+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Tutanhamun'un yüzü açıldı

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Arkeoloji Forum'u Forumunda Bulunan Tutanhamun'un yüzü açıldı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Mısır'ın en genç ve gizemli firavunu Tutanhamun'un yüzü açıldı. Tutanhamun’un mumyası, Mısır’ın Luksor kentindeki Krallar Vadisi içindeki mezarında iklim kontrollü

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Tutanhamun'un yüzü açıldı

  Mısır'ın en genç ve gizemli firavunu Tutanhamun'un yüzü açıldı.

  Tutanhamun’un mumyası, Mısır’ın Luksor kentindeki Krallar Vadisi içindeki mezarında iklim kontrollü bir kutu içinde bugün sergilenmeye başlandı. Mısır firavunları arasında en fazla ilgi çeken Tutanhamun’un mezarı, İngiliz kaşif Howard Carter tarafından 1922’de bulundu.

  Mezarın bulunmasından bu yana firavunun yüzünü yalnızca 50 kişinin, lahdini ise binlerce kişinin gördüğü tahmin ediliyor. 3 bin yıl önce genç yaşta ölen Tutanhamun’un yüzü, mumyalama tekniği sayesinde aynen korunmuştu. Firavunun yüzü, sergi boyunca da ısı ve nemden korunacak. 9 yaşında taç giyen ve 19 yaşında hayatını kaybeden Tutanhamun’un mezarında bulunan hazineler, dünyayı büyülemiş ve milyonlarca ziyaretçiyi Krallar Vadisi’ne çekmişti.

  Mısırlı arkeolog Zahi Havas, Tutanhamun’dan geriye kalanların ve diğer kutsal emanetlerin, kalabalık grupların mezara beraberlerinde getirdikleri sıcak ve nemden dolayı tehdit altında olduğunu belirtti.


  Hürriyet

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Üye Numarası
  97196
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  54
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  17

  Cevap: Tutanhamun'un yüzü açıldı

  ben tutankamonun(kitabın adı böyle geçiyor) mezarının yerinin howard carter tarafından keşfinin anlatıldığı kitabını okumuştum..mısıra,firavunlara,özelliklede piramitlere özel bir ilgim var..oradaki doğa üstü olaylar hep merakımı celbetmiştir.ilginçki hala daha asırlar öncesinin sırrı su teknojide bile çözülememiştir..

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Uye
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Üye Numarası
  97989
  Nerden
  denizliden
  Mesaj
  515
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  180

  Cevap: Tutanhamun'un yüzü açıldı


  Kahire'de bulunan Tutankhamun'un maskesi

  Tutankhamun ya da Tutankamon (Amun`un yaşayan resmi ve Amun şerefesi adına) Mısır'lı bir firavun. M.Ö.1333- 1323 yılları arasında hüküm sürmüştür. Asıl adı, Tutankhaton'dur. Tektanrılı Aton dinini kuran, IV. Amenotep (Akhenaton)'in oğludur. Babası ölünce, başka bir anneden olan yarı kızkardeşi Ankhesenamen ile evlenerek tahta çıktı. Saltanıtının ilk çağlarında, Mısır'ın eski çoktanrılı dinine dönüş yaşandı. Kendisi de Tutankhaton adı yerine Tutankhamun adını aldı. Böylece, IV Amenetep'in kurduğu Aton dini söndü.

  Tutankhamun'un çağı barış içinde geçti. Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra, babasına vezirlik, kendisine de küçüklüğünde naiplik yapmış olan Ay, dul kraliçe ile evlenerek tahta çıktı.

  Tutanhamun'un mezarını 1922'de İngiliz arkeoloğu Howard Carter buldu. Modern zamanlarda el değmemiş olarak bulunan ilk ve tek firavun mezarı bu olduğu için, Tutankhamun adı ün kazandı. Mezarında Mısır tarihini aydınlatan belgeler, çok değerli sanat eserleri vardı. Bazı kaynaklar bu firavunun bir rahip tarafından öldürüldüğünü yazar ancak mezardaki mumyanın bulguları ünlü firavunun genç yaşında ölmesi sebebinin bacağındaki kırıklar olduğunu belirtir. Tutanhamun'un zehirlendiği söylentisi de vardır. Mumyasını bulan ve ilgisi olanların da çok yaşamadığı boş rivayetler arasındadır.

  Tutankamon'un kolyesini inceleneye alan De Michele değerli bir taş olduğu var sayılan bu kolyenin aslında camdan olduğunu ve Mısır uygarlığından çok daha önce yapıldığını ortaya cıkardı söz konusu camın ancak çok yüksek bir sıcaklıkta meydana gelebileceğini, bu sıcaklığa ise yeryüzünde ulaşmanın mümkün olmadığı öne sürüldü. Uzaydan gelen göktaşlarının daha önce gökyüzünde şiddetli patlamalara yol açtığını ve benzer bir patlamanın da Mısır çöllerinde gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyor. Ancak, camın bulunduğu bölgede meteor düşmesine kanıt sağlayacak herhangi bir bulgu yoktu

  “Tutankamon’un kolyesindeki camın oluşması için atom bombasının tesirinin on binlerce katı bir patlamanın meydana gelmiş olması gerekiyor. Şimdi esas soru bu şiddete ulaşacak patlamanın yeryüzündeki kaynağı nedir?”

  Tutankamon’un kolyesinin esrarı
  Mısır’ın efsanevi firavunlarından Tutankamon’un kolyesindeki taşların Dünya dışından kaynaklanan bir patlamayla yeryüzünde oluşmuş bir cam olduğu düşünülüyor.

  LONDRA - Mısır’ın başkenti Kahire’deki Mısır Medeniyetleri Müzesi’nde 1996 yılında araştırma yapan İtalyan arkeolog Vincenzo de Michele, Tutankamon’un sarı-yeşil renkli bir kolyesini incelemeye aldı. De Michele, değerli bir taş olduğu var sayılan bu kolyenin aslında camdan olduğunu ve Mısır uygarlığından dahi çok daha önce yapıldığını ortaya çıkardı. Bu tespit Mısır arkeologları arasında şaşkınlık yarattı. Mısırlı jeolog Ali Bereket de söz konusu camın, doğada Sahra Çölü’nün gözden ırak bir bölgesinde kumun içine karışmış şekilde bulunduğunu ortaya çıkardı.

  Tutankamon’un kolyesini süsleyen bu taşın nereden geldiği, kimler tarafından şekillendirildiği ise bir soru işareti olarak kaldı.

  DÜNYA DIŞINDAN KAYNAKLI
  Avusturyalı astronom Christian Koeberl, söz konusu camın ancak çok yüksek bir sıcaklıkta meydana gelebileceğini, bu sıcaklığa ise yeryüzünde ulaşmanın mümkün olmadığını öne sürdü. Koeberl, camın uzaydan Dünya’ya geldiğini iddia etti. Ancak, camın bulunduğu bölgede meteor düşmesine kanıt sağlayacak herhangi bir bulgu yoktu.
  Mısırlı uzman Ali Bereket Tutankamon'un kolyesindeki taşın aslında Sahra Çölü'nde bulunan bir cam olduğunu ortaya çıkardı.


  Mısırlı uzman Ali Bereket Tutankamon'un kolyesindeki taşın aslında Sahra Çölü'nde bulunan bir cam olduğunu ortaya çıkardı.


  ABD’li jeofizikçi John Wasson ise camın solüsyonunun Sibirya menşeili olduğunu öne sürdü. Wasson, uzaydan gelen göktaşlarının daha önce gökyüzünde şiddetli patlamalara yol açtığını ve benzer bir patlamanın da Mısır çöllerinde gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyor.

  ATOM BOMBASINDAN DAHA GÜÇLÜ OLMALI
  İlk atom bombası için 1945 yılında yapılan denemelerde yapılan patlamalardan sonra New Mexico Çölü kumlarında incecik bir can tabakası meydana gelmişti. Ancak Mısır Sahra Çölü’ndeki kumlardaki cam tabakasını atom bombası deneylerinin yarattığından çok daha kalın. Bilim insanları, çölde atom bombasının etkisinden daha kalın bir cam tabakası yaratacak patlamanın ne olduğunu sorguluyor.
  Tutankamon'un yüzü şimdiye dek bulunana heykeller ölçü alınarak bilgisayarda yeniden yaratılmıştı.

  Böylesine bir patlama ilk kez 1994’te, Shoemaker-Levy kuyrukluyıldızı Jüpiter’le çarpıştığında meydana geldi. Hubble Teleskobu bu çarpışmada Jüpiter’in atmosferinde oluşan şimdiye dek bilinen en büyük ateş topunu gözlemledi.
  alıntıdır

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba  Ceset, karın kısmından iç organları alınarak boşaltılır. Alınan bu iç organlar ayrıca bir vazoda korunurlar.
  İçi boşaltılan ceset yetmiş gün boyunca natron banyosu içinde bırakılarak yağlarının erimesi, adalenin asepti edilmesi,
  derinin kuruması sağlanmış olur.

  Ceset banyodan çıkarıldığında neft ve çam yağı ile kaplanır. Tuz ve baharatlarla doldurulur.
  Cesedin üzeri, sihirli olduğuna inanılan kutsal metinlerin yer aldığı papirüs ve sargı bezleri ile sarılarak hava ile temas etmesi engellenir.

  Cesedin korunması alınan önlem ve sihirle sağlanmış olur. Bu artık ölümsüz bir cisimdir ki bu cisme “ Zet ” adını verirler.
  Ölüyü tekrar canlandırmak için mümkün olduğunca onun bire bir kopyası olabilecek bir statünün yapılmış olması da gereklidir.
  Mumya, cesedin sadece bozulmasını engellemekte fakat ona hayat veren hayat oluşumunu
  ( ruh anlatılmak isteniyor olmalı) korumaya yeterli gelmemektedir.

  Hayat oluşumunu işte bu statüler korumaktadır. Bunun için İsis’in oğlu Hor’un Oziris’e yaptığı canlandırma merasimi yapılır ölüye.
  Fakat inanca göre cisim ve statü canlanma için yeterli olmamaktadır.
  Oziris’in canlandırılması merasiminde yapılan sihir kullanılmalıdır ölüye.

  Ord. Prof. Yusuf Ziya Özer

  Mısır Tarihi-Türk Tarih Kurumu Basımevi/1987

Benzer Konular

 1. Akropolis müzesi açıldı
  mopsy Tarafından Kültür, Sanat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-04-2010, 08:53 PM
 2. Yer yüzü aynası
  mopsy Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-04-2010, 06:02 PM
 3. Eğitim kanalı ZTV açıldı
  mopsy Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2010, 07:43 AM
 4. ön yüzü
  depresyoner Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2007, 05:32 PM
 5. ABD'nin gerçek yüzü..!!!
  securıty57 Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2007, 10:55 PM
Yukarı Çık