Uluslararası Uzay İstasyonu, uluslararası bir anlaşmalar şemsiyesi altında geliştirilmiş araştırma aracıdır. İstasyon, dünya etrafında sürekli dönmektedir. İstasyon içinde yerçekimsiz ortamda deneyler yapılmaktadır. 1998 yılında başlayan istasyon geliştirmesinin 2011 ortalarında bitmesi öngörülmektedir. Uzaya gönderilmiş tüm yapılar arasında en özel konumda bulunan UUI, gökyüzünde çıplak gözle de görülebilmektedir. Sahip olduğu bilimsel ekipman ile biyoloji, kimya, tıp psikoloji ve fizik alanlarında bilim insanlarına deneyler yapma fırsatı veren istasyon aynı zamanda bir astronomi ve meteroloji ölçüm cihazı olarak da çalışmaktadır.

10 yıllık bu operasyon, uzayda yapılmış en uzun kesintisiz insan operasyonudur. Astronotlar sürekli belli nöbetlerle istasyonda çalışır ve deneyler yaparlar. Buradan öğrenilenler ileriki yıllarda yapılacak Ay ve Mars üssü misyonları için birçok bilgi birikimini de beraberinde getirmektedir.

İstasyonun faaliyeti 2015 olarak belirlenmişse de çok büyük ihtimalle 2020′li yıllarda da istasyon faaliyetini sürdürecektir.

bilgidenizi.com