Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

kelebeklerin 17 bin gözü var

Bilim ve Astronomi Kategorisi Biyoloji Forum'u Forumunda kelebeklerin 17 bin gözü var Konusununun içerigi kısaca ->> kelebeklerin 17 bin gözü var: Büyüleyici kanatlarını bir fizikçi gibi kullanan kelebeklerin, kısa ömürlerinde kamufle olmak için düşmanlarının düşmanını taklit ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye niles.k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Yaş
  33
  Mesaj
  91
  Rep Gücü
  53

  kelebeklerin 17 bin gözü var

  kelebeklerin 17 bin gözü var:
  Büyüleyici kanatlarını bir fizikçi gibi kullanan kelebeklerin, kısa ömürlerinde kamufle olmak için düşmanlarının düşmanını taklit ettikleri ve 17 bin gözleri olduğu tespit edildi.

  Tat alma duyuları ayaklarında olan kelebeklerin, binlerce küçük gözden oluşan özel görme organına sahip olduğunu belirleyen uzmanlar, bu küçük göz sayısının bazı türlerde 17 bine çıktığını tespit etti. Kendi boylarının 3 katı kadar uzayabilen bir dile sahip olan kelebeklerin, bunu çiçeklerin derinliklerindeki nektar ile su içmede kullandıkları görüldü. Kelebekler, bu uzun dillerini kullanmadıkları zamanlarda ise içeriye doğru sarıyor.
  Ayrıca kelebeklerin fizikte kullanılan 3 temel kuralı uygulayarak uçtukları ortaya çıktı. Vücut sıcaklığı 28 dereceden düşük olduğunda uçamayan kelebeklerin üzerlerinde ısıyı emen siyah renklerin bulunduğu kanatlarını, güneş ışınlarıyla 90 derece yapacak şekilde ayarlayarak vücut ısılarını yükselttikleri, ısıyı düşürmek için de güneş ışınlarını yatay alır şekilde kanatlarını ayarladığı görüldü. Optikte kullanılan 3 temel kurala göre, siyah cisimler diğer renklere göre çok daha çabuk ısınıyor. Cisim, güneş ışınlarıyla 90 derece açı yaptığında ısınıyor, ışınları yatay aldığında ise ısıdan etkilenmiyor.


  Kelebeklerin, düşman saldırısı karşısında kamufle olmalarında çok önemli bir yere sahip kanatlarının alt ve üst desenleri birbirinden farklı. Dinlenirken kapalı tuttukları kanatlarını muhtemel bir tehlike karşısında açan kelebek, kendisini dev bir yaratıkmış gibi göstererek, avcıların saldırılarılarını başlamadan bertaraf ediyor. Zoologlar, kanatlar açıldığında oluşan desen üzerinde incelemelerini yoğunlaştırdı. Kelebeğin, düşmanının düşmanını taklit ederek kendisini koruduğunu hayretler içinde kalarak inceleyen bilim adamları ilginç bir bilgiye ulaştı. Bilim adamları, en büyük düşmanları yusufçuk ile bazı böcek ve böceklerle beslenen kuşlar olan kelebeklerin kanatlarını açtıklarında oluşan cismin baykuşa benzediğini gördü. Bu hali gören kuşların, kelebekleri baykuşa benzeterek çekindikleri ortaya çıktı.

  Yeryüzünde 100 binden fazla çeşidi bulunan kelebeklerin bazılarının kanatlarının yaprak şeklinde, bazılarının ise toprak şeklinde olduğu, bu sayede tabiatta çok rahat kamufle olduğu belirtildi. Hayata küçük bir tırtıl olarak başlayıp birçok devreden sonra kelebeğe dönüşen bu minik canlı, hayranlık uyandıran kanatlarıyla bazen 24 saat, bazen de 1-2 ay yaşayabiliyor.

  Öte yandan Kuzeydoğu Amerika'da yaşayan kral kelebeğinin ise yumurtlamak için Kanada'nın güneyinden Meksika'nın içlerine kadar 4 bin kilometre yol kat ettiği biliniyor. Üremek için yaklaşık 2.5 ay süren yolculuğun ardından ölen bü türün yeni nesilleri de her yıl aynı yolu kat ediyor.

  kaynak:
  Renkli Matematik - Kelebeklerin 17 bin gözü var

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: kelebeklerin 17 bin gözü var

  Bir küçüçük kelebekte tam 17 binn gözz! 17 bin... Dur ve düşün insan...Seni yaradanı dur ve düşün.Hala mı inkar ediyorsun...? Ya da hala mı inat ediyorsun?
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. iki gözü yok mu?
  mopsy Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-10-2011, 10:35 PM
 2. Gönül Gözü
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-12-2009, 01:21 PM
 3. Gönül gözü (kalp gözü)
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-12-2009, 02:08 AM
 4. ten gözü ile
  nefisetülilm Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2009, 05:21 PM
 5. Beyaz kelebeklerin ölüm dansı
  SMN Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-08-2008, 09:49 PM
Yukarı Çık