Matematik ne işe yarar?


Şimdilerde çoğumuzun rastladığı, hatta bizde olmasa da çocuklarımızda veya akrabalarımızda ortaya çıkan bir sorun bu!

Matematik ne işe yarar?

Bazılarımız matematikte dört işlemden başka hiçbir şeyin bir işe yaramadığını savunur.

Şimdi matematiğin ne kadar gerekli ve herşeyinin ne kadar kullanıldığını kanıtlayacağım. Bu canı sıkılan insanların derdine belki çare bulur. Böle cahilce şeyleri bir kenara bırakır matematik öğrenmeye başlarız belki de!

Şimdi matematiği konu konu, bölüm bölüm inceleyelim.

1.Matematikte sayılar: Sayıların önemini açıklayarak kurtulmak mümkün değildir. Saymaya, bulmaya, derecelendirmeye yararlar. Ölçü birimleri sayılardan oluşur, ve daha bir sürü şey...
2.Matematikte dört işlem: Bu işlemler matematiği anlamanın en güzel yoludur. Açıkçası günlük hayatımızda en çok kullandığımız şeylerdir. Bakkallar, marketler, bankalar, işletmeciler, dövizciler, hatta dilenciler bile kullanır.
3.Matematikte kümeler: Matematiği sevenlerin dahi kolay olmasına rağman nefret ettiği bir konudur. Ancak önemi yüksektir. Akıllılar, yaramazlar, zenginler, cesurlar gibi gruplandırmaların başlıca sebebidir. Alt kümeler konusuyla havadaki oksijen miktarından ve ayakkabı seslerinden kaç tane öğretmen olduğu tahmin edilebilir. (Espri olsun diye değil olasılıkta da bu konu vardır.)
4.Olasılık: Olasılık ile biraz önce dediğim gibi, oksijen miktarından tutun, kaos teorisindeki rüzgarların oluşması dahi belli bir olasılığa bağlıdır. Henüz kimsenin ıspatlayamadığı teoriye göre; yaptığınız herhangi bir hareket bütün hayatınızı değiştirebilir. Ancak daha doğru ve mantıklı olarak havadaki sıcaklıktan, rüzgardan, ve gerginlik durumunuzdan atacağınız zarın kaç geleceği tahmin edilebilir. Günlük hayatımızda da bu konuyu sürekli kullanabiliriz. Çünkü kesin kazanırım yada herhangi olasılık cümlelerini sıkça duyarız ve kullanırız.
5.Trigonometri: Trigonometri attığınız adımın dengesinden tutun, dağın yüksekliğin ölçümüne, attığınız bir taşın nerye ve ne zaman düşeceğine, kaç Newton gücünde atarsanız nereye ve nasıl varacağına, askerlikte top atışlarının uçak ve helikopter atışlarının ne zaman nereye düşeceğine kadar herşey trigonometridir. Belki zor olabilir ama en çok kullanılan işlemlerden biridir.
6.Fonksiyonlar: Bu konu en başta sayıların ne gibi fonksiyonu olduğunu anlamaya yarayan bir konudur. Ancak ismi gibi kolay algılanabilecek bir konu olamayabilir. Önemli olan kısmı şudur; bir araç 50 beygir gücündeyse 1 beygir ne kadar güçlüdür? işte bu saçma soruyu cevaplerken fonksiyonları kullanabilirsiniz. :D
7.Çarpanlara ayırma: Bu konu görünümde çok karmaşık ancak bir o kadar da basit bir konudur. Öğrendiğiniz zaman ne kadar eğlenceli olduğunu anlayacaksınız. Bu konunun ne kadar kulanılabilir olduğunu da öğrenince anlayabilirsiniz. Ancak ben size kısaca tarif etmekte fayda görüyorum. Örneğin; bir sayı düşünelim kaç tane sayıdan çarpılarak veya toplanarak elde edildiğini bulabilmenize yarar. Örneğin; en basitiyle: 25=5x5=5 üssü 2 vs.
8.Limit, Türev İntegral, Matris: Sizi uyarmalıyım bu konular matematiğin en zor konularıdır. Açıkçası bu konularda sizi çok bilgili biri olarak aydınlatmak değil, sadece bildiklerimi paylaşmak isterim. Kesinlikle bu konular en son öğreneceğiniz konulardır. Çünkü zordurlar ve bu konuları tam anlamıyla öğrenebilirseniz çok şey biliyorsunuz sayabilirsiniz. Bu konular öğrenildikten sonra öğrenebileceğiniz tek konu karmaşık sayılardır. Karmaşık sayıları öğrenebilmeniz için bu konuları iyi bilmeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekirki matemetiğin en güncel konuları bu konulardır. Yani yeni bulunan teoriler ve formüller bu konulardan çıkmaktadır. Bu sayede zorluğunu anlayabilirsiniz.
9.Karmaşık sayılar: Karmaşık sayılar adı gibi karmaşık ve zordur. Hatta bence en zor konu budur. Lise 3. sınıfta yeni müfredata göre de 4. sınıfta öğretilen bir konudur. Yani öğrencilerin en son öğrendiği belki de en çok zorlandığı konudur. Üniversitelerde limit türev integral ve karmaşık sayıları bilmeyenler matemetikte çok zorluk çekebilirler. Onun için üniversiteden önce öğrenmek şart! Ayrıca karmaşık sayıları öğrendiğiniz zaman matematiğin aslında fizikle ve metafizikle birleşik ancak pratikte çok farklı olabileceğini anlarsınız. Artık limit ve ötesi konular günük yaşamda işe yaramayı bırakır beyninizi ve düşünce hızınızı artırmaya başlar. %100 öğrenme şansınız olursa ve yenilikler yapmaya çalışırsanız, yani bu konuları fazla kurcalar ve üzerinde fazla düşünürseniz orta zeka düzeyinin üstünde zekaya sahip olmak gereklidir.
10.Geometri: geometrinin ne kadar faydalı bilim olduğunu siz de çok iyi bilmektesiniz. Alanlar uzunluklar, ölçümler ve bir çok konuda kolaylık sağlar. Geometriyi tam olarak öğrenebilmek ve zevkini çıkarabilmek için trigonometri ve geometri kurallarını, üslü ve köklü sayıları bilmek gereklidir. Bunların dışında istediğiniz zaman başlayabilir ve beyin gücünüzü ve sınırlarınızı ölçebilir ve geliştirebilirsiniz. Zaman geçtikçe daha hızlı işlemler yapabilecek ve beyin hızınızla birlikte hafızanızı geliştirebilecek çok güzel ve faydalı bir bilimdir. Matematikçilerin en sevdiği ve zevk aldığı konuların başında gelir.


Evet şimdiye kadar bu konuları işledim. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. İleriki zamanlarda bu konuyu iyice kurcalayabilirim. Şimdiden size bildirmek isterim ki Matematiğin her konusunda her zaman size yardım etmeye hazırım. Öğrenmek isteyenlere merak edenlere elimden geldiğince yardımcı olurum.

Tğmn. Ege.........
EGE DENİZ

Seyir Defteri - Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı