Dunyadaki ilk telsiz dalgasi

Guglielmo Marconi tarafından 27 Mart 1899 günü, Manş Denizi kıyılarında gerçekleştiril*di. Ertesi günü, The Times gazetesi, Boulogne muhabirinden aldığı bir haberi yayınladı. Ya*bancı bir ülkeden, telsiz aracılığıyla gönderi*len ilk haber olan bu haberde, şöyle deniliyor*du:
“İngiltere ile Avrupa arasındaki iletişim, Marconi’nin telsiz telgraf sistemiyle dün baş*latıldı. Deneme, İngiltere kıyılarındaki South Foreland ile Fransa’da, Boulogne’un iki mil kuzeyindeki sahil kasabası Wimereux arasın*da yapıldı. Her iki noktada da 50 metre yük*sekliğinde birer anten dikilmişti. İki anten ara*sındaki mesafe ise 32 mildi. Haberleşme, Mors alfabesi aracılığıyla yapüdı. Okuduğunuz bu haber de Marconi sistemiyle Wimereux’danForeland’a gönderildi,,,


peki neydi bu ilk telsiz cihazi,, bun size ben soyleyecegim :

bir trafo yani TRANSFORMATOR , peki bu transformator nasi oluyor da bir radyoyu etkiliyordu , o zamanlar. markoni denemeler yapmisti. trafo nun hangi gucte kendi buldugu radyosuna uygun frekansta rezonansa getirmeyi basarmisti.
antenler neden buyuktu dalga boyutu buyuktu o yuzden


ornek verelim:: evinizde orta dalgada radyo dinliyorsunuz Floresan lambaniz strater sistemli ise ilk acilirken radyoda cizirti yapar

bir lamba dugmesini actiginiz zaman evde orta dalga veya kisa dalgada acik radyo varsa ses cikar cittt diye

Markoni trafoyu ince telden binlerce sargi yaparak yuksek gerilim elde etmisti, bu yukse gerilmden 1 ucunu antene diger ucunu topraga verdi , gokyuzune korkunc yayilan ilk radyasyon oldu..
yukardaki deneme aslinda resmii olarak acilan halka yapilan noter tastikli bir belgedir.

O yuzden Benim meslek gurubumdaki kisilerin Nik adi, Denizcilik dunyasinda MARCONI

dir diger adimiz SPARKY mr RADIO ama en cok markoni diye hitap ediliriz.


Markoni nin yaptigi telsizi siz de yapabilirsiniz, uzun orta kisa dalga bir radyo
ve Bir tane trafo trafo 6 voltluk giris ve 220volt cikis bu cikis uclarinin birine
antene baglayin diger ucunu da herhangi bir demire, 24 -30 voltluk bir elektrik kaynagini 6 voltluk uca degdirin radyoda en yuksek yakaladiginiz ses sizin frekansiniz olacaktir.


senolmutlu@2008