Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Higgs bozonu bulundu

  Higgs bozonu bulundu  CERN tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl “muhtemelen Higgs” olduğu açıklanan parçacığın artık kesinlikle Higgs olarak adlandırılabileceği söylendi.

  12 trilyon proton-proton çarpışmasında ancak bir defa gözlemlenebilen Higgs parçacığının, kuramsal olarak beklendiği kütlede bir parçacık keşfedildiği geçtiğimiz sene 4 Temmuz’da açıklanmıştı. Fakat bu gözlemlenen yeni parçacığın kütle dışındaki fiziksel özellikleri, elde yeterli sayıda gözlem olmadığı için bilinmiyordu.

  CERN tarafından yeni yapılan açıklamada, yeni keşfedilen parçacığın spin ve parite gibi diğer fiziksel büyüklüklerinin artık ölçülebildiğini söyleniyor. Geçtiğimiz yıla göre 2,5 kat daha büyük bir veri kümesinde yapılan ölçümler bu sonuca ulaşmaya olanak sağladı.

  Fakat Higgs’le ilgili soruların sonuna geldiğimizi söylemek için henüz erken. Higgs parçacığı birden fazla kuramın öngördüğü bir parçacık. Artık Higgs olduğu kesinleşen yeni parçacığın, bu kuramlardan hangisine daha uygun olduğu önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak.

  sol.org
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.720
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Higgs bozonu hakkında kısa bilgi

  Varlığı uzun zamandan beri tartışılan atomaltı parçacığının, maddelerin nasıl kütle kazandığına açıklık getirmesi bekleniyor. Maddelerin nasıl kütle kazandığı konusu, fiziğin kayıp köşe taşı olarak niteleniyor.

  14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.

  Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu.

  Fizikçi Peter Higgs'in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Ebedilik bulundu.
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-04-2012, 10:29 PM
 2. Ay'da Buz Bulundu
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-03-2010, 12:36 PM
 3. Kısırlığa yol açan gen bulundu
  mopsy Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-02-2010, 09:28 AM
 4. Vahşi Kız Bulundu
  SOSYALİST Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-05-2009, 12:28 PM
 5. Uzay da su bulundu
  SMN Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-04-2007, 10:54 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık