Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.461
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Kuran'daki cennet Türkiye'de mi?

  Sadece Kuran'da değil, tüm kutsal kitaplarda bahsi geçen "Cennet Bahçesi" Türkiye'de bulundu. Uzmanlar heyacan içinde...

  Alman arkeolog Klaus Schmidt’e göre kutsal kitaplarda adı geçen “Cennet Bahçesi” Şanlıurfa’da... Schmidt “14 bin yıllık Göbekli Tepe, aslında Adem’le Havva’nın yaşadığı ‘Garden of Eden’ olarak anılan kutsal mekan” diyor.

  CENNET BAHÇESİ ŞANLIURFA'DA  Şanlıurfa’da arkeologları şoke edecek düzeyde önemli kalıntıların bulunduğu Göbekli Tepe hakkında çok sansasyonel bir iddia ortaya atıldı. Hayatını buradaki kazılara adayan Alman arkeolog Klaus Schmidt, Piramitler’den 7 bin 500 yıl önce inşa edildiği tespit edilen bu mekanın Kutsal Kitaplar’da adı Garden of Eden ya da “Cennet Bahçesi” olarak geçen ve Adem ile Havva’nın yasak elma ağacının meyvesinden yiyerek kovuldukları yer olduğunu ileri sürdü.

  ÇOBAN BULDU  1994’te sürüsünü otlatan bir çoban, Şanlıurfa’nın 15 km kuzey doğusundaki Göbekli Tepe’de dikdörtgen şeklinde üzerinde oymalar olan taşlar buldu, yetkililere götürdü. İstanbul’daki Alman Arkeoloji Enstitüsü görevlisi Klaus Schmidt, bölgeye giderek incelemelere başladı. Kazılarda şimdiye dek çıkarılan 45 adet T şeklindeki taş anıtın üzerinde yabani domuz, ördek, yılan, aslan, balık ve avcılık yapan insan figürleri var. Daha yüzlerce taş anıtın çıkarılmayı beklediği bölgenin tapınak olarak kullanıldığını tahmin ediliyor.

  İNSANLIK CENNETİ YOK ETTİ

  Uzmanlara göre Göbekli Tepe tam 14 bin yaşında, yani piramitlerden 7 bin 500 yıl daha eski. Schmidt’e göre artık çorak olan Göbekli Tepe, bir zamanlar çok bereketli bir bölgeydi. Ancak insanlık, çevrenin bozulmasına yol açarak bu “cennet”in yok olmasına sebep oldu. Göbekli Tepe’de bulunan taşlar, M.Ö. 8000’de programlı bir şekilde toprağa gömüldü. Bunun sonucu, çobanın üzerinde dolaştığı yapay tepeler oluştu.

  Bilim adamlarına göre Göbekli Tepe’nin Adem ve Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi olduğuna ilişkin kanıtlar şöyle:  - İncil’in “yaradılış” bölümünde cennet bahçesinin Asur’un batısında olduğu yazıyor. Göbekli Tepe de burada.

  - Cennet Bahçesinin 4 nehirle çevrelendiği, bunlardan ikisinin de Fırat ile Dicle olduğu biliniyor.

  - Asur tabletlerinde Beth Eden adlı bir medeniyetten bahsediliyor. Yeri Göbekli Tepe’nin bulunduğu yer tarif ediliyor.

  - Tevrat’ta da bahçenin Suriye’nin kuzeyinde olduğu belirtiliyor.

  - “Eden” kelimesi Sümerce “ova” anl***** geliyor. Göbekli de Harran Ovası’nın hemen içinde yer alıyor.

  UZMANLAR HEYECANLI

  İNGİLİZ Daily Mail gazetesinin konuştuğu bilim adamları, “Medeniyetten ve her şeyden önce Göbekli Tepe vardı” ifadesini kullandı. İşte bölgeyi inceleyen uzmanların tepkileri:

  - Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder: Göbekli Tepe tarihle ilgili bildiğimiz her şeyin değişmesine sebep olacak.

  - Witwatersrand Üniversitesi’nden David Lewis Williams: Göbekli Tepe tarihin gelmiş geçmiş en büyük arkeolojik keşfi.

  - Reading Üniversitesi’nden Steve Mithen: Burası insan aklının anlamakta zorlanacağı kadar olağanüstü.

  - Alman arkeolog Klaus Schmidt: Tüm kanıtlar gösteriyor ki burası insanlığın doğduğu yer. Göbekli Tepe, Adem’le Havva’nın yaşadığı Cennet Bahçesi’ndeki bir tapınaktı.

  internethaber

 2. #2
  bursali68
  Misafir..

  Cevap: Kuran'daki cennet Türkiye'de mi?

  Kur'an'da ve diğer din kitaplarında bahseden " Cennet Bahçesi " Aden / Eden olma ihtimali var,ancak yapıların Hz.Adem dönemine ait olma şansı çok zor,hatta imkansız diyebiliriz.

  Çünkü bilimsel veriler artık şunu göstermektedir Piramitler Nuh Tufanından sonra yapılmıştır.Ancak o yapıların yaklaşık tarihi Nuh Tufanının olduğu dönemlere denk geliyor.Bu tarih de M.Ö yaklaşık 11.000 li yıllar.Yani bölge Aden / Eden bölgesi olabilir ancak yapı olarak Hz.Adem ve Havva'ya ait kutsal mekan değildir diye düşünüyorum.Nedeni de tufanda yok olan uygarlıklardan biri olarak kabul edilen " MU " uygarlığının yaklaşık 70.000 yıllık bir uygarlık olduğu yine bilimsel araştırmaların bir sonucu olan düşüncedir.Dolayısıyla Adem ve Havva'nın bu tarihlerden önce varolduğu gerçeği karşımıza çıkmaktadır.

  Sağlıcakla kalınız.

Benzer Konular

 1. Kuran’daki Gerçek Şeriat
  kaanansay Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-10-2014, 12:12 PM
 2. Kuran'daki Tekrarlar
  atom Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 35
  Son mesaj: 15-11-2010, 07:50 AM
 3. Kuran'daki tekrarları anlayamama
  atmaca34 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 21-10-2010, 08:25 PM
 4. Kuran'daki matematik hatası
  Guney Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 66
  Son mesaj: 18-10-2010, 09:37 PM
 5. Kuran'daki şifa ayetleri ,video
  YukseLL Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-07-2007, 08:49 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık