Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Kaos teoremi

Bilim ve Astronomi Kategorisinde ve Fizik Forum'u Forumunda Bulunan Kaos teoremi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> KAOS TEORİSİ Yazan: Kaotika (alıntı ya da çeviri değildir) BAŞLANGIÇTA SADECE KAOS VARDI - Hesiodos (Eski yunan düşünürü-şairi) kaos, aslında, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Kaos teoremi

  KAOS TEORİSİ
  Yazan: Kaotika
  (alıntı ya da çeviri değildir)


  BAŞLANGIÇTA SADECE KAOS VARDI - Hesiodos (Eski yunan düşünürü-şairi)

  kaos, aslında, matematiğin bir teoremi olarak ortaya çıkıyor fakat getirdiği yeni anlayış, yirmibirinci yüzyılın düşünce sistemini kökünden etkileyeceğe benziyor.


  Kaos aslında birbiri ile az çok alakalı gibi gözüken fakat birbirlerinin ayrılmaz birer parçası olan birkaç düşüncenin birleşiminden oluşmaktadır.

  1)Matematikteki kaos teoremi

  2)kelebek etkisi

  3)Fraktal geometri

  Bütün bu üçünün ve burada saymadığım bunlara bağlı olguların hepsini kapsayan düşünce sistemine Kaos deniyor.

  Bizim olayları düzenli ya da düzensiz olarak algılamamız, bizim insan beynimizin bir soyutlamasından ibarettir, oysa düzenli diye düzensiz diye birşey yok sadece kaotik var.

  1) KAOS TEOREMİ:
  Kaos bazen günlük hayatta buzdağının görünen kısmı gibi bize sadece burnunun ucunu gösterir. Örneğin musluktan akan su bazen düzenli damlasa da bazen düzensiz biçimde damlar. kalbimiz çoğu zaman düzenli atsa da bazan çarpıntı yapar. Sigara dumanı belli bir yere kadar düzdün yükseliyor gibi gözükse de bir anda kırılmaya ve çalkalanmaya başlar. Borsada, önemli iç ve dış siyası olaylar olmadığı zamanlar bile düzensiz gibi gözüken sürekli bir dalgalanma vardır.
  Kaos teoremi, böyle günlük yaşamda tanımlanabilen kaotik olayların arkasında yatan dinamikler olduğunu ve bunların Lineer olmayan (nonlineer) denklem sistemleri ile beli bir yere kadar tahmin edilebileceğini savunan matematiğin teoremidir (Belli bir yere kadar diyorum çünkü Kelebek etkisi yüzünden sürekli hesaplamaların imkansızlığı ortaya çıkıyor). Bu non lineer denklem sistemleri grafiğe döküldüğü zaman "atraktör" adı verilen şekiller ortaya çıkmaktadır.
  ATRAKTÖR


  Matematikteki kaos teoremi sayesinde kaotik birçok sistemlerin arkasında yatan düzen bulunmuştur birçoğu ise bulunmak üzeredir.
  Örneğin kaos teoremi sayesinde borsada para kazanalar vardır. hatırlayacaksınız "BANKA" isimli filmde bu konu işleniyordu.

  2) KELEBEK ETKİSİ:
  Bir kelebek Çinde kanat çırpsa, kaliforniada kasırgaya sebep olabilir. Meteorolog Ed LOrenz tarafından, meteoroloji bilgisayarına verilerin küsuratlarının yanlış girilmesi sonucu babmaşka sonuçların ortaya çıkması yüzünden keşfediliyor. Hesaplanamayan her veri, her küsurat bir sonraki adımda katlanarak üst üste binecektir bu ise çok kısa süre sonra sistemi tahmin edilemez kılacaktır. Buna kaos dilinde "başlangıç koşullarına hassas bağlılık" deniyor.
  Kelebek etkisi determinizmini kökünden yıkmıştır, determinizmin adeta sonu olmuştur.
  Determinizm: Her hareketin hesaplanabnilen ve önceden tahmin edilebilen bir sonuç doğuracağı inanışına determinizm deniyor. Bu felsefi düşünce binlerce yıl önce eski yunanda ortaya çıktı ve 16. yy dan beri de bilimin bir parçası oldu. Sir Isaac Newton, modern bilimde determinizmin savunucularına en belirgin örnektir. Newton un öğretilerinin özünde determinizm yatar çünkü meydana gelen her olay, tümüyle olayın öncesinde ne olduğuna bağlı olmayı gerektirir. mesela bir örnek verecek olursak bir cisim belli bir yükseklikten yere atıldığı zaman yere ne zaman düşeceğini hesaplamak deterministik bir yaklaşımdır.

  determinizm sayesinde Aya gidilmiştir, Uydular yörüngelerine oturtulmaktadır. Ama uzun vadede determinizme bel bağlamamak gerekir.
  Kelebek etkisi yüzünden gelecek hiçbir zaman hesaplanamaz. Teorik olarak evrendeki her parametreyi hesaplayacak ve geleceği tahmin edecek bir bilgisayar yapılsa, her zaman için kesinlikle ihmal edilecek veriler olacaktır, bırakın ihmal edilecek verileri, bu bilgisayarın kendi kullandığı enerji ve bu hesaplamaları yaparken ortaya çıkacak enerji değişimleri bile geleceği tahmin etmeyi imkansız kılıyor.

  "O golü de atmış olsaydık,kaçırmasaydık şimdiye iki sıfır galiptik..." Futboldan hiç anlamam ama böyle bir şeyin kelebek etkisi yüzünden mümkün olamayacağını söyleyebilirim. Zira o ilk gol atılsa idi, o andan itibaren bütün olayların gidişatı değişeceği için belki de malup bile olunabilirdi.

  Hatırlayacaksınız birinci madededeki kaos teoremi deterministik bir yaklaşımdır.Nasıl oluyor diyeceksiniz hem kendisi deterministik oluyor aynı zamanda determinizmi çürütüyor. İŞte olayın özünde yatan düşüncelerden birisi de budur. Kaosçular bunu bir çelişki olarak görmüyorlar.

  3) FRAKTAL GEOMETRİ:
  Fraktal geometriden daha önce bahsedildiği için uzun uzun bu konuya girmeyeceğim. Bahsettiğimiz bu yeni anlayış, yeni bir geometri anlayışını da beraberinde getirmiştir. Doğaya baktığımız saman düz çizgiler, düz sınırlar yoktur, ölçek ne kadar küçültülürde küçültülsün sürekli kendini tekrarlayan bir yapı vardır. Fraktal geometri Benoit Mandelbrot tarafından ortaya atılmıştır. Kıyıların uzunluğu fraktal geometri tarafından hesaplanır. Galaksi kümeleri de fraktal geometriye örnektir. Ayrıca hiçbir zaman birbirinin aynısı olmayan kar taneleri de tamamen fraktal geometri çerçevesinde oluşur.

  Alinti Kaotika rumuzlu cok sevdigim bir bilimsever arkadasimdan.alintidir

  konuyu bilgi acisindan paylasima actim.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Kaos teoremi

  kelebek etkisi filmini seyreden cok kisi bu teoremi okumdadan seyrettiyse sacma bulur.

  hesap makinesinin kusurratlerini hep atariz. yani 12.333333333 12 veyahut
  12.787878- 13 rakamini yuvarlariz. dengenin oldugu yerlerde kazanma ve kaybetme sansinin oldugu yerlerde bu kucucuk kusuratler kaderi degistirebilir.

  soyle bir baska ornek vereyim

  , Diyelim bir sevdiginiz kiz var. kiz 5 gun sonra baskasi ile evlenecek, aslinda onun sizinle evlenmesini istiyorsunuz,cok arzuluyorsunuz. elinizden hicbirsey gelmiyor.

  Icinizden gelen korkunc bir istek ile ellerinizi ciprmaya basliyorsunuz. o el cirpmasi hic hesaba katmadigimiz kuvvet bir kagidi dusuruyor, kagit suyu, su elektrigin ustune dusup kisa devre yapiyor o kisa devre mahallenin kasabanin elektrigini yok ediyor. bir yagmur yagiyor. kiz evlenmekten vazgeciyor. ve size donuyor.

  burda elinizin cirpmasini hickimse hesaba katmaz , kizin icinden gecen sikinti ve moral bozuklugu kararsizligini.


  eger zamani geri cevirebilirseniz, Kaos teoremini bildiginiz icin gelecekte olacak olaylarin kaderi degisebilir.

  Ayni Teorem forumda simdiye kadar ayrilan,ayrilacak ve yeni katilacak arkadaslar icin de gecerlidir.

  Senolmutlu@2008 SUPERMEYDAN

 3. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye niles.k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Yaş
  33
  Mesaj
  91
  Rep Gücü
  53

  Cevap: Kaos teoremi

  çok güzel bi yazı keyifle okudum paylaşımınız için teşekkürler.kaoss diyince aklıma hep düzen içerisinde meydana gelebilcek düzensizlikler gelir bunu özetleyen günlük hayattan verilen örneklerde çok güzeldi. tekrar teşekkürler.

Benzer Konular

 1. 3 asırlık Soru Fermat Teoremi
  isyan_her_yerde Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2010, 06:08 PM
 2. Kaos Teorisi
  dogangunes Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-11-2008, 11:52 AM
 3. bir bilgisayarın ispatı(dört renk teoremi)...
  kAoSs Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2008, 01:16 AM
 4. Fermat'ın son teoremi...
  kAoSs Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2008, 01:12 AM
 5. İzafiyet Teoremi
  zody@k Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-07-2007, 11:55 AM
Yukarı Çık