44'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasında "En iyi Film" ödülü Semih Kaplanoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Yumurta" filmine verildi.

En İyi Kadın Oyuncu ödülü, "Mutluluk" filmindeki performansıyla Özgü Namal elde ederken, En İyi Erkek oyuncu ödülü Namal'ın filmdeki rol arkadaşı Murat Han'ın oldu. En İyi Yönetmen ödülüne ise Yaşamın Kıyısında filmiyle Fatih Akın değer görüldü. En İyi Müzik ödülü, Mutluluk filminin müziklerini yapan Zülfü Livaneli'ye, En İyi Sanat Yönetmeni ödülü, Naz Erayda'ya (Yumurta), En İyi Görüntü Yönetmeni ödülü Özgür Eken'e (Yumurta) verilirken, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü, Yaşamın Kıyısında'daki rolüyle Nursel Köse'nin, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü ise rol arkadaşı Tuncel Kurtiz'in oldu.

Festivalin, sunuculuğunu Meltem Cumbul ve Halit Ergenç'in yaptığı ödül töreni İlhan Erşahin'in performansıyla başladı. İlk konuşmayı TÜRSAK Vakfının ve festivalin başkanı Engin Yiğitgil yaparken, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel de festival için 200 kişinin 24 saat çalıştığını söyledi. Geceye katılamayan Onur Konuğu Hanna Schgulla'ın ödülünü Fatih Akın aldı. Asya Sineması Tanıtım Ağı'nın (NETPAC) ödülü ise Fransa, İngiltere, Lübnan ortak yapımı "Bombalar Altında" ve "Yumurta" arasında paylaştırıldı.

EN İYİ 'BANDONUN ZİYARETİ'
3. Avrasya Film Festivali'n de de "En İyi Yönetmen Ödülü"nü Abdellatif Kechiche aldı. Kechiche, ödül heykelciğinin yanı sıra 25 bin doların da sahibi oldu. En İyi Film Ödülü ise "Bandonun Ziyareti" adlı filme gitti.

kaynak/sabah.com.tr