihine damga vurduktan kısa bir süre sonra Francis Ford Coppola devam filmini çekme kararı aldı. Beklentilerin büyük olması Coppola'yı korkutmadı. Marlon Brando olmamasına rağmen yeni baba Micheal Corleone rolünde Al Pacino ve Don Corleone'nin gençliğini canlandıran Robert De Niro sinema tarihine damgalarını vurdu.

3- TERMİNATÖR 2: MAHŞER GÜNÜ
Aksyion ve bilimkurgunun buluştuğu bu düstopik klasik ilkinden çok daha iyi bulundu. Özellikle Arnie’nin kötü adam, Robert Patrick’in iyi adam sanıldığı sahne birçok izleyiciyi etkilemişti.

4- OYUNCAK HİKAYESİ 2
Pixar’ın devam filmi çekmekte usta olduğu biliniyor. Fakat 'Oyuncak Hikayesi' farklı teması, etkili açılış sahnesi ve yetişkinlere yönelik alt metinleriyle listedeki yerini hakediyor.

5- KARA ŞÖVALYE
Christopher Nolan kendine has tarzı ve parlak zekası bu çizgi roman uyarlamasını bir efsaneye dönüştürdü. Sinema tarihine de yeni bir 'Joker' ve unutulmaz bir 'Heath Ledger' kazandırdı.

6- YILDIZ SAVAŞLARI BÖLÜM 5: İMPARATOR
Star Wars serisinin ikinci filmi bu listeye girmekte zorlanmıyor. Bir devam filmi olmasına rağmen George Lucas seyiciye yeni bir evrenin kapısını açıyor.

7- MEDUSA DARBESİ
Zeki ve entellektüel İngiliz yönetmen Paul Greengarss henüz 3 filmden oluşan serinin ikinci filminde oldukça başarlı oldu. Tüm filmlerin isminin farklı olması gibi bir kumar oynayarak da riski seven biri olduğunu gösterdi.

8- GÜN BATMADAN
Gün doğmadan buluşacak aşıkları bu sefer gün batımında yeniden kavuşturma çabasındaki film oldukça başarılı bir devam filmi olarak dikkat çekti. Sinema tarihinin en 'dolu' romantik filmlerinden kabul edilen 'Gün Doğmadan'ın devamı onun kadar iyi eleştiriler aldı.

9- SUPERMAN 2
Bu süper insan oldukça ilgi çektiği bu devam filminde Lois ve Kriptonlular arasıdna oldukça mücadele vermişti.

10 -ŞEYTANIN ÖLÜSÜ 2
İlk filmin gölgesinde kalacağından korkulan film daha ilk dakikalarda bu görüşü çürütmeyi başrmıştı. Korku filmlerine hem saygı duyan hem de zekice ti'ye alan filmin devamı da bir an güldüren bir sonraki an çığlık attıran tarzıyla oldukça beğeni toplamıştı.

11- X2
12- Uzay Yolu 2, Han'ın Gazabı
13- Batman Dönüyor
14- Indiana Jones ve Lanetli Tapınak
15- Harry Potter, Zümrüdüanka Yoldaşlığı
16- Kanunun Kuvveti 2
17- Elm Sokağı'nda Kabus, Freddy'nin Dönüşü
18- Son Ultimatom
19- Ölülerin Günü
20- Desperado
21- Yıldız Savaşları Bölüm VI - Jedi'ın Dönüşü
22- Örümcek Adam 2
23- Geleceğe Dönüş 2
24- Harry Potter, Azkaban Tutsağı
25- Indiana Jones, Son Macera
26- Paranın Rengi
27- Adams Ailesi 2
28- Manon Des Sources
29- Ölülerin Şafağı
30- Cehennem Silahı 2
31- Return of Oz
32- Çığlık 2
33- Gremlins 2
34- Jurassic Park, Kayıp Dünya
35- Geleceğe Dönüş 3
36- Görevimiz Tehlike 3
37- Halloween 3
38- Zor Ölüm 3
39- Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde
40- Dört Silahşörler
41- Elm Sokağı Kabusu 3
42- Blade 2
43- 28 Hafta Sonra
44- Hellboy 2
45- Çıplak Silah 2,5
46- Uzay Yolu, İlk Temas
47- Uçak 2
48- Kirli İşler 2
49- Bill ve Ted'in Maceraları
50- Shrek 2

(ntvmsnbc anasayfa - Son Dakika, Hava Durumu, Ekonomi, Teknoloji, Bilim, Sağlık, Kültür Sanat, Politika, Spor, Gezi, Türkiye ve Dünya Haberleri- ntvmsnbc.com)