Fransa'da bir hızlı tren, 1990 yılında yine Fransa'da kırılan ve saatte 515.3 kilometrelik hız rekorunun üstüne çıkarak, raylı sistem üzerinde yeni bir dünya rekoru kırdı. Yeni rekor...

Motoru ve tekerlekleri güçlendirilen, üç adet iki katlı vagonu bulunan hızlı trenin saatte 574.8 kilometreyle, 1990 yılında yine Fransa'da kırılan saatte 515.3 kilometrelik hız rekorunun üstüne çıktığı belirtildi. V150 adı verilen trenin rekorunun, Japonya'da 2003 yılında manyetik hatta havada giden hızlı trenin kırdığı saatte 581 kilometre hız rekorunun altında kaldığı kaydedildi.

TGV, Haziran ayında seferlere başlayacak Paris-Strasbourg hattında yapılan vites rekoru denemesinde, ray üzerinde yaklaşık 15 dakikada saatte 574.7 km hıza ulaştı. TGV böylelikle 1990 yılında gerçekleştirdiği saatte 515 km’lik vites rekorunu kırmış oldu. Rekor öncesi hedeflenen sürat saatte 540 km olarak bildirilmişti.

Japon yapımı Mag Lev adlı ray üstünde giden manyetik tren 2003 yılında saatte 581km hız yapmış olmasına rağmen, ray üstünde gitmediği ve sadece prototip model olduğu gerekçesiyle gerçekleştirdiği vites rekoru geçerli sayılmıyor. Fransız TGV’yi üreten Alstom’un bu alanda en ciddi rakibi olan Alman Siemens firması da fiilen kullanımda olan Valero adlı trenle 2006 yılında 404 km hız yapmıştı. TGV’nin rekor kırdığı V150 modeli henüz piyasada bulunmamakla birlikte, 2009 yılından itibaren Fransız demiryollarında kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor. Alstom firması yetkilileri, Arjantin, İtalya, Çin ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinin hızlı tren için yakın gelecekte açacakları ihalelere bugün kırılan rekor sonrası favori olarak gireceğini söylüyorlar.

VIDEO YUKLENEMEDI

Alstom firması dünya hızlı tren piyasasında yüzde 21’lik payla lider konumunda bulunuyor. Fransız firmasını yüzde 17’lik payla Alman Siemens, yüzde 15’lik payla Japon Hitachi, yüzde 12’lik payla da Çinli Tangshan izliyorlar.

haber7