Açlık-Hunger
[YOUTUBE]dmVPCX0LxN8[/YOUTUBE]
Tür : Gerilim / Dram / Deneysel / Politik
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Steve McQueen
Senaryo : Steve McQueen , Enda Walsh
Görüntü Yönetmeni : Sean Bobbitt
Müzik : Leo Abrahams
Yapım : 2008, İngiltere / İrlanda , 96 dk.
Oyuncular

Michael Fassbender (Bobby Sands) , Stuart Graham (Ray Lohan) , Liam Cunningham (Peder Moran) , Helena Bereen (Anne)

IRA ile ilgili olarak çekilmiş filmde, Bobby Sands’in insanlık dışı muamelelere maruz kalışındaki sertliği adeta yaşıyorsunuz. Diyalogsuz sahnelerin vuruculuğu ile başlayan film, tüm filme yayılan dehşetli gerçeklik duygusu ile izleyeni kavrıyor.
Mahkumların battaniye ve yıkanmama eylemleriyle ilerleyen direnişleri, altı hafta süren açlık grevi ile doruğa çıkıyor. Hayatı mücadele ile geçmiş Sands'ın kendi vücudunu yaşamının son savaş alanı olarak addedmesiyle yaşanan dramatik süreç muazzam bir etkileyicilikle gözler önüne seriliyor.
Filmin etkileyiciliği sadece Sands önderliğindeki mahkumların direniş destanından ibaret değil. Zira hapishane mahkumlar için olduğu kadar gardiyanlar için de tam bir cehennem. Gardiyanların da alt üst olmuş psikolojisini izliyoruz filmde.

Eleştiri:Bugüne dek hapishanede geçen birçok film izledik. Hatta “hapishane temalı filmler” şeklinde bir kategori bile oluştu. Alkatraz Kuşçusu’ndan Kelebek’e dek bir çok örnek hapishane şartlarının yarattığı sıkıntıları başarıyla işlemesi nedeniyle kendilerine sinema tarihinde haklı birer yer edindi. Ama Açlık sanırım bu türde kafadan en tepeye dikilerek kendine yer edinecek bir film. Birçok gereksiz film için pazarlama sahtekarlığı olarak sarfedilen “gerçek bir başyapıt” tanımlamasını tüm saflığı ve gerçekliğiyle hak eden çağdaş bir sinema eseri.


Gölge
[YOUTUBE]Up6z_0RqGTw[/YOUTUBE]
Tür : Gerilim / Dram / Film-Noir
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Mehmet Güreli
Senaryo : Peyami Safa (Kitap)
Yapım : 2008, Türkiye , 115 dk.


Oyuncular

Görkem Yeltan , Kaan Çakır , Serkan Ercan

Filmde iki erkek arkadaşın aşk yüzünden ne hallere düştüğünü sepya renklerde, klostrofobik, dumanlı, gizemli bir atmosfer içinde izliyoruz. Halim, Nevzat'ın Ankara'da yaşayan en yakın dostudur ve annesinin rahatsızlığı üzerine İstanbul'a gelmiştir. Nevzat tam da bu dönemde, çılgınlar gibi sevdiği bir kadınla evlenme planları yapmaktadır. Arkadaşı Halim'i, bu kadınla tanıştırmak onun için çok önemlidir çünkü gözleri kör olacak kadar aşık olduğunun farkındadır ve arkadaşının yorumuna ihtiyacı vardır.

Halim ise, duygusal bir şairdir ve evlidir. Arkadaşı Nevzat'ı bu kadar heyecanlandırmış olan bu kadını gerçekten merak etmektedir. Selma adlı bu kadın, gizemli kişiliğiyle olduğu kadar, çevresinde meydana gelen intiharların sıklığıyla da garip bir hikayenin konusudur adeta. Halim'le Selma'nın tanışması hem Selma'yı hem de Halim'i oldukça etkiler.

Müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli'nin uzun zamandır beklenen ilk uzun metrajlı filmi Gölge, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa'nın intihar, şüphe, kıskançlık, dostluk ve aşk hakkındaki, kara film bahçelerini binlerce defa arşınlamış "Selma ve Gölgesi" romanından uyarlanmış.

Eleştiri: Peyami Safa romanlarından Selma ve Gölgesi, bu zamana kadar okumamış olduğum bir romanıydı, festivalde Gölge ismiyle sinemaya uyarlandığını öğrenmek, üstelik müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli gibi birinin filmi beyazperdeye aktardığını duymak oldukça heyecan vericiydi.
Gölge’nin bir kara film denemesi olarak lanse edilmesi, kara film seven biri olarak beni daha da meraklandırdı çünkü Türk sineması kara film örneklerine aç gerçekten de, üstelik bu coğrafyada, elimizde konu olarak oldukça uygun malzemeler varken…

Mahşerin Dört Atlısı - The Horsemen

[YOUTUBE]s5hPp88VAEk[/YOUTUBE]
Tür : Dram / Korku / Gerilim / Gizem
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Jonas Åkerlund
Senaryo : Dave Callaham
Görüntü Yönetmeni : Eric Broms
Müzik : Jan A.P. Kaczmarek
Yapım : 2009, Kanada / ABD , 110 dk.


Oyuncular

Dennis Quaid (Aidan Breslin) , Ziyi Zhang (Kristen) , Lou Taylor Pucci (Alex Breslin) , Clifton Collins Jr. (Stingray) , Barry Shabaka Henley (Tuck) , Patrick Fugit (Corey)

Aidan Breslin (Dennis Quaid), eşinin ölümünden sonra oğulları Alex (Lou Taylor Pucci) ve Sean (Liam James)’dan giderek uzaklaşmış, katı bir polis dedektifidir.

Kendisini İncil’de geçen Mahşerin Dört Atlısı’nı temel alan sapık seri cinayetleri araştırırken bulur: Aldatma ustası ve fethetmek için her şeyi yapmaya hazır, beklenmedik bir lider olan Beyaz Atlı; masumiyeti alev alev bir öfkeyi gizleyen, İnsanları birbirine düşürme amacına sahip keskin zekâlı bir savaşçı olan Kızıl Atlı; dengesiz ama daima bir adım ileride, insanları yönlendiren ve karanlık bir tiran olan Kara Atlı ve ölümü bir cerrah titizliğiyle yaymaya kararlı, karşı konulmaz güce sahip Solgun Atlı.

Breslin davada açığa çıkan her yeni bilgiyle boğuşurken, yavaş yavaş kendisi ve dört şüpheli arasındaki sarsıcı bağlantıyı keşfeder.
Eleştiri: Varsayalım ki; bazı filmler çekildikleri dönemin korkularına ayna tutuyor. Çocuklardan onların da katil olabileceklerini varsayacak kadar korkmaya ne zaman başladık? Galiba bu tür sevimsiz varsayımlar hep toplumsal ümitsizliğin tırmandığı dönemlerde korku sinemasına konuk oluyor. Çocukların kelimenin tam anlamıyla “adam öldürmecilik” oynadıkları bir sürü film var.
Bunlardan biri olan The Horsemen ailelerin ihmalkârlıklarını İncil’de yer alan bir kehânete dayandırarak işlenen cinayetlerin sırrını çözmeye çalışıyor. Çünkü kıyamet gününde ortaya çıkacaklarına inanılan 4 atlı; savaşı, kıtlığı, salgın hastalığı ve ölümü getiren ulaklardır. Bu dini olaylardan yola çıkan film, yedi ölümcül günah benzeri bir konuyu işliyor. Bu sefer oyunun kurallarını bildiğimizi varsayıyoruz, ne de olsa kare kare aynı klişe sahneleri izleyeceğiz.


Sahtekarlar - Duplicity
[YOUTUBE]Z9TaEY0N0tU[/YOUTUBE]
Tür : Gerilim / Casusluk
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Tony Gilroy
Senaryo : Tony Gilroy
Görüntü Yönetmeni : Robert Elswit
Müzik : James Newton Howard
Yapım : 2009, ABD

Oyuncular

Julia Roberts (Claire Stenwick) , Clive Owen (Ray Koval) , Billy Bob Thornton , Paul Giamatti (Dick Garsik) , Tom Wilkinson (Howard Tully)

CIA ajanı Claire Stenwick (Julia Roberts) ile MI6 ajanı Ray Koval (Clive Owen), hükümete bağlı istihbarat dünyasından ayrılarak özel sektöre geçmişlerdir. Artık birbiriyle kıyasıya rekabet halindeki iki dev şirkette çalışmaktadırlar.
Bu iki şirket arasında yüksek kazanç elde etme amaçlı soğuk savaş hüküm sürmektedir. Peki, Claire ve Ray’in görevleri nedir? Patentini ilk alan şirkete servet kazandıracak yeni bir ürünün formülünü elde etmek için kıyasıya mücadele.
Claire ile Ray’in patronları olan endüstri devi Howard Tully (Tom Wilkinson) ile CEO Dick Garsik’in (Paul Giamatti) her ikisi de sınır tanımayan işadamlarıdır.Claire ile Ray’in en büyük sorunu ise, birbirleriyle nasıl oynamaları gerektiğini bilememektir.
Önlerine çıkan engelleri teker teker aşmaya çalışırken hazırladıkları büyük soygun planını tehlikeye atacak tek şeyin bir türlü uzak duramadıkları aşk olduğunu keşfedeceklerdir.

Eleştiri:Kimin doğru kimin yalan söylediğini bilmek imkânsızı başarmak gibi… Ama nasıl derseniz, öncelikle filmi izlemeniz gerek.Sihirli Dağ - Race to Witch Mountain

[YOUTUBE]Buai86C0gY4[/YOUTUBE]
Tür : Macera / Komedi / Bilim Kurgu
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Andy Fickman
Senaryo : Matt Lopez , Mark Bomback , Andy Fickman , Alexander Key
Görüntü Yönetmeni : Greg Gardiner
Yapım : 2009, ABD


Oyuncular

Carla Gugino (Dr. Alex Friedman) , Dwayne Johnson (Jack Bruno) , Christine Lakin (Sunday) , Annasophia Robb (Sara) , Chris Marquette , Cheech Marin
Las Vegas'ın yakınlarında beklenmedik bir olaylar zinciri gelişir. Taksici Jack Bruno taksisine Sara ve Seth adlı iki kardeşi alıdığında inanamayacağı olaylara tanık olur.
Kardeşler bu dünyadan değildir ve paranormal güçlere sahiplerdir. Onları yakalamak için peşlerinde kötü niyetli kişiler olduğundan Jack'in onlarla birlikte hareket etmekten başka çaresi kalmaz.
1975 yapımı ve aynı adlı kitaptan uyarlama olan Escape to Witch Mountain filminin 2009 uyarlaması olan Sihirli Dağ, Walt Disney yapımı bir film.
Eleştiri:Sihirli Dağ, konusu ve türü ele alındığında teknik ve hikaye anlatımı bakımından aslında gayet yeterli bir bilim-kurgu/macera. Burada oturup sırayla filmin türlü mantık hataları hakkında yazmak kolay, ama çocukların basitçe iki saat eğlenmesini amaçlayan bu tarz bir filmi mantık bakımından analiz etmenin ne gereği var? Yine de bir deneyelim:


Şampiyon - The Wrestler
[YOUTUBE]61-GFxjTyV0[/YOUTUBE]
Tür : Dram / Aksiyon / Spor
Gösterim Tarihi : 20 Mart 2009
Yönetmen : Darren Aronofsky
Senaryo : Robert D. Siegel
Görüntü Yönetmeni : Maryse Alberti
Yapım : 2008, , 111 dk.


Oyuncular

Evan Rachel Wood (Stephanie) , Marisa Tomei (Cassidy) , Mickey Rourke (Randy Robinson) , Ajay Naidu (Medic) , Judah Friedlander (Scott Brumberg)
Randy, artık okul ve müsamere salonlarında dövüşerek geçinmeye çalışmaktadır. Özel hayatında başarısız, kızıyla arası kopuk bir adamdır. Hayranlarının sevgisiyle hayata tutunur.
Bir karşılaşma esnasında kalp krizi geçirince, doktoru bir daha güreşmemesi gerektiğini söyler. Tezgâhtar olarak işe girer, kızıyla ilişkisini düzeltmeye başlar. Ancak bir süre sonra ringe geri dönmeye karar verir.
Pi ve Requiem for a Dream gibi kült filmlerin yönetmeni Darren Aronofsky'nin ve Randy Robinson rolünü Nicholas Cage'den "çalan" Mickey Rourke'nin performansı çok övülüyor.
Eleştiri: Aronofsky’nin başından geçen bu ufak sarsıntı, kariyeri yıllar içinde eriyip giden Mickey Rourke’un yaşadığı bunalımla boy ölçüşemezdi tabii ki. Ancak acilen imaj yenileme ihtiyacı içinde olan Aronofsky ve Rourke’un “Şampiyon”da bir araya gelmelerinden, ortaya oldukça anlamlı bir bütünlük çıktı. Çoğu insan bu bütünlüğün sadece Mickey Rourke’un gerçek yaşam öyküsünün “Şampiyon”un hikayesiyle paralel gitmesinden doğduğuna inansa da, itiraf etmemiz gerekiyor ki Darren Aronofsky’nin de belini doğrultması için bu filme en az Rourke kadar ihtiyacı vardı.

Kaynak: