2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 20
 1. #11
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Ediz Hun (1941 - .... )  1941 İstanbul doğumlu. Norveç'te Oslo ve Trondheim Üniversiteleri'nde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinden mezun oldu. Türk sinemasının eski jönlerinden olan Hun, Yeşilçam'a 36 yıl emek verdi. 1985'ten bu yana Marmara Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürdü.

  1991-1993 yılları arasında Çevre Bakanlığı Müşaviri ve İstanbul Çevre İl Müdürü olarak görev aldı.

  Çevre sorunlarına olan ilgisiyle tanındı. 1973 yılında THY hosteslerinden Berna hanım ile evlenen Hun iki çocuk babası.

  HUN: BİZ KADINLAR

  18 Nisan 1999 seçimlerinden önce ANAP'tan milletvekili adayı olan Ediz Hun çevre konusundaki çalışmalarını siyasi platforma aktarmayı amaçladı. Meclis Çevre Komisyonu Başkanlığı görevinde de bulunan Hun Kadınlar Günü'ndeki konuşmasıyla espri konusu oldu.

  "Evet biz kadınların hakları" diyerek tüm konukları ve partisinin genel başkanı Mesut Yılmaz'ı güldüren Hun, daha sonra da bu sözünün arkasında durunca milletvekillerinden büyük destek aldı. "Bundan sonra Ediz Hun'u kimse yıkamaz" diyerek konuya esprili yaklaşan Yılmaz, "Dili sürçtü ama kadınlar hakkında söyledikleri doğru" diye konuştu.

  NE BELEŞ MESLEK


  Ediz Hun, milletvekilliğinin ilk günlerinde şaşkınlığını gizleyemedi. Meclis'in bir saat çalışıp paydos etmesini hayretle karşıladı ve "Bitti mi şimdi? Bu kadar maaş al, sonra 1 saat çalış. Yazık bu milletin parasına. Bu ne beleşçilik" diyerek endişesini dile getirdi.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #12
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Ayhan Işık (1929 - 1979)  1929 yılında İzmir'de doğan Ayhan Işık, 1953'te Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Sinemaya geçmeden önce grafiker olarak çalışan sanatçı, çeşitli dergilere kapak resimleri yaptı. Grafikerlikten sinemaya 1951'de Yıldız Dergisi ve İstanbul Film'in açtığı yarışmayı kazanarak geçiş yaptı. Aynı yıl "Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan" filmiyle ilk kez beyazperdede gözüktü. İkinci filmi "Kanun N*****" ile oyunculuktaki yeteneğini kanıtlayarak üne kavuştu. 1959 yılında Amerika'ya gitti ve sinema konusunda incelemelerde bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra yeni filmler çevirerek ününü sürdürdü. 1972'de film yıldızlarının sahneye çıkma modasına uyarak, Klâsik Türk Müziği dalında solistlik yaptı.

  Oyunculuğunun yanı sıra yapımcılık yapmaya da başlayan Işık, bir süre sonra da oyuncu ve yönetmen olarak "Örgüt" filmini çekti ve bu arada TV'de bazı reklam filmlerinde rol aldı. Türk sinemasının belki de en büyük oyuncularından biri olan Ayhan Işık, ikinci filminden sonra fiziği ve yeteneği ile dikkatleri çekerek, ölene kadar çevirdiği bütün filmlerde hep başrol oynadı. "Kral" ünvanını alan Işık, ününü en uzun süre koruyan ilk oyuncu oldu. Işık; 1954'te Türk Film Festivali'nde, 1962'de Ses, 1965'te Artist ve daha bir çok yayın organının düzenlediği yarışmalarda "en başarılı erkek oyuncu" seçildi. Ayhan Işık, 1979 yılında İstanbul’da havuz başında viski içerken beyin kanaması geçirdi ve kurtarılamayarak öldü.

  Önemli filmleri:

  Kanun N***** (Lütfi Ö. Akad),
  Otobüs Yolcuları (Ertem Göreç),
  Acı Hayat (Metin Erksan),
  Namusum İçin (Memduh Ün)

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #13
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Erol Taş (1928 - 1998)
  Türk Sineması'nın kötü adam rolündeki büyük ismi Erol Taş, 28 Şubat 1928'de Erzurum'un Karaköse ilçesinde dünyaya geldi. Henüz iki yaşında iken, babası Hamza Bey'in ölümü üzerine annesi Nazife Hanım ile birlikte İstanbul'a taşındı. Okul çağında olmasına rağmen ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli mesleklerde çalıştı. Bunların arasında hamallık, tezgahtarlık sayılabilir. O dönem aynı zamanda boksör de olan Taş, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Yine o yıl askere gitti ve üç yıl askerlik görevini yaptı. Askerden dönünce Cankurtaran�da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.

  Erol Taş'ın sinemaya tesadüf sonucu girişi de o sıralarda oldu. Sinemaya tesadüfi girişini şöyle anlatır sanatçı: Lütfi Akad o bölgede bir film çekiyordu. Biz de işten kaytarıp çekimleri izliyorduk arkadaşlarla. Günlerce süren çekimlerden birinde mahallede oturan birkaç serseri, film ekibine musallat olup onları rahatsız etmeye başladı. Film ekibini korumak için birkaç arkadaşımla birlikte, serserilerle kavgaya giriştik ve Lütfi Bey'in yanında onlara bir güzel dayak çektik. Serseriler toz oldu tabi. Lütfi Akad daha sonra haber göndermiş bana, 'Bir kavga sahnesi var, gelsin oynasın' diye. Böylece sinema hayatım başladı. Filmdeki rolümü diğer yönetmenler de beğendi ve ardı ardına teklifler gelmeye başladı."

  Sinemaya ilk 1957 yılında Mümtaz Alpaslanın çektiği "Acı Günler" filmiyle girdi. Başlangıçta filmlerde figüranlık ve küçük roller ile görüldü fakat kısa zamanda yıldızı parladı. Bir yıl sonra Dokuz Dağın Efesi (1958 - Metin Erksan) filmde bir çobanı canlandırdı. Bu filmi takip eden yıllarda ise, Dikenli Yollar (1958 - Nişan Hançer), Peçeli Efe (1959 - Faruk Kenç), Şoför Nebahat (1960 - Metin Erksan), Köyde Bir Kız Sevdim (1960 - Türker İnanoğlu), Dişi Kurt (1960 - Ö. Lütfi Akad) ve Gecelerin Ötesi (1960 - Metin Erksan) gibi pek çok filmde değişik karakterleri canlandırdı.

  Taş'ın oynadığı filmlerdeki rollerden bazı örnekler vermek gerekirse: Hayat Kavgası'nda (1964 - Tunç Başaran) dediği dedik bir baba, Devlerin Kavgası'nda (1965 - Kemal Kan) kötü kardeş, Seveceksen Yiğit Sev'de (1965 - Hüsnü Cantürk) çiftlik sahibi, Sırtımdaki Bıçak'da (1965 - Natuk Baytan) karısı ve sevgilisi tarafından öldürülen bir koca, Son Darbe (1965 - Hicri Akbaşlı) ve Cevriyem'de (1978 - Memduh Ün) bir komiser, Aslanların Dönüşü ve Yedi Dağın Aslanı'nda (1966 - Yılmaz Atadeniz) bir cengaver, İnce Cumali (1967 - Yılmaz Duru), Tutku (1974 - Hüsnü Cantürk), Toprağın Teri (1981 - Natuk Baytan) ve İsyan'da (1979 - Orhan Aksoy) kötü ağa, Maskeli Beşler ve Maskeli Beşlerin Dönüşü'nde (1968 - Yılmaz Atadeniz) bir Meksikalı, Aslan Bey'de (1968 - Yavuz Yalınkılıç) eski bir Rus Generali, Gelin Kız'da (1970 - Orhan Elmas) oba beyi, Kanıma Kan İsterim'de (1970 - Çetin İnanç) idamlık katil, Ök-süzler'de (1973 - Ertem Göreç) dilendirici, Belalılar'da (1974 - Melih Gülgen) çetebaşı, Tatlı Nigar'da (1978 - Orhan Aksoy) zengin bir kasabalı, Çayda Çıra'da (1982 - Yücel Uçanoğlu) zengin bir ağa, Alınyazısı'nda ise (1986 - Orhan Elmas) eski bir külhan beyi olarak çıktı karşımıza. Gerek teknik ve konu, gerekse de sinema dili açısından vasat diyebileceğimiz bu ve benzeri filmlerde Taş, dönem dönem çeşitli roller aldı. Ancak sinemada onu adından sıkça söz ettiren filimler Susuz Yaz, Duvarların Ötesi ve Gecelerin Ötesi oldu.

  1960 yılı yapımlı "Gecelerin Ötesi", oyunculuk kariyeri için önemli bir fırsat oldu sanatçı için. Henüz sinemaya yeni yeni ısınmaya başlayan Taş, bu filmle Metin Erksan'la tekrar çalışma fırsatı buldu. Ekrem (Erol Taş), bu filmde aynı çevreden gelen, farklı endişe ve tutkularını ortak bir eylemde birleştiren altı kahramandan birisidir. Uzun yıllar bir tekstil fabrikasında işçi olarak çalışmış ancak geriye dönüp baktığında fazla bir yol alamadığını görmüştür. Bu ezik yaşantısından doğan bunalımı, isyanı onu diğer beş arkadaşı ile birlikte soygun fikrinde harekete geçirmiştir. Fakat sistemin hazırladığı son bu filmde de değişmemektedir.

  Erol Taş'ın yer aldığı bir başka önemli yapım ise, Necati Cumalı'nın romanından 1963'de Metin Erksan tarafından filme alınan �Susuz Yaz� oldu. Bu filmde Hülya Koçyiğit ve Ulvi Doğan ile bir üçleme çizen Taş, Osman karakterini canlandırdı. Osman'ın kötülüğü son derece yalındır ve ben merkeziyetçi bir yapı hakimdir. Yıllar önce eşini kaybetmiştir ve hapisteki kardeşinin (Ulvi Doğan) karısına (Hülya Koçyiğit) sahip olmak istemektedir. Etrafındaki herkesten bir nevi intikam almaya başlar ve önce köyün suyunu keser. Suyu alınan köylü ürünsüz kalır, toprağı çoraklaşır. Nasıl susuz kalan toprak halkına ihanet ederse, yıllar önce eşini kaybeden Osman'da bastıramadığı cinselliğine zalimce isyan eder. Tutkusuna yenik düşen Osman'ın bu özelliği doğasındaki ilkelliği ile birleştiğinde doyumsuzluğu tümden ele verir kendini. Osman'ın kötülüğünün temelinde yatan bir diğer önemli nokta ise tarladaki korkuluk ile paylaştığı yalnızlığıdır. Yalnızlığını sadece tutkularıyla bastırabilir. Tutkuları ise onun ölümüne giden yolun hazırlayıcısıdır.

  Tarihsel bir süreç içinde değerlendirildiğinde Erol Taş, bir başka önemli rolünü 1964'de Orhan Elmas'ın yönettiği �Duvarların Ötesi� filminde oynadı. Filmde müebbet hapse mahkum edilen Babaç (Erol Taş), kendisi gibi müebbet yiyen ya da idamlık altı arkadaşı ile hapisten kaçar. Amaçları özgür olabilmek, koğuşun dışında rahat bir nefes alabilmektir. Ancak 'duvarların ötesi'nde kendilerine seçtikleri sığınak da hapishaneden daha farklı değildir onlar için. Aslında nereye kaçarlarsa kaçsınlar her yer bir hapishanedir onlara. Çünkü sistem tarafından suçlanmış toplum tarafından da dışlanmaktadırlar. Gerçek suçlu kimdir? Babaç ve arkadaşlarının mı yoksa sistemin yanlış dönen çarkı mı?

  Ö. Lütfi Akad tarafından 1966'da çekilen Hudutların Kanunu'nun konusu Güneydoğuda bir sınır kasabasında geçmektedir. Toprak verimsizdir ve tek geçim yolu kaçakçılıktır. Kaçakçı olmamak için direnen Yılmaz Güney'in aksine Erol Taş yani Ali Cello çoktan çareyi bu işte bulmuştur bile. Sınırdan kaçak davar geçirmektedir ancak sonunda başlattığı oyuna yenik düşer ve bir çatışmada vurularak ölür. Hudutların sert ve acımasız kanuna karşı Ali Cello'nun kötülüğü bile dayanamamıştır. Taş bu filmde de çoğunluk kötü adam rollerinden birisini alışılagelmiş bir oyun tarzı ile oynamaktadır.

  1968'de Nuri Ergün tarafından çekilen "Dertli Pınar" ise Taş'ın ağa tiplemeleri için örnek gösterilebilir. Mahmutoğlu Hilmi Ağa (Erol Taş) köylünün toprağını çeşitli dalaverelerle hatta silah zoru ile elinden almakta ve etrafındaki herkese hükmetmektedir. Daha fazla toprağa sahip olma tutkusu saplantı halini almıştır. Bunun için yapamayacağı şey yoktur. Ancak her şey planladığı gibi gitmez, bütün çabasına rağmen sonunda yenildiğini anlar ve suçunu itiraf eder. Oyun düzeyinin vasat olduğu bu filmde Taş abartılı olduğu kadar da kontrolsüz bir oyun sergilemektedir.

  Sinemada kötü adam rolleri ile bilinen sanatçı, bu tiplerin dışına çıktığı filmlerde, aslında her tür karakteri rahatlıkla oynayabileceğini de ispatlamıştır. Zaman zaman da olsa oynadığı iyi tiplerle seyirciyi şaşırtmıştır. Bir başka Akad filmi olan �Ana�da Taş, bu kez kötülükten kaçmaktadır. 1967'de çekilen ve Türkan Şoray'la başrolü paylaştığı Ana filmi onun az rastlanan iyi adam tiplemeleri için gösterilecek ilginç bir örnektir. Yaptığı balık ağları ile geçimini sağlayan Şevket (Erol Taş), kan davası yüzünden ailesi ile birlikte köy köy dolaşmaktadır. Sinemanın kötü adamı olarak bilinen Taş, filmdeki Şevket tiplemesinde tamamen farklı bir karakter çizmektedir. Kanlısı rolündeki Kadir Savun'la sanki rolleri değişmiş gibidirler. Bu seyirci içinde çok alışılagemiş bir durum değildir. Yıllar süren takibin sonunda Şevket kanlısı Musa (Kadir Savun) tarafından vurularak öldürülür.

  Bir başka örnek ise, 1992 yılında çekilen, Mehmet Tanrısever'in yönettiği �Sürgün� filmidir. Erol Taş, sinemada rol bulduğu bu son filminde, kurtuluş savaşını görmüş yaşamış eski bir çavuşu oynamaktadır. Üniformasını üzerinden hiç çıkarmayan Süleyman Çavuş, göğsünde taşıdığı istiklal madalyası ile de büyük gurur duymaktadır. Çatak köyüne gelen öğretmenin (Bulut Aras) yeniliklerine sıcak bakar, ona yardımcı olur. Hatta köyün muhtarına karşı onu savunur. Öğretmenin köyden sürgün edilmesini engellemek için köy halkıyla birlikte Kaymakamlığa gitse de bu işe yaramaz. Bunun üzerine çavuş gururla taşıdığı istiklal madalyasını çıkarır ve köyden ayrılan öğretmene verir.

  Erol Taş'ı 1969 yılı itibariyle Çetin İnanç, 1971'den sonra ise Yılmaz Atadeniz'li macera filmlerinde sıkça görmekteyiz. Yılmayan Şeytan filminde (1968 - Yılmaz Atadeniz) Dr. Şeytan'ı oynar. Dr. Şeytan (Erol Taş), 'Tanyant' madenini kullanarak bir robot icat eder. Amacı ürettiği robotlarla dünyayı ele geçirmektir. Ancak filmin sonunda kısa devre yapan robotu tarafından öldürülür. Çeko'nun (1970 - Çetin İnanç) konusu ise 1875 yılında Meksika'da geçmektedir. Ramon isimli eşkıya (Erol Taş), köylülere türlü işkenceler yapmakta ve cinayetler işlemektedir. Bir başka Yılmaz Atadeniz filmi olan Maskeli Beşler ve Maskeli Beşler'in Dönüşü'nde (1968) ise (Erol Taş) yine Ramon ismi ile ancak bu kez Meksikalı bir general rolündedir. Kızıl Maske'de (1968 - Tolgay Ziyal) müze müdürü, Küçük Kovboy'da (1973 - Guido Zurli) çiftlik kahyası, Hakanların Savaşı'nda ise (1968 - Mehmet Arslan) Kubilay Han rollünü oynamaktadır.

  Yaklaşık 200 filmde irili ufaklı çeşitli roller alan Erol Taş, oynadığı filmlerin altısında ise başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkıyor: Mapushane Çeşmesi (1964-Suphi Kaner), Kanlı Kale (1965-Yavuz Yalınkılıç), Efenin İntikamı (1967-Yavuz Yalınkılıç), Eşkiya Kanı/Hakimo (1968-Yavuz Figenli), Konuşan Gözler (1965-Hicri Akbaşlı), Katırcı Yani Efenin Definesi (1967-Yavuz Yalınkılıç).

  45 yıllık oyunculuk yaşamı süresince sinemaya büyük emek veren Erol Taş, bu emeğin bir sonucu olarak; 1965 yılında Duvarların Ötesi ile Antalya Film Festivali'nde, 1967'de İnce Cumali ile yine Antalya Film Festivali'nde, Sahildeki Ceset ile İzmir Film Festivali'nde, Susuz Yaz'daki oyunculuğu ile ise Turizm Bakanlığı ve Meksika Accopulco Festivali'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini aldı. Sanatçı, 8 Kasım 1998 günü, Samatya SSK Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 4. #14
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Ekrem Bora (1934 - .... )  Gerçek adı Ekrem Şerif Uçak'tır. 1934'te Ankara'da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek,!mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. 1953'te Sezai Solelli'nin aracılığı ile Yıldız Dergisi'nin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci oldu. Fakat film çevirmeden vatani görevini yapmaya gitti.

  1955'te ilk filmi olan "Alın Yazısı"nı çevirdi. İki filmde daha oynadıktan sonra, sinemaya iki yıl ara verdi. Sonra tekrar sinemaya dönerek erkek oyuncular arasında başa oynadı. Bora, 1966'da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "en başarılı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Ayrıca çeşitli basın organlarınca yılın sanatçısı seçildi.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 5. #15
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Neriman Köksal (1929 - 1999)
  Yeşilçam'ın büyük oyuncularından Neriman Köksal, 1929 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Gerçek adı Hatice Kökçü'dür. Çetin Karamanbey tarafından keşfedilip, "Çete" filmindeki Rus prensesi Nina rolü ile sinemaya adım atan Neriman Köksal asıl ününü, Fosforlu Cevriye (1959) filmi ile elde etti. Aydın Arakon, Fosforlu Cevriye filmi ile erkeksi kadın filmlerine çok tutulan bir örnek getirmiştir (Scognamillo, 1998:126). Neriman Köksal�ın, Fosforlu Cevriye filmi ile elde ettiği başarıdan dolayı günümüze kadar "Fosforlu" lakabı ile anılması ise bir tesadüf değildir.

  Neriman Köksal�ın Fosforlu Cevriyede, iri-kıyım yapısıyla erkeklere posta koyan, argo konuşan, külhanbeyi, erkeksi-kadın (Özgüç,1993: 29) imgesini başarıyla canlandırması, sonraki dönemlerde Türk Sinemasında erkeksi-kadın imgesinin uzun yıllar sürecek bir modaya dönüşmesine de öncülük etmiştir.

  Sanatçı, 1999 yılında Mustafa Volkan Öylek'in 9 yaşındaki kızı Nazlı Buse Öylek'i mahkeme kararı ile evlat edindi. Sanatçı aynı yıl 24 Ekim 1999'da 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

  Oynadığı Filmler:
  Çete 1950, Hürriyet Şarkısı 1951, Katil 1953, Süheyla İstanbul Canavarı 1953, Affet Beni Allahım 1953, Leylaklar Altında 1954, Beyaz Cehennem (Cingöz Recai) 1954, Cingöz Recai 1954, Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar (Oyna Kızım Oyna) 1954, Neriman İki Ateş Arasında 1954, Ebediyete Kadar 1955, Ölüm Korkusu 1955, Battal Gazi Geliyor 1955, Mari Bataktaki Kız 1955, Kanlarıyla Ödediler 1955, Kara Vadi 1955, Oyuncu Kız 1955, Şeyh Ahmed'ın Gözdesi 1955, Çoban Ali 1955, Hayatımı Mahveden Kadın 1955, Kaybolan Gençlik 1955 Hayırsız Evlat 1956, Yangın 1956, Felaket Zinciri 1956, Günahsız Yavrular 1956, Kara Bela 1956, Tuzak Oteli 1956, Çoban Aşkı 1957, Dişi Canavar 1957, Günahkarlar Cenneti 1958, Kızımın Başına Gelenler 1958, Bana Gönül Bağlama 1958, Gönülden Ağlayanlar 1958, Tilki Leman 1958, Vicdan Azabı 1958, Beklenen Bomba 1959, Feryat 1959, Fosforlu Cevriyem 1959, Şehvet Uçurumu 1959, Erkek Fatma 1959, Kıtipiyoz'a Tuzak (Fosforlu'nun Oyunu) 1959, Devlerin Öfkesi 1960, Bir Serseri 1960, Oy Farfara Farfara 1961, Tatlı Bela 1961, Naylon Leyla 1961, Şahane Kadın 1961, Fosforlu Oyuna Gelmez 1962, Lekeli Kadın 1962, Çam Sakızı 1962, Erkek Fatma Evleniyor 1963, Arka Sokaklar 1963, Gençlik Rüzgarı 1964, Son Tren 1964, Gel Barışalım 1964, Dişi Şeytan 1964, Lekeli Aşk 1964, Kimse Fatma Gibi Öpemez 1964, Öpüşmek Yasak 1964, Ayşecik Cimcime Hanım 1964, Konyakçı 1965, 65 Hüsnü 1965, Fakir Gencin Romanı 1965, Şeker Gibi Kızlar 1965, Artık Düşman Değiliz 1965, Lafını Balla Kestim 1965, Çalıkuşu 1966, Örümcek Adam 1966, Ölüm Busesi 1966, Seher Vakti 1966, Karanlıklar Meleği 1966, Aşkın Gözyaşları 1966, Geceler Yarim Oldu 1966, Yakut Gözlü Kedi 1966, Serap Ağlayan Kadın 1967, Kimsesizim 1967, Kızım Duymasın 1967, Beş Asi Adam 1968, Yanık Kaval 1969, Güllü Geliyor Güllü 1973, Yedi Evlat İki Damat 1973, Gülşah 1975, Güler Misin Ağlar Mısın 1975, Aşk-ı Memnu (TV) 1975, Saffet Beni Affet 1976, Hamza Dalar Osman Çalar 1976, Acı Hatıralar 1977, Sevgili Dayım 1977, Babanın Evlatları 1977, Evlidir Ne Yapsa Yeridir 1978, Cevriyem 1978, Ali Baba'nın Çiftliği 1978, Aldırma Gönül 1978, Çilekeş 1978, Süpermenler 1979, N'Olacak Şimdi 1979, Ayrılık Kolay Değil 1980, Şaka Yapma 1981, Bağrımdaki Ateş 1981, Günah Defteri 1981, Kırık Bir Aşk Hikayesi 1981, Mutlu Ol Yeter 1981, Talih Kuşu 1982, Beni Unutma 1982, Hülyam 1982, Seni Kalbime Gömdüm 1982, Hasret Sancısı 1982, Islak Mendil 1982, Bedel 1983, Ah Şu Kadınlar 1983, Anlatamadım 1983, Davetsiz Misafir 1983, Feryat 1983, Yaktı Beni 1983, Metres 1983, Bir Zamanlar Kardeştiler 1983, Gurbet 1984, Kader 1984, Uç Güzel Güvercinim 1984, Balayı 1984, Asılacak Kadın 1984, Aliş ile Zeynep (TV) 1984, Sana Öyle Hasretim Ki 1985, Uyanıklar Dünyası 1985, Sekreter 1985, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (TV) 1985, Süheyla Hayat Kadını 1986, Güneşten De Sıcak 1986, Sultan 1987, Acı Gurbet 1988, Evdekiler (TV) 2000, Bizim Mahalle (TV) 2000.

  Ödülleri

  18. İstanbul Film Festivali, 1999, 1 Dakika Karanlık, Onur Ödülü

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 6. #16
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Sami Hazinses (1925 - 2002)  1925 yılında Diyarbakır'da doğan Hazinses, ilkokuldan sonra çalışmak için İstanbul'a geldi. 1953 yılında Mahir Canova'nın yönettiği, Cüneyt Gökçer, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur'un oynadıkları "Kara Davut" filmindeki rolle sinema oyunculuğuna başladı. Sonraki yıllarda çevirdiği filmlerle rolleri büyüyen Hazinses, Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başardı.

  Hazinses, oyunculuğunun yanı sıra güfte ve beste çalışmaları yaptı. Sanatçının, "Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm" adlı eserini Zeki Müren seslendirmişti.

  23 Ağustos 2002'de vefat etti.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 7. #17
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Feridun Karakaya (Cilalı İbo) (1928 - 2004)  1928 yılında İstanbul'da doğan Karakaya, lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesi'nde tamamladı. Sahne hayatına İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda başladı.

  İstanbul Şehir Tiyatrosu'ndan emekli olana kadar değişik komedilerde rol aldı. Tiyatroda "komedi" dendiğinde akla gelen bir kaç kişiden biri olan Feridun Karakaya, özellikle "Cilalı İbo" filmleriyle gerçek anlamda bir sinema yıldızı olduğu dönemlerde bile tiyatroyu bir an olsun ihmal etmedi. Kendine özgü oyunculuğu ve performansıyla sürekli sahnelerde boy gösteren Feridun Karakaya, yaş haddinden emekliye ayrılmasına rağmen, "konuk oyuncu" statüsüyle Şehir Tiyatrosu sahnelerindeki görevine kalp yetmezliği sonucu 24 Nisan 2004 tarihinde vefat edene kadar devam etti.

  OYNADIĞI OYUNLARDAN BAZILARI


  * Balabanağa

  * Fermanlı Deli Hazretleri

  * Sarıpınar (1914)

  * Döne Döne (Oscar)

  * Fotoğrafçı

  * Beyaz Mendil (1955)

  * Görünmeyen Adam İstanbul'da (1955)

  * Şehir Yıldızları (1956)

  * Berduş (1957)

  * Gurbet (1959)

  * Gönül Kimi Severse (1959)

  * Cilalı İbo Casuslar Arasında (1959)

  * Cilalı İbo Yıldızlar Arasında (1959)

  * Cilalı İbo Ve Tophane Gülü (1960)

  * Cilalı İbo'nun Çilesi (1960)

  * Cilalı İbo Zoraki Baba (1961)

  * Cilalı İbo Rüyalar Aleminde (1962)

  * Cilalı İbo Kızlar Pansiyonunda (1963)

  * Cilalı İbo Perili Köşkte (1963)

  * Beş Şeker Kız (1964)

  * Cilalı İbo Ve Kırk Haramiler (1964)

  * Seveceksen Yiğit Sev (1965)

  * Sinekli Bakkal (1967)

  * Vuruldum Bu Kıza (1968)

  * Mısır'dan Gelen Gelin (1969)

  * Cilalı İbo Almanya'da (1970)

  * Cilalı İbo Teksas Fatihi (1971)

  * Cilalı İbo Yetimler Meleği (1971)

  * Newyorklu Kız (1971)

  * Aman Karım Duymasın (1976)

  * Nazmiye'nin Koltukları (1976)

  * Banka (2002)

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 8. #18
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Cüneyt Arkın  8 Eylül 1937'de Eskişehirin alpu ilçesine bağlı Karaçay köyünde, Fahrettin Cüreklibatur olarak doğdu. Aslen Kırım tatarlarındandır. Türk sinemasının en ünlü oyuncularından olan Cüneyt Arkın, üniversitede tıp öğrenimini almış , askerliğini yaptığı yerde Göksel Arsoyun filmi çekilirken yönetmenin dikkatini çekmiş. Bir süre iş arayan Fahrettin sonra yönetmenin teklifi aklına gelip oyuncu olmaya karar vermiştir. Sinema oyunculuğu yaş***** 1964'te başlamış, ve iki yıl içinde en az otuz film çevirmiştir. Yaklaşık 300 filmde oynayan Cüneyt Arkın, son yıllarda Türk televizyonunda değişik dallarda gorünmeye başlamıştır. Ata binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir.

  Kısa bir süre gazetlerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır.  Filmleri - Oyuncu (308)

  * Kaderin Mahkumları 1953
  * Aşk ve Kin 1964
  * Gözleri Ömre Bedel 1964
  * Hepimiz Kardeşiz 1964
  * Sokakların Kanunu 1964
  * Ayşecik Çıtı Pıtı Kız 1964
  * İstanbul Sokaklarında 1964
  * Günah Kızları 1964
  * Sıkı Dur Geliyorum 1964
  * Yalnız Değiliz 1964
  * İstanbul 1964
  * Çöpçatanlar Kampı fasfsfis
  * Cehennem Arkadaşları 1964
  * Yankesici Kız 1964
  * Şoför Nebahat Ve Kızı 1964
  * Gurbet Kuşları 1964
  * Kırık Hayatlar 1965
  * Sürtük 1965
  * Dudaktan Kalbe 1965
  * Serseri Aşık 1965
  * Sevgim Ve Gururum 1965
  * Haremde Dört Kadın 1965
  * İnatçı Gelin 1965
  * Ah Bu Dünya 1965
  * Devlerin Kavgası 1965
  * Horasan'dan Gelen Bahadır 1965
  * Ölüme Kadar 1965
  * Sevişmek Yasak 1965
  * Silahların Sesi 1965
  * Canım Sana Feda 1965
  * Aşk ve İntikam 1965
  * Horasan'ın Üç Atlısı 1965
  * Fakir Gencin Romanı 1965
  * Satılık Kalp 1965
  * Dişi Düşman 1966
  * Fakir Bir Kız Sevdim 1966
  * İntikam Uğruna 1966
  * Kıskanç Kadın 1966
  * Malkoçoğlu 1966
  * Acı Tesadüf 1966
  * Karanlıklar Meleği 1966
  * Şafakta Üç Kurşun 1966
  * Ayrılık Şarkısı 1966
  * İki Yabancı 1966
  * Kolsuz Kahraman 1966
  * İntikam Ateşi 1966
  * Yakut Gözlü Kedi 1966
  * Damgalı Adam 1966
  * Göklerdeki Sevgili 1966
  * Cibali Karakolu 1966
  * Affedilmeyen 1966
  * Suçsuz Firari 1966
  * Çıtkırıldım 1966
  * Yıkılan Yuva 1967
  * Kırbaç Altında 1967
  * Malkoçoğlu Krallara Karşı 1967
  * Alpaslan'ın Fedaisi Alpago 1967
  * Bir Şoförün Gizli Defteri 1967
  * Cici Gelin 1967
  * Ringo Kid 1967
  * Seni Affedemem 1967
  * Yüzbaşı Kemal 1967
  * Zengin Ve Serseri 1967
  * Hacı Murat 1967
  * Namus Borcu 1967
  * İdam Günü 1967
  * Zehirli Hayat 1967
  * Pranga Mahkumu 1967
  * Silahlı Paşazade 1967
  * Artık Sevmiyeceğim 1968
  * Şafak Sökmesin 1968
  * Eşkiya Halil (Haydut) 1968
  * Belalı Hayat 1968
  * Malkoçoğlu Kara Korsan 1968
  * Gök Bayrak 1968
  * Kader 1968
  * Acı İntikam 1968
  * Köroğlu 1968
  * İlk ve Son 1968
  * Yüzbaşının Kızı 1968
  * Beş Ateşli Kadın 1968
  * Baharda Solan Çiçek 1968
  * Hacı Murat Geliyor 1968
  * Kader Ayırsa Bile 1968
  * Son Vurgun (Kurşunların Yağmuru) 1968
  * Sevgili Babam 1969
  * Vatan Ve Namık Kemal 1969
  * İnsanlar Yaşadıkça 1969
  * Lekeli Melek 1969
  * Malkoçoğlu Akıncılar Geliyor 1969
  * Osmanlı Kartalı 1969
  * Ala Geyik 1969
  * Melikşah 1969
  * Büyük Yemin 1969
  * Aşk Mabudesi 1969
  * Hayat Kavgası 1969
  * Malkoçoğlu Cem Sultan 1969
  * Arım, Balım, Peteğim 1970
  * Selahattin Eyyubi 1970
  * Ferhat ile Şirin 1970
  * Yarım Kalan Saadet 1970
  * Yusuf İle Züleyha / Hazreti Yusuf 1970
  * Hayatım Sana Feda 1970
  * Adsız Cengaver 1970
  * Yumurcak KöPage Ranküaltı Çocuğu 1970
  * Vahşi Çiçek 1971
  * Herşey Oğlum İçin 1971
  * İki Esir 1971
  * Battal Gazi 1971
  * Malkoçoğlu Ölüm Fedaileri 1971
  * Fakir Aşıkların Romanı 1971
  * Cehenneme Bir Yolcu 1971
  * Severek Ayrılalım 1971
  * Küçük Sevgilim 1971
  * Satın Alınan Koca 1971
  * Adını Anmayacağım 1971
  * Oyun Bitti 1971
  * Hak Yolu 1971
  * Köle 1972
  * Mahkum 1972
  * Murat İle Nazlı 1972
  * Öldüren Örümcek 1972
  * Nazlı İle Murat 1972
  * Hayatımın En Güzel Yılları 1972
  * Çöl Kartalı 1972
  * Günahsızlar 1972
  * Yaralı Kurt 1972
  * Alın Yazısı 1972
  * Battal Gazi'nin İntikamı 1972
  * Kara Murat: Fatih'ın Fedaisi 1972
  * Yumurcak Küçük Kovboy 1973
  * Kuşçu 1973
  * Çaresizler 1973
  * Yaralı 1973
  * Vurgun 1973
  * Battal Gazi Geliyor 1973
  * Gönülden Yaralılar 1973
  * Yanaşma 1973
  * Acı Hayat 1973
  * Kara Murat Fatih'in Fermanı 1973
  * Oğul 1974
  * Belalılar 1974
  * Dayı 1974
  * Kin 1974
  * Bırakın Yaşayalım 1974
  * Babalık 1974
  * Kara Murat Kardeş Kanı 1974
  * Önce Vatan 1974
  * Yalnız Adam 1974
  * Battal Gazi'nin Oğlu 1974
  * Ayrı Dünyalar 1974
  * Kara Murat Ölüm Emri 1974
  * Karateciler İstanbul'da 1974
  * Polizia Brancola Nel Buio, La 1975
  * İnsan Avcısı 1975
  * Aslan Adam 1975
  * Babanın Oğlu 1975
  * Cemil 1975
  * Deli Yusuf 1975
  * Kılıç Aslan 1975
  * Soysuzlar 1975
  * Babacan 1975
  * Babaların Babası 1975
  * Şafakta Buluşalım 1975
  * Kara Murat Kara Şövalyeye Karşı 1975
  * Üç Kağıtçılar 1975
  * Tek Başına 1976
  * Tuzak 1976
  * Yarınsız Adam 1976
  * İki Arkadaş 1976
  * Kara Murat, La Belva Dell'Anatolia 1976
  * Babanın Suçu 1976
  * Che Carambole Ragazzi 1976
  * Şahin 1976
  * Hınç 1976
  * Korkusuz Cengaver 1976
  * Mağlup Edilemeyenler 1976
  * Kara Murat Şeyh Gaffar'a Karşı 1976
  * Sevgili Oğlum 1977
  * İstasyon 1977
  * Akrep Yuvası 1977
  * Altay'dan Gelen Yiğit 1977
  * Hakanlar Çarpışıyor 1977
  * Güneş Ne Zaman Doğacak 1977
  * Baba Ocağı 1977
  * Adalet 1977
  * Satılmış Adam 1977
  * Yıkılmayan Adam 1977
  * Cemil Dönüyor 1977
  * Kara Murat Denizler Hakimi 1977
  * Baskın 1977
  * Gelincik 1978
  * İnsanları Seveceksin 1978
  * Maden 1978
  * Baba Kartal 1978
  * Kaplanlar Ağlamaz 1978
  * Ölüm Görevi 1978
  * Görünmeyen Düşman 1978
  * Kara Murat Devler Savaşıyor 1978
  * Vahşi Gelin 1978
  * Kılıç Bey 1978
  * Küskün Çiçek 1979
  * Üç Sevgili 1979
  * Vatandaş Rıza 1979  * İki Cambaz 1979
  * Kanun Gücü 1979
  * Üç Tatlı Bela 1979
  * Üç Sevgilim 1979
  * Canikom 1979
  * Süpermenler 1979
  * Sarışın Tehlike 1980
  * Destan 1980
  * Kartal Murat 1980
  * Rahmet Ve Gazap 1980
  * Rüzgar 1980
  * Takip 1981
  * İntikam Yemini 1981
  * Kader Arkadaşı 1981
  * Öğretmen Kemal 1981
  * Önce Hayaller Ölür 1981
  * Acı Günler 1981
  * Su 1981
  * Unutulmayanlar 1981
  * Son Savaşçı 1982
  * Dört Yanım Cehennem 1982
  * Gırgır Ali 1982
  * Ölümsüz 1982
  * Kelepçe 1982
  * Kanije Kalesi 1982
  * Son Akın 1982
  * Dünyayı Kurtaran Adam 1982
  * Erkekçe 1983
  * İdamlık 1983
  * Çöl 1983
  * En Büyük Yumruk 1983
  * İntikam Benim 1983
  * Ölüme Son Adım 1983
  * Vahşi Kan 1983
  * Yaşadıkça 1984
  * Ölüm Savaşçısı 1984
  * Dev Kanı 1984
  * Deli Fişek 1984
  * Bırakın Yaşasınlar 1984
  * Kanun Kanundur 1984
  * Kartal Bey 1984
  * Bir Kaç Güzel Gün İçin 1984
  * Alev Alev 1984
  * Paramparça 1985
  * Paranın Esiri 1985
  * Kanun Adamı 1985
  * Kaplanlar 1985
  * Bin Defa Ölürüm 1985
  * Doruk 1985
  * Kaçış 1985
  * Kahreden Gençlik 1985
  * Katiller De Ağlar 1985
  * Mahkum 1985
  * Son Darbe 1985
  * Sert Adam 1986
  * Tokatçılar 1986
  * Gırgır Hafiye 1986
  * Ölümsüz Aşk 1986
  * Kavga 1986
  * Babanın Oğlu 1986
  * Yalnız Adam 1986
  * Kanca 1986
  * Sokak Kavgacısı 1986
  * Kral Affetmez 1986
  * Silah Arkadaşları 1986
  * Vazife Uğruna 1986
  * Melek Yüzlü Cani / Nefret 1986
  * Sen Ağlama 1987
  * Sevdam Benim 1987
  * Son Kahramanlar 1987
  * Dökülen Yapraklar 1987
  * Asılacak Adam 1987
  * İnsan Avcıları 1987
  * Cehennem Ateşi 1987
  * Dört Hergele 1987
  * Şeytanın Oğulları 1987
  * Damga 1987
  * Sürgündeki Adam 1987
  * Yasak İlişki 1988
  * Yaşamak 1988
  * Bombacı 1988
  * Şafak Sökerken 1988
  * Babam Ve Ben 1988
  * Muhteşem Serseri 1988
  * Kızım ve Ben / Gurbet Kadını 1988
  * Eski Silah 1989
  * Av 1989
  * Doktorlar 1989
  * Polis Dosyası 1989
  * İki Başlı Dev 1990
  * Tanık 1992
  * Gülün Bittiği Yer 1998
  * Oğulcan 2000
  * Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu 2006

  Televizyon Dizileri


  * Polis 1992
  * Şişeler 1993
  * Kumarbaz 1993
  * Merhamet 1993
  * Zirvedekiler 1993
  * Uyuşturucu 1994
  * Bizim Ev 1995
  * Karate Can 2000
  * Serseri 2003
  * Köpek 2005
  * Ölümüne Sevdalar 2005

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 9. #19
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Hülya Koçyiğit  Doğum tarihi 12 Aralık 1947,İstanbul


  Bulgaristan göçmeni tüccar bir babanın üç kızından ilkidir. İstanbul ve Ankara'da ilkokula giden Koçyiğit, sanat eğitimine Ankara Devlet Konservatuarı'nın bale bölümünde başladı. Orta öğretimine Atatürk Kız Lisesi'nde devam ederken İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Lise öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümünde devam ettirdi.

  1963 yılında lk filmi Susuz Yaz sinema hayatına başlıyan Hülya Koçyiğit Berlin Film Festivali'inde Türk sinemasına o güne kadar verilen en büyük ödül olan Altın Ayı ödülünü kazandı. Kültür Bakanlığı'nca yurt dışında düzenlenen "Türk Film Haftaları"'nda ülkemizi en çok temsil etmiş sinema sanatçısıdır. Halen yerli ve yabancı film festivallerinde de en çok ödül alan bayan sanatçıdır.

  O dönem Fenerbahçe'de futbol oynayan Selim Soydan ile evlendi.

  Filmleri Yunanistan, İran, Mısır, Lübnan, Cezayir gibi değişik ülkelerde gösterilmiştir. 1965-1974 arasında tüm filmleri Yunanistan'da sinemalarda oynatılmıştır. "Derman" 5 Kıtada oynatılan, "Kurbağalar" ise yabancı televizyon kurumlarına satılan ilk Türk filmidir.

  Hülya Koçyiğit, 180 kadar filmde ve 4 TV dizisinde oynamıştır. Çalıştığı yönetmenlerden bazıları, Lütfü Akad, Atıf Yılmaz, Şerif Gören, Metin Erksan, Orhan Aksoy, Memduh Ün, Ertem Eğilmez, Osman Seden ve Halit Refiğ'dir.

  1991 yılında Devlet Sanatçısı seçilmiştir. 1991-1992'de kurucusu olduğu SO-DER'e başkan seçilmiştir. Bu görevi 4 yıl sürdürmüştür; halen yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

  Yurt İçinde Aldığı Ödüller


  * 1964 Yılın Kadın Oyuncusu (Turizm Bakanlığı)
  * 1964 Yılın Kadını (Türk Kadınlar Birliği)
  * 1969 Altın Portakal (Cemile filmi ile)
  * 1972 Altın Koza (Zehra filmi ile)
  * 1975 Altın Portakal (Diyet filmi ile)
  * 1984 Altın Portakal (Derman filmi ile)
  * 1990 Altın Portakal (Karılar Koğuşu filmi ile)
  * Altın Portakal Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  * Altın Koza Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  * Çasot Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  * İstanbul Film Festivali Onur Ödülü
  * Ankara Film Festivali Onur Ödülü
  * Uçan Süpürge Film Festivali Onur Ödülü
  * Siyad Onur Ödülü

  Uluslararası Festivallerden Aldığı Ödüller


  * 1987 Nantes Film Festivali (Fransa) En Başarılı Kadın Oyuncu - "Kurbağalar" Filmi İle
  * 1988 Amiens Film Festivali (FRANSA) En İyi Kadın Oyncu - "Bez Bebek" Filmi İle

  Filmlerinin Katıldığı Festivaller

  * Susuz Yaz: Berlin Film Festivali, Meksika Film Festivali
  * Gelin: Tahran Film Festivali
  * Derman: Çekoslovakya Karlovy Film Festivali, Venedik Film Festivali, Londra Film Festivali, Nantes Film Festivali, Şam Film Festivali (En Büyük Ödülü Aldı), Taşkent Film Festivali
  * Kurbağalar: Fransa Nantes Film Festivali (En İyi Kadın Oyuncu Ödülü)

  Filmografi

  * Susuz Yaz (film) (1963)
  * Adalardan bir yar gelir (film) (1964)
  * Affetmeyen kadın (film) (1964)
  * Ahtapotun kolları (film) (1964)
  * Aslan marka Nihat (film) (1964)
  * Ayşecik çıtı pıtı kız (film) (1964)
  * Bir içim su (film) (1964)
  * Döner ayna (film) (1964)
  * Hepimiz kardeşiz (film) (1964)
  * Katilin Kızı (film) (1964)
  * Kavga var (film) (1964)
  * Keşanlı (film) (1964)
  * Plajda Sevişelim (film) (1964)
  * Son Tren (film) (1964)
  * Taşralı kız (film) (1964)
  * Vurun kahpeye (film) (1964)
  * Aşk ve intikam (film) (1965)
  * Dudaktan kalbe (film) (1965)
  * Hıçkırık (film) (1965)
  * Hülya (film) (1965)
  * İki yavrucak (film) (1965)
  * Kadın İsterse (film) (1965)
  * Lafını balla kestim (film) (1965)
  * Nazar değmez inşallah (film) (1965)
  * Posta güvercini (film) (1965)
  * Serseri aşık (film) (1965)
  * Sevgili öğretmenim (film) (1965)
  * Sevgim ve Gururum (film) (1965)
  * Tehlikeli Adımlar (film) (1965)
  * Uzakta kal sevgilim (film) (1965)
  * Yalancı (film) (1965)
  * Yıldızların Altında (film) (1965)
  * Aşk mücadelesi (film) (1966)
  * Damgalı kadın (film) (1966)
  * Denizciler geliyor (film) (1966)
  * Dertli gönüller (film) (1966)
  * Dişi Düşman (film) (1966)
  * İntikam Ateşi (film) (1966)
  * Kaderde birleşenler (film) (1966)
  * Karanlıklar Meleği (film) (1966)
  * Kıskanç kadın (film) (1966)
  * Kumarbazın intikamı (film) (1966)
  * O kadın (film) (1966)
  * Ölmek mi yaşamak mı (film) (1966)
  * Seni Seviyorum (film) (1966)
  * Siyahlı Kadın (film) (1966)
  * Vahşi sevda (film) (1966)
  * Yiğit yaralı olur (film) (1966)
  * Çıldırtan Dudaklar (film) (1967)
  * Deli fişek (film) (1967)
  * 9. Hariciye koğuşu (film) (1967)
  * Gül Ağacı (film) (1967)
  * Hırçın kadın (film) (1967)
  * Kardeş kavgası (film) (1967)
  * Parmaklıklar arkasında (film) (1967)
  * Ringo gestapoya karşı (film) (1967)
  * Samanyolu (film) (1967)
  * Seni Affedemem (film) (1967)
  * Söyleyin genç kızlara (film) (1967)
  * Utanç kapıları (film) (1967)
  * Üvey ana (film) (1967)
  * Yağmur çiselerken (film) (1967)
  * Yanık kalpler (film) (1967)
  * Yaralı kuş (film) (1967)
  * Cemile (film) (1968)
  * Dağları bekleyen kız (film) (1968)
  * Funda (film) (1968)
  * Hicran gecesi (film) (1968)
  * Kadın Asla Unutmaz (film) (1968)
  * Kara sevda (film) (1968)
  * Kezban (film) (1968)
  * Kırmızı fener sokağı (film) (1968)
  * Sarmaşık gülleri (film) (1968)
  * Sevemez kimse seni (film) (1968)
  * Sus kimseler duymasın (film) (1968)
  * Vahşi bir erkek sevdim (film) (1968)
  * Yalan yıllar (film) (1968)
  * Yasemin'in Tatlı Aşkı (film) (1968)
  * Boş çerçeve (film) (1969)
  * Kınalı yapıncak (film) (1969)
  * Kızıl Vazo (film) (1969)
  * Kızım ve ben (film) (1969)
  * Ölmüş bir kadının mektupları (film) (1969)
  * Sen Bir Meleksin (film) (1969)
  * Uykusuz geceler (film) (1969)
  * Yarın başka bir gündür (film) (1969)
  * Güller ve dikenler (film) (1970)
  * Kalbimin efendisi (film) (1970)
  * Kezban Roma'da (film) (1970)
  * Saadet güneşi (film) (1970)
  * Seven ne yapmaz (film) (1970)
  * Söz müdafaanın (film) (1970)
  * Sürtük (film) (1970)
  * Yaralı ceylan (film) (1970)
  * Zeyno (film) (1970)
  * Adını anmayacağım (film) (1971)
  * Bebek gibi maşallah (film) (1971)
  * Beklenen Şarkı (film) (1971)
  * Beyoğlu Güzeli (film) (1971)
  * Bütün Anneler Melektir (film) (1971)
  * Hayatım senindir (film) (1971)
  * Kezban Paris'te (film) (1971)
  * Senede bir gün (film) (1971)
  * Severek ayrılalım (film) (1971)
  * Sezercik yavrum benim (film) (1971)
  * Son hıçkırık (film) (1971)
  * Üç Arkadaş (film) (1971)
  * Yağmur (film) (1971)
  * Yarın Ağlayacağım (film) (1971)
  * Azat kuşu (film) (1972)
  * Gökçe çiçek (film) (1972)
  * Kaderimin oyunu (film) (1972)
  * Sev kardeşim (film) (1972)
  * Sezercik aslan parçası (film) (1972)
  * Tanrı misafiri (film) (1972)
  * Zehra (film) (1972)
  * Düğün (film) (1973)
  * Gelin (film) (1973)
  * Hayat bayram olsa (film) (1973)
  * İki bin yılın sevgisi (film) (1973)
  * Rabia (film) (1973)
  * Siyah gelinlik (film) (1973)
  * Yeryüzünde bir melek (film) (1973)
  * Çirkin dünya (film) (1974)
  * Diriliş (film) (1974)
  * Diyet (film) (1974)
  * El kapısı (film) (1974)
  * Bir araya gelemeyiz (film) (1975)
  * Çirkef (film) (1975)
  * Gülşah (film) (1975)
  * İşte hayat (film) (1975)
  * Gülşah küçük anne (film) (1976)
  * Şoför (film) (1976)
  * Sensiz yaşayamam (film) (1977)
  * Evlidir ne yapsa yeridir (film) (1978)
  * Almanya acı vatan (film) (1979)
  * Herhangi bir kadın (film) (1981)
  * Gazap rüzgarı (film) (1982)
  * Derman (film) (1983)
  * Firar (film) (1984)
  * Kurbağalar (film) (1985)
  * Bez bebek (film) (1987)
  * Gece dansı tutsakları (film) (1988)
  * Pononte feneri (film) (1988)
  * Hiçbir gece (1989)
  * Karılar koğuşu (film) (1989)
  * Bir kadın (film) (1991)
  * Şelale (film) (2001)
  * Hababam Sınıfı Merhaba (film) (2003)

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 10. #20
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  40
  Mesaj
  1.325
  Rep Gücü
  19339

  Cevap: Beyazperdenin Unutulmaz İsimleri

  Canım ne kadar uğraşmışsın ama inan bana değmiş . baştan sonra her satırını keyifle okudum ve sayende çok şey öğrendim . Türkan Şoray kuralarını hep duyardım da ne olduğunu tam bilmezdim . Onu da görmüş , okumuş oldum sayende . Emeğine sağlık canım :)

Benzer Konular

 1. Sevgimi unutulmaz ihanet mi
  Kadim Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 03-10-2009, 12:45 PM
 2. Unutulmaz Pankartlar
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 30-06-2009, 08:37 PM
 3. Unutulmaz ithamlar
  irafshi Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-06-2009, 04:02 PM
 4. Beyazperdenin unutulmaz sahneleri (video)
  YukseLL Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2008, 04:58 PM
 5. Unutulmaz Bir Aşk Hikâyesi
  melissa_nil Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-11-2007, 02:28 PM
Yukarı Çık