Lorenzo Odone 6 yaşındayken doktorlar, “Ancak 2 yıl yaşar” dedi. Anne ve babasının mücadelesi onu doktorların tahmininden 22 yıl daha fazla yaşattı.Lorenzo Odone 30 yaşında hayatını kaybetti. Odone ailesinin çabası, 1992 yapımı Lorenzo’nun yağı filmine de konu olmuştu.

“Lorenzo’nun yağı” filmiyle dünya hem onun hastalığını hem de anne babasının onu yaşatmak için verdiği mücadeleyi tanıdı.

6 yaşında beyne zarar vererek yavaş yavaş ölüme götüren “ADL” hastalığına yakalandığında doktorlar Lorenzo Odone için “2 yıl yaşar” dedi. Anne ve babası yılmadı. Kendi araştırmalarını yaptı.

Baba Augusto Odone, önce beyindeki zararın kandaki tehlikeli yağ asitlerinden kaynaklandığını keşfetti. Ardından çift buldukları yağ birleşiminin bu yağ asitlerini yok ettiğini öğrendi.

Odone ailesi Lorenzo’nun yağı olarak bilinen karışımla çocuklarının öngörülenden 22 yıl daha fazla yaşamasını sağladı.

O’nu ölüme “ADL” değil, akciğer iltihaplanması götürdü. Lorenzo Odone, 30.doğum gününden bir gün sonra yaşamını yitirdi..Augusto Odone oğlunun külllerini New York’a, annesininkilerin yanına yerleştirecek. Ardından Virginia’daki evini satıp doğduğu ülke’ye İitalya’ya dönecek; oğluyla ilgili bir kitap yazacak..

Başrollerini Nick Nolte ile Susan Sarondon’ın oynadığı, Peter Ustinov’un da rol aldığı 1992 yapımı Lorenzo’nun yağı filmiyle Sarondon en iyi kadın oyuncu oskarına aday gösterilmişti.