Kırıkkale’de 25 milyon yıllık fosil
Türk paleontologlar Kırıkkale’de, 25 milyon yıl önce yaşamış, Baluchitherium adlı gergedan türüne ait fosiller buldu.

Kırıkkale’de jeolojik kazı yapan Türk bilim insanları, tarihin en büyük memeli hayvanlarından olan gergedana ait 25 milyon yıllık fosiller buldu. Kırıkkale’nin Delice ilçesi yakınında çalışan Maden Tetkik Arama (MTA), Paris Ulusal Doğa Tarihi Müzesi ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Jeoloji Bölümü uzmanlarından oluşan bir ekip, anne, baba ve 6 aylık bir yavruya ait gergedan fosillerine ulaştı.

Ekip adına konuşan Paris Milli Doğa Tarih Müzesi Paleontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şevket Şen, “Gergedanların 6 metre boyunda olduğunu tahmin ediyoruz. Karada yaşamış, gelmiş geçmiş en büyük memeliler. Bizim çalışmamızda 3 gergedana ait sağ pazu, kaval ve baldır kemikleri bulundu. Daha önce Pakistan, Kazakistan, Çin ve Moğolistan’da fosiller bulunmuştu” dedi.

MTA TABİAT TARİHİ MÜZESİ’NDE SERGİLENECEK
Gergedanların büyük yapraklarla beslendiğini ifade eden Prof. Dr. Şen, “Demek ki o tarihlerde burada geniş yapraklı bitki türleri vardı. Burada bulduğumuz fosilleri MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nde sergileyeceğiz” diye konuştu.

Gergedan fosili bulan ekip, MTA Tabiat Tarihi Müzesi Müdürü Alaattin Vural, Paris Milli Doğa Tarih Müzesi Paleontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şevket Şen ve MTA’dan Paleontolog Sibel Karaman’dan oluşuyor. Ekip, bölgedeki çalışmanın arazilerin jeolojik yapısı ve toprak tabakasının oluşum süreçlerini araştırıyor. Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Çin ve Moğolistan’dan sonra Baluchitherium‘un fosilleri bulunan 5’inci ülke oldu.
__________________