Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Biyolojik Silahlar

Bilim ve Astronomi Kategorisi Biyoloji Forum'u Forumunda Biyolojik Silahlar Konusununun içerigi kısaca ->> Üzerinde sıklıkla durulan biyolojik silahlar, herhangi bir saldırıda kullanıldıklarında benzeri nadir görülen insan yapımı bir salgına neden olmaktadırlar; ancak durum ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Biyolojik Silahlar

  Üzerinde sıklıkla durulan biyolojik silahlar, herhangi bir saldırıda kullanıldıklarında benzeri nadir görülen insan yapımı bir salgına neden olmaktadırlar; ancak durum bilimsel olarak ele alındığında bu olayın tıbbın sınırları içerisinde olduğu ve bu olaya klinik tıbbın ve koruyucu hekimliğin prensiplerinin uygulanabileceği görülmektedir. Tanının en kısa sürede konulması ve erken dönemde gerekli tıbbi müdahalelerin yapılması hastalık ve ölüm oranlarını azaltarak, biyolojik saldırının zararlarını en aza indirecektir. Biyolojik silahlarla gerçekleştirilen bir saldırıdan sonra konu hakkında bilgi sahibi hekimlerin ayırıcı tanıyı yapmaları ile birlikte halk sağlığı çalışanları gerekli stratejileri belirleyecek ve kullanılan biyolojik silahın etkilerinin sınırlı kalmasını sağlanabilecektir.


  Biyolojik Silah Nedir ?
  Biyolojik silahlar türlerine göre şu şekilde tanımlanabilirler:


  Mikroorganizmalar :
  Hedef canlıya yerleşerek gelişen ve bu canlının ölümü veya etkisiz hale gelmesiyle sonuçlanan bir hastalık tablosu ortaya çıkaran çok küçük canlılardır. Bu mikroplar doğal halde olabildikleri gibi genetik olarak değiştirilmiş halde de olabilirler (1).

  Biyolojik olarak üretilen biyo-aktif maddeler :
  hedef canlıyı öldüren veya etkisiz hale getiren genellikle (her zaman değil) bir mikrop tarafından üretilmiş maddelerdir. Bu grupta çoğunlukla toksinler bulunmakla birlikte diğer biyolojik maddeler de bulunabilir (hormonlar, nöro-peptitler, sitokinler gibi) (1).

  Yapay olarak üretilmiş biyolojik madde taklitleri :
  Günümüzdeki teknik ve bilimsel gelişmeler sayesinde canlılara zararlı olan biyolojik maddelerin etkilerini taklit edecek yapay maddelerin üretilmesi ve üretilen bu maddelere, istenilen özellikteki canlılarda etkili olabilecek nitelikler kazandırılması mümkündür (örneğin belirgin genetik özellikleri bilinen bir insan ırkına etkili olmaları sağlanabilir) (1).

  Son iki tanımda yer alan biyolojik silahların, kimyasal silahlardan farkı üretim şekillerindedir. Bu iki tanımda yer alan silahlar "biyolojik kimyasal silah" olarak da adlandırılabilir. Kimyasal silah, bir kimya bölümünde üretilir ve üretim aşamasında hiç bir zaman canlı bir organizma kullanılmaz. Bunun yanında biyolojik silahların üretiminde kimyasal yöntemlerden de yararlanılabilir; örneğin çok hızlı bozunan bir biyolojik silah hammaddesinde gerçekleştirilecek kimyasal işlemler sayesinde bu madde daha uzun ömürlü hale getirilebilir(1, 2).

  Tarihte Biyolojik Silahlar ve Biyolojik Savaşlar  Biyolojik savaş:
  "insan veya hayvanlarda ölüme veya bitkilerde hasra neden olmak amacıyla, biyolojik maddelerin kullanılması" şeklinde tanımlanır (3). Bilindiği kadarıyla ilk biyolojik silah 1346 yılında Karadeniz'in Kaffa limanında (Kırım), pire taşıyan sıçanlar düşmanlara veba hastalığını bulaştırmak amacıyla kullanılmıştır. Tatarlar kuşattıkları Ceneviz kalesinin duvarlarının üzerinden hastalık taşıyan ölü sıçanları şehrin içine atmışlar ve sonunda şehri ele geçirmişlerdir (1, 2).

  Diğer bir biyolojik silah kullanma girişimi 1754 - 1767 yılları arasında gerçekleşti.
  Fransızlarla Amerikan Yerlileri arasındaki savaş sırasında İngilizler tarafından yerlilere verilen battaniyeler çiçek hastalığı etkeni taşıyordu. Sonuçta bir çok yerli çiçek hatalığından öldü, ancak çiçek hastalığının yerlilere battaniyelerle mi yoksa hastalıklı Avrupalılarca mı bulaştırıldığı tam olarak açıklığa kavuşmadı (3, 2).

  Japonlar 1932 yılında insanlar üzerinde dehşet verici biyolojik silah deneyleri gerçekleştirdiler. "Birim 731" adı verilen Çin bölgelerinde gerçekleştirilen bu deneyler sırasında en az 11 Çin şehrine şarbon, kolera, şigella, salmonella ve veba hastalığı etkeni bulaştırıldı ve en az 10 bin kişi bu denemeler sırasında öldü (3, 4, 2).

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 1943 yılında Detrick Kamp'ında (Maryland) saldırıya yönelik biyolojik savaş çalışmaları başlattı (4). 10 yıl sonra savunmaya yönelik çalışmalar başladı. 1969 yılına kadar ABD; şarbon, botulism (bir çeşit ağır gıda zehirlenmesi), tularemi, bruselloz, Venezuella at ensefaliti ve Q-humması etkeni olan mikroorganizmaları silah / bomba haline getirdi (3). Yine aynı yıl içerisinde ABD başkanı Nixon tarafından saldırıya yönelik biyolojik silah progr***** son verildiği açıklandı (5). 1972 yılında Cenevre'de Biyolojik Silahlar Antlaşması imzalandı; buna göre biyolojik silahlar hiç bir zaman geliştirilmeyecek, üretilmeyecek, stoklanmayacak, bir şekilde temin geçirilmeyecek veya kullanılmayacaktı (5).

  Ancak bu antlaşmaya rağmen biyolojik silahların kullanımı devam etti. Güneydoğu Asya'daki çatışmalar sırasında 1974 - 1981 yılları arasında binlerce insanın, "sarı yağmur" olarak bilinen "Trichothecene mikotoksinleri"nin saldırılarda kullanımı sonucu öldüğü sanılmaktadır (1). 1978 yılında Bulgar muhalif Georgi Markov, keneotu tohumunda bulunan ve zehirli bir madde olan "risin" içeren "şemsiye silahı" mermisi ile baldırından vurularak öldürüldü (3). Bundan bir yıl sonra 1979 yılında eski Sovyetler Birliği 'nin Sverdlovsk şehrindeki bir biyolojik silah araştırma merkezinden kaza ile havaya yayılan şarbon basili sporlarını soluyan kişilerden en az 66'sı öldü (3).

  Irak 1991 yılına kadar şarbon, botulinium toksini ve aflotoksini bomba haline getirdi (6). Körfez Savaşı sırasında bunların kullanılmadığı ve 1996 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilgili tesislerin imha edildiği belirtilmektedir (6).

  Son olarak 20 Mart 1995 tarihinde, Tokyo'da bir Japon metrosuna Aum Shinrikyo tarikatı mensuplarınca atılan kimyasal sarin (sinir) gazı bombasının içerisinde şarbon, botulism ve Q humması içeren biyolojik silah parçacıkları tespit edilmiştir, bu saldırıda 12 kişi ölmüş, 5500 kişi yaralanmıştır

  Biyolojik Silahların Avantajları

  1. Mikrobik biyolojik silahlar teorik olarak hedef canlının vücudunda üreyecekleri için çok az miktarlarda kullanıldıklarında bile etki gösterirler.
  2. İnsan, hayvan veya bitkilere yönelik olarak hazırlanabilirler.
  3. Biyolojik toksinler, bilinen toksinler arasında en etkili olanlardır. Örneğin; tırnak işaretleri arasında gördüğünüz "i" harfinin noktası kadar bir alanı kaplayacak botulinum toksini, uygun bir şekilde uygulandığında yaklaşık olarak 10 insanı öldürebilir.
  4. Çoğu biyolojik silahın yapımında kullanılan mikropların üretilmesi son derece kolaydır ve silah fabrikası kurmayı gerektirmez. Kullanılacak malzemeler çok kolay tedarik edilebilmektedir (üniversitelerden, biyolojik hammadde üreten firmalardan ve kliniklerden, 7). Bununla birlikte viral mikropların kullanıldığı biyolojik silahların yapımı daha zordur ve deneyimli personele gereksinim duyulur.
  5. Antibiyotik, aşı, gıda ve içecek üretiminde kullanılan tesislerin bir çoğu biyolojik silah hammaddesi yapımı için kullanılabilmektedir.
  6. İlaçlamada kullanılan 1 - 5 mikron büyüklüğünde parçacık üretebilen uçak veya tankerler biyolojik silah hammaddelerinin ortama yayılmasında kullanılabilecek araçlardır (1). Bu büyüklükteki parçacıklar akciğerlerde yerleşebilmekte, daha büyükleri dışarı atılmakta daha küçükleri ise akciğerlerde yerleşme imkanı bulmadan hava ile akciğerlere girip çıkmaktadır.
  7. Biyolojik silahlarda kullanılan maddeler havada hissedilememekte ve ancak kişi hastalandığında şüphelenilmektedir. Ayrıca çok sayıda insanın aynı zamanda etkilenmesi nedeni ile tıbbi imkanlar genelde yetersiz kalmakta ve halk arasında panik oluşmaktadır.
  8. Çok kısa sürelerde (1-2 gün ile 1-2 hafta gibi) çok miktarda biyolojik silah, oldukça küçük tesislerde üretilebilir.
  9. Yapılan araştırmalara göre 10 bin ABD doları yatırım yapılarak kurulan 25 metrekarelik bir laboratuvarda, bir bira fabrikasında karşılaşılan risklerden daha fazla riski olmayacak bir çalışma ile çok yüksek miktarlarda bakteriyel biyolojik silah üretilebileceği saptanmıştır.

  Biyolojik Silahların Dezavantajları  1. Çalışanları üretim, taşıma ve kullanım aşamalarında tam olarak korumak çok güçtür. Çünkü bu aşamaların hepsinde deneyimli ve bilgili personel kullanma imkanı yoktur, ayrıca üretilen tüm maddelere karşı aşılama imkanı da yoktur.
  2. Üretim aşamalarında kalite kontrolünü devam ettirmek zordur. Ayrıca bu tür çalışmalar sırasında üretilen maddelerin çevreye yayılma riski oldukça fazladır.
  3. Biyolojik silahların etkili bir şekilde düşmana uygulanması zordur. Çünkü bu maddeler genelde hava koşularından ve güneş kaynaklı ültraviyole ışınlardan etkilenmektedirler. Ayrıca rüzgar ve yağmur gibi hava olayları da maddelerin istenmeyen yerlere gitmesine veya etkilerinin ortadan kalkmasına neden olabilmektedir.
  4. Biyolojik silahların depolanmaları güçtür. Çoğu biyolojik silah etkinliklerinin devamı için özel şartlarda depolanmalıdır. Özellikle kullanılmaya hazır halde saklanmaları çok güçtür (bir roketin içerisine yüklenmiş ve ateşlenmeye hazır halde). Yani bu silahlar kullanılacakları zaman savaş başlıkları depolandıkları yerden alınıp rokete takılmalıdır.
  5. Bir kere atıldıktan sonra kontrolleri son derece güçtür. Savaş sırasında biyolojik silahı kullanan birlikler de silahtan etkilenebilirler. Bunu engellemek için kullanacağınız biyolojik silaha karşı kendi personelinizi aşılamanız gerekir, ancak bu durumda karşı tarafın biyolojik silah kullanacağınızı bilme şansı artar.

  Biyolojik Silah Hammaddeleri Nasıl Seçilir ?  Biyolojik silah yapımında kullanılacak mikroplar veya biyolojik maddeler seçilirken aşağıdaki kriterlere uyması istenir:


  1. Kullanılacak mikropların hastalık yapabilme güçleri son derece yüksek olmalıdır (çiçek virüsü gibi); kullanılacak madde eğer toksin ise son derece etkili olmalıdır (botulinum toksini gibi).
  2. Bu ajanlar amaca göre insan, hayvan veya bitkilere karşı etkili olamalıdırlar.
  3. Kullanılan ajanlar kurbanlarını öldürmeli veya etkisiz hale getirmelidirler. Etkisiz hale getiren ajanlar savaş durumunda bir birliği görevinden tamamen alı koymalı ve o birimin tıbbi desteğini de etkisiz hale getirmelidir.
  4. İstenilen ortamlarda (özellikle havada) etkili bir şekilde yayılabilmelidir ve bir şekilde temas edildiğinde (hava, su, gıda veya toprak yoluyla) son derece bulaşıcı olmalıdır.
  5. Kolayca ve çok miktarlarda üretilebilmelidir.
  6. Depolandıklarında etkinlikleri kaybolmamalı ve kullanıma hazır bir şekilde depolanabilmelidirler.
  7. Çevre koşullarına yeterince dayanıklı olmalıdırlar; yani savaş şartlarında düşman üzerindeki etkinliği uzun süre devam edebilmeli, ancak ileride düşman bölgesi ele geçirildiğinde etki devam etmemelidir.
  8. Mevcut tedavi yöntemleri ile tedavi edilememelidir.


  Biyolojik Silahlar Nasıl Uygulanıyor ?


  Büyük kitleleri hedef alan biyolojik silah saldırılarında, ajanlar genelde hava yoluyla ortama verilirler. Kullanılan biyolojik ajanlar solunum yoluyla alındıklarında genelde, normalde yapmaları gerekenden daha farklı hastalıklara neden olurlar (örneğin; şarbon mikrobu temel olarak ciltte hastalığa neden olurken, solunum yoluyla alındığında kanamalı mediastinit hastalığına neden olarak kişiyi kısa sürede öldürür).

  Biyolojik saldırılarda su ve gıda kaynaklarına hastalık yapıcı mikroorganizma bulaştırma amaçlanabilir. Bu yüzden biyolojik saldırı tehdidi olan bölgelerde modern su arıtma sistemleri kurulmalıdır, ayrıca etkilenmiş su kaynağının çok fazla miktarda temiz suyla karıştırılması durumunda biyolojik silah olarak kullanılan ajanın etkinliği azalır (10). Normalde insan cildi herhangi bir hasara uğramadığı zaman biyolojik silah olarak kullanılan ajanlara karşı son derece dirençli bir bariyerdir, ancak bazı ajanlar insan cildini kolayca geçerek tüm vücudu etkileyebilecek bir hastalığa neden olabilir (trikothesen mikotoksinleri gibi) (7). En az rastlanan yollardan birisi de biyolojik ajanı doğal taşıyıcısı ile ortama vermektir (vebayı doğal taşıyıcısı olan sıçanla ortama vermek gibi) (2).


  Savaşlarda kullanılan roketler de biyolojik silah (biyolojik madde içeren başlık) taşıyabilirler. Ancak bu tür bir silahın etkili olabilmesi için roketin hedefin üzerinde belirli bir yükseklikte patlayarak havaya biyolojik maddeyi saçması gerekir. Ayrıca bu tür bir patlamada biyolojik maddelerin büyük oranda tahrip olacağı veya etkinliğinin kaybolacağı unutulmamalıdır. Ayrıca roket patladığı sırada rüzgar yoksa silah çok sınırlı bir alana yayılacaktır.

  Genel kanı biyolojik silahların savaşlardan ziyade terörist saldırıları sırasında kullanılabileceği yönündedir. Havadan ilaçlama ekipmanı ile donatılmış olan küçük bir uçak, gecenin karanlığında biyolojik silahı istediği bir hedefe fazla dikkat çekmeden rahatlıkla bırakabilir. Veya bahçeleri ilaçlama bahanesi ile sırtında biyolojik silah taşıyan gaz maskeli bir saldırgan ortama biyolojik silah uygulayabilir.

  İklim faaliyetlerinin ve hava hareketlerinin bilinmesi, bu silahı kullanacaklar açısından son derece önemlidir. Bir nükleer santral kurulacağı yer planlanırken bile o bölgeye hakim rüzgarların olası bir kazada yayılacak radyoaktif maddeleri hangi ülkeye veya bölgeye sürükleyeceği hesaplanmaktadır. Dolayısı ile böyle bir saldırının saldırıyı düzenleyenleri etkilememesi için hava hareketlerinin önceden dikkate alınması gerekmektedir.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: BİYOLOJİK SİLAHLAR

  Biyolojik Silahların Sınıflandırılması

  Biyolojik silahlar hedeflerine, üretimlerinde kullanılan kaynaklara ve hangi yolla üretildiklerine (doğal olanlar veya genetik mühendislik teknikleri kullanılarak üretilenler) göre sınıflandırılabilirler. Ancak burada kullanılan sınıflamaların dışında da sınıflamalar mevcuttur.

  1. Hedeflerine göre biyolojik silahlar

  ·
  İnsana yönelik

  · Ticari değeri olan hayvanlara yönelik

  · Ticari değeri olan bitkilere yönelik

  · Çevreye yönelik

  2. Kaynaklarına göre biyolojik silahlar

  Kaynaklarına göre biyolojik silahların sınıflandırılması aşağıda verilmiştir. Mikropların orijinal isimleri kullanılmıştır. Yanlarında "*" işareti görülen ajanların biyolojik silah olarak kullanıldıklarına veya üretildiklerine dair kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte taşıdıkları özelliklerinden dolayı potansiyel bir öneme sahiptirler.

  A. BAKTERİLER
  İnsanda hastalık yapanlar


  Coxiella burnetii, Bartonella Quintana (Rochalimea quintana, Rickettsia quintana), Rickettsia prowasecki, Rickettsia rickettsii, Bacillus anthracis, Brucella abortus, Brucella melitensis, Brucella suis, Chlamydia psittaci, Clostridium botulinum, Francisella tularensis, Burkholderia mallei (Pseudomonas mallei), Burkholderia pseudomallei (Pseudomonas pseudomallei), Salmonella typhi, Shigella dysenteriae, Vibrio cholerae, Yersinia pestis, Clostridium perfringens*, Clostridium tetani*, Enterohaemorrhagic Escherichia coli *, Legionella pneumophila *, Yersinia pseudotuberculosis *


  Hayvanlarda hastalık yapanlar


  Mycoplasma mycoides, Bacillus anthracis

  Bitkilerde hastalık yapanlar


  Xanthomonas albilineans, Xanthomonas campestris pv. Citri, Xanthomonas campestris pv. Oryzae, Xylella fastidiosa

  B. VİRÜSLER

  İnsanda hastalık yapanlar


  Chikungunya virus, Congo-Crimean haemorrhagic fever virus, Dengue fever virus, Eastern equine encephalitis virus, Ebola virus, Hantaan virus, Junin virus, Lassa fever virus, Lymphocytic choriomeningitis virus, Machupo virus, Marburg virus, Monkey pox virus, Rift Valley fever virus, Tick-borne encephalitis virus (Russian Spring-Summer encephalitis virus), Variola virus, Venezuelan equine encephalitis virus, Western equine encephalitis virus, White pox, Yellow fever virus, Japanese encephalitis virus, Kyasanur Forest virus *, Louping ill virus *, Murray Valley encephalitis virus *, Omsk haemorrhagic fever virus *, Oropouche virus *, Powassan virus *, Rocio virus *, StLouis encephalitis virus *

  Hayvanlarda hastalık yapanlar

  African swine fever virus, Avian influenza virus2, Bluetongue virus, Foot and mouth disease virus, Goat pox virus, Herpes virus (Aujeszky's disease), Hog cholera virus (Swine fever virus), Lyssa virus, Newcastle disease virus, Peste des petits ruminants virus, Porcine enterovirus type 9 (swine vesicular disease virus), Rinderpest virus, Sheep pox virus, Teschen disease virus, Vesicular stomatitis virus

  Bitkilerde hastalık yapanlar


  Banana bunchy top virus *

  C. MANTARLAR

  Bitkilerde hastalık yapan mantarlar

  Colletotrichum coffeanum varvirulans (Colletotrichum Kanawae), Cochliobolus miyabeanus (Helminthosporium oryzae), Microcyclus ulei (Dothidella ulei), Puccinia graminis (Puccinia graminis fsptritici), Puccinia striiformis (Puccinia glumarum), Pyricularia grisea/Pyricularia oryzae, Deuterophoma tracheiphila (Phoma tracheiphila), Monilia rorei (Moniliophthora rorei)

  D. Biyolojik Olarak Üretilen Maddeler (Toksinler):

  Botulinum toksinleri, Clostridium perfringens toksinleri, Conotoksin, Ricin, Saxitoksin, Shiga toksin, Staphylococcus aureus toksinleri, Tetrodotoksin, Verotoksin, Microcystin (Cyanginosin), Aflatoksinler, Abrin *, Kolera toksini *, Tetanus toksini *, Trichothecene mycotoksinleri *, Modeccin *, Volkensin *, Viscum Album Lectin 1 (Viscumin) *.

  Burada isimleri belirtilen biyolojik silahların özelliklerine ait bilgiler vermek bu yazının amaçlarının ötesindedir. Ancak yukarıda listelenen biyolojik silah hammaddelerinin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle her birinin ayrı bir öneme sahip olduklarına dikkat edilmelidir. Örneğin; çiçek hastalığının tüm dünyada yok edildiği kabul edilmekte ve herhangi bir ülkede insanlar çiçek hastalığına karşı aşılanmamaktadırlar. Ancak ABD ve Rusya'da bu hastalığı meydana getiren virüsler saklanmaktadır, ayrıca Çin'de de saklandığı düşünülmektedir. Dolayısı ile çiçek hastalığı etkeninin ileride biyolojik silah olarak kullanılması çok ciddi sonuçlara neden olabilir
  United States Army Medical Research Institute of Infectious Diseases (USAMRIID) Bakteriyoloji Bölümü tarafından 14 Şubat 1998 tarihinde, Rusya'da şarbon hastalığı yapan mikrobun değişikliğe uğratılarak, mevcut aşılardan etkilenmez hale getirildiği belirtildi. Bu, ilk genetik mühendislik çalışmaları sonucu değiştirildiği bilinen biyolojik silah hammaddesidir (bundan daha önce de genetik çalışmalar sonucu değiştirilmiş biyolojik silah hammaddeleri olduğu düşünülmektedir, fakat bu tür bilgiler genelde çok gizli olduğundan üreten devletler tarafından kabul edilmemekte ve resmiyet kazanmamaktadır). Ancak bundan önce de, üretilmeleri sırasında bir şekilde değişikliğe uğramış ve ilaçlara karşı direnç kazanmış mikroplar biyolojik silah hammaddesi olarak seçiliyorlardı

  Genetik mühendislik teknikleri kullanılarak geliştirilen bazı biyolojik silahların doğrudan belirli ırklar ve/veya etnik gruplar üzerinde etkili olacağı şeklindeki çeşitli haberler zaman zaman gündeme gelmektedir. Son yıllarda Güney Afrika yönetiminde söz sahibi beyazların zencileri öldürmek için sadece zencilerde etkili olan bu tür bir bomba yapım programı başlattıkları, İsrail'in de sadece Arapları öldürecek özellikte bir biyolojik silaha sahip olduğundan bahsedilmektedir. İşte bu şekilde, sadece belirli genetik özelliklere sahip bir ırka, etnik gruba veya topluluğa etkili olacak şekilde hazırlanan biyolojik silahlara "etnik bomba" adı verilir. Böyle bir silahın geliştirilmesi teorik olarak mümkün olmakla birlikte, geliştirildiğine dair her hangi yazılı bir kaynak bulunmamaktadır. Ancak Soğuk Savaş yıllarında nötron bombasından ne kadar sık olarak bahsedildiği dikkate alındığında, günümüzde veya ilerki dönemlerde etnik bombanın yapılabileceği ve/veya kullanılabileceği olası görünmektedir

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: BİYOLOJİK SİLAHLAR


  Biyolojik Silahlar Konusunda Ne Yapabiliriz ?  1972 yılında Cenevre'de imzalanan antlaşamaya rağmen, mevcut bilgilere göre en az 17 ülkenin saldırıya yönelik biyolojik silah programı olduğu düşünülmektedir (16). 1995 yılında ABD Senatosu kayıtlarına göre bu ülkeler; İran, Irak, Libya, Suriye, Kuzey Kore, Tayvan, İsrail, Mısır, Vietnam, Laos, Küba, Bulgaristan, Hindistan, Güney Kore, Güney Afrika, Çin, Rusya olarak belirtilmektedir (2). Bu ülkeler arasında en tehlikeli olarak nitelendirilen ilk beş ülkeden (İran, Irak, Libya, Suriye, Kuzey Kore) üçünün bizim sınır komşumuz oluşu konuya daha dikkatli bir şekilde eğilmemizi gerektirmektedir.

  Mevcut teknolojiyi kullanabilen bir düşman / saldırgan, yerel birimler ve tıbbi yetkililer ne olup bittiğini anlayamadan biyolojik silah saldırısını tamamlayabilir. Böyle bir durumda ilk dikkat çekecek olaylardan birisi hastalığa yakalananların beklenenden daha kısa bir sürede ölmeleridir. Çok sayıda ölü olduğu halde çok az klinik bulgu olması tıbbi otoriteleri de (eğer konuda bilgi sahibi değilseler) şaşırtacaktır. Normal bir salgındakinden farklı olarak aynı bölgede birden fazla hastalık salgını ortaya çıkabilir (17).

  Günümüzde biyolojik silah saldırı tehditleri esas olarak teröristlerden gelmektedir ve büyük nüfusa sahip merkezler olası hedeflerdir. Dolayısı ile askeri yetkililerin yanı sıra sivil yetkililer de böyle bir saldırı hakkında bilgi sahibi olmalı ve meydana geldiğinde yapılacakları bilmelidirler. Böyle bir saldırının olması hiç bir zaman temenni edilmemekle birlikte, olmayacağı hiç bir zaman garanti edilemez.

  Olası bir biyolojik silah saldırısına hazırlıklı olmak için öncelikle aşağıdaki önlemlerin alınması yerinde olacaktır:

  1. Uluslararası işbirliği sağlamalıdır.
  2. Hedef olma olasılığı yüksek olan kitleler bu konuda eğitilmelidir. Böyle bir saldırı durumunda yapılacakları konu alan bir "faaliyet planı" geliştirilmelidir. Böylelikle saldırı durumunda aksayacak durumlar önceden ortaya konabilir.
  3. Biyolojik silah üretme ve kullanma olasılığı bulunan kişi, grup ve devletlerin faaliyetleri takip edilmelidir.
  4. Biyolojik silah geliştirmede kullanılabilecek teknikler ve malzemeler yakından takip edilmelidir. Biyolojik silah saldırılarını saptayabilecek teknikler konusunda yetişmiş personel temin edilmeli (yoksa yetiştirilmeli) ve mevcut gelişmeler takip edilmelidir. Özellikle devamlı olarak dolaşan inzibat araçları ve polis araçları gibi vasıtalar ortamın kontrolü için donatılmalı ve kullanılmalıdır.
  5. Saldırı durumlarında ölüm ve hastalıkların önlenmesi için kullanılan biyolojik silahların tiplerinin erken dönemde anlaşılmasının çok önemli olduğu unutulmamalı, bu tür bir durumda müdahalenin gecikmesini engellemek için uygun donanımlı uçak veya helikopter gibi araçlar hazırlanmalıdır.


  Sonuç olarak, tıbbın temel yaklaşımı "Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı" yaklaşımıdır; yani hastalık ve zararlar ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri almak gerekir. Bu yaklaşımdan hareketle, biyolojik silahlardan korunmaya yönelik aşı, antiserum veya antitoksin üretimi dinamik bir şekilde planlanmalı, bu amaçla savunmaya yönelik biyolojik silah faaliyetleri (biyolojik silah üretmeksizin, sadece koruyucu maddelerin üretimi) bir an önce başlatılmalıdır. Nükleer ve kimyasal silahlardan farklı olarak biyolojik silahlar, her kullanımda değişikliğe uğratılabileceğinden bu silahlara karşı üretilecek koruyucu maddelerin sürekli olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaca hizmet edecek şekilde kurulan tesislerde, yurt dışındaki örneklerde olduğu gibi (USAMRIID) hekim (Halk Sağlığı uzmanları, Mikrobiyoloji uzmanları, İntaniye uzmanları), teknisyen ve hemşire istihdam edilmelidir.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Tıbbi Biyolojik Bilimler
  dogangunes Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2011, 11:36 PM
 2. Biyolojik Sözlük
  İnci Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2010, 01:18 PM
 3. “Barışçıl silâhlar” ve öldürülen masumlar
  RABİA Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2009, 03:21 PM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2009, 12:17 AM
 5. Kene biyolojik silah mı?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 25-06-2008, 11:04 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık