Avrupa ve İtalyan Sineması’nın önde gelen isimlerinden olan -Madonna’nın da en sevdiği yönetmenlerden- Ferzan Özpetek’in son filmi ‘Kutsal Yürek’ (Cuore Sacro) sinemalarda.
İSTANBUL - ‘Kutsal Yürek’, İtalyan Sineması’nın Oscarları olarak bilinen David di Donatello ödüllerinden En İyi Kadın Oyuncu (Barbora Bobulova) ve En İyi Sanat Yönetmeni (Andrea Crisanti) ödüllerini aldı.Senaryosu, Gianni Romoli ve Ferzan Özpetek’e ait olan ve başrollerini Barbora Bobulova ve Andrea Di Stefano’nun paylaştığı ‘Kutsal Yürek’, ünlü bir müteahhit ve sanayicinin kızı, başarılı iş kadını Irene’nin içsel yolculuğu boyunca; yoksulluğu ve zenginliği, maddi dünyayı ve insan ruhunu, bugünü ve geçmişi sorguluyor.

FİLMİN ÖYKÜSÜFilmin baş kahramanı Irene’nin iç dünyasına yaptığı ve kendisini keşfetmesiyle sonuçlanan yolculuk, eski aile evini satışa çıkarma kararıyla başlar.

Aileye ait tarihi binanın boşaltılması emrini çıkartan İrene, bu vesile ile, o daha küçükken esrarengiz bir şekilde yaşamını yitiren annesi Adriana’ya ait odanın 30 yıldır hiç bozulmadan, sanki hala annesi içinde yaşıyormuş gibi muhafaza edildiğini görür.

Benny adlı bir kız çocuğu ile tanışması ve annesinin hayali, İrene’de büyük değişikliğe yol açacak bir iç çatışmaya neden olur, ve bunun sonucu olarak kendini keşfedeceği bir iç yolculuk başlar. Geçmişin anıları içinde günümüze dair sorularla karşılaşan İrene, bu sorulara cevap ararken İtalya’nın yoksul yüzüyle de tanışır.

ÖDÜL, ÖDÜL ÜSTÜNE ...
Ferzan Özpetek, ‘Kutsal Yürek’ filmiyle, İtalya’daki Yabancı Basın Merkezi tarafından verilen Altın Küre Sinema Ödülleri’nde (Globo d’Oro) En İyi Yönetmen seçilirken, filmin başrol oyuncusu Barbora Bobulova En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Filmin diğer bir oyuncusu Erica Blanc ise özel ödüle layık görüldü.

FERZAN ÖZPETEK
1959 doğumlu Ferzan Özpetek, ilk filmi “Hamam” dan itibaren tüm filmleri ile uluslararası düzeyde takdir gördü ve aralarında İtalya’nın en büyük sinema ödülü David di Donatello’nun da yeraldığı bir çok ödül kazandı.

Dünyanın önde gelen sinema festivallerine davet edilen Özpetek, Avrupa’nın yaşayan en önemli yönetmenleri arasında gösteriliyor.