TÜBİTAK mühendisleri tarafından geliştirilen Türkiye’nin milli yazılımı PARDUS, özgür yazılıma gönül veren öğrenciler için yeni ufuklar açacak.

TÜBİTAK, PARDUS işletim sisteminin geliştirildiği Gebze’deki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünde (UEKAE) özgür yazılım konusunda lise ve üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayacak.
Staj programında öğrenciler, Pardus geliştiricileri ile birlikte programlama deneyimi kazanacaklar, gerçek problemlere çözüm bulacaklar ve ürünlerinin kullanıldığına tanık olacaklar.

BAŞVURULAR
Pardus işletim sistemini geliştiren ekipte yer alan TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünden (UEKAE) Doç. Dr. Erkan Tekman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, staj programıyla bazı projeleri öğrencilerle birlikte yürütmeyi ve öğrencileri özgür yazılımla tanıştırmayı amaçladıklarını söyledi.
Staj programında ele alınacak konuları iş takvimi oluşturarak listelediklerini belirten Tekman, bu programla özgür yazılım konusunda çalışan öğrencilerin yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti.
Tekman, "Programla, PARDUS dışında özgür yazılımla çalışanların sayısının artmasını sağlayabiliriz. Hem lise, hem üniversite öğrencilerinden başvuru bekliyoruz. Staj programı özgür yazılımcılardan büyük ilgi gördü. Şu ana kadar çok sayıda başvuru aldık" dedi.
Tekman’ın verdiği bilgiye göre, staj için son başvuru tarihi 20 Nisan 2007 olarak belirlendi. Staj progr***** isteyenler, özgün fikirleriyle, isteyenler de belirlenen staj konuları arasından seçimler yaparak katılabilecek.
Başvuru bilgileri ve konuları "www.pardus.org.tr/staj" adresinden de duyurulmaya başlandı.

PARDUS
TÜBİTAK-UEKAE bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesi olan PARDUS, açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan özgür bir yazılım olarak biliniyor.
Özgür yazılımlar, kullanıcılarına diledikleri gibi çalıştırma, çoğaltma, inceleme ve değiştirme, ve yeniden dağıtma özgürlüklerini veriyor. Bu sayede kapalı kaynak kodlu ve sahipli yazılımlara göre daha fazla güvenlik, esneklik ve tasarruf sağlanıyor.
PARDUS işletim sisteminin son sürümü 18 Aralık 2006 tarihinde yayımlandı.