Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Adana’da 24 Ekim’de başlıyor


Uluslararası İşçi filmleri Festivali’nin üçüncüsü 24 Ekim’de Adana halkıyla buluşacak. Seyhan Kültür Merkezi’nde başlayacak festival kapsamında, 25 ülkeden 50 film gösterilecek.

Festival adına bugün yapılan bilgilendirme toplantısında komite adına konuşan Ekrem Gültekin bu sene düzenlenecek olan festivalin mahalle gösterimlere özel önem vereceklerine söyledi.

İki yıldır Adana’da düzenlenen festivalin bu seneye dair özel bir öneme sahip olduğunu söylen Gültekin, panel, söyleşi ve konferansların yanı sıra üretim atölyesinin de yaşama geçirileceğini ifade etti.

Festival kapsamında oluşturulacak olan Sinema Atölyesine Emekten ve demokrasiden, hoşgörü kültüründen ve sanatsal üretimden yana derdi olan herkesin katılımını beklediklerini söyleyen Gültekin, açıklamada, “Atölye çalışmamız 3 haftalık kurslar şeklinde olacak. Bu kurslarda, dünya sinemasından ulusal sinemaya, kurmacadan belgesele, uzun filmlerden kısa metraj çalışmalarına, teoriden pratiğe bir seyir izlenecek. Hatta bu kapsamda sahaya çıkmayı planlıyoruz ve kısa metraj bir film, olanaklar elverirse belki bir de kısa belgesel çekerek bunları da festivalde göstermeyi umuyoruz. Atölyeye "Beynelmilel ve O. Çocukları" filmlerinden tanıdığımız Sırrı Süreyya Önder, Bağımsız ve Alternatif sinemanın temsilcilerinden Remzi Kazmaz, yeni ve başarılı örneklerini gördüğümüz Kürt sinemasının yönetmenlerinden Kazım Öz, Dünyanın çeşitli ülkelerindeki direniş hareketlerini belgeselleriyle bize taşıyan Metin Yeğin, Senarist Ahmet Soner, Fotoğraf belgeselcisi Meltem Şahiner, Kurgu ve montajda Hasan Akgül gibi daha birçok sinema emekçisi katılacak. Dediğimiz gibi kurslar, sadece belli bir sinema birikimi oluşturmayı amaçlamıyor, aynı zamanda sokağa çıkmayı ve kameranın objektifini emekçi halkımızın bütün yaşam alanlarındaki sorunlarına yöneltmeyi içeriyor” dedi.

Ekrem Gültekin’in yaptığı bilgilendirmenin sonunda tüm Adana halkını oluşturulacak ‘sinema atölyesine’ ve 24 Ekim’de başlayacak gösterimlere davet ederek açıklamasını bitirdi.

Festivali DİSK/Dev Sağlık İş, DİSK/Genel İş, KESK, Türk İş/Harp İş, Halkevleri, Adana Tabip Odası, TMMOB/EMO, Ç.Ü. Öğretim Elemanları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Mezopotamya Kültür Merkezi, Ç.Ü.İktisat Kolu ve Öğrenci Kolektiflerinin ortaklaşa düzenleyecek.

Sendika.Org Adana