Teknolojik Gelişmelerde Canlılardan İlham Alınıyor


Kazların uçuşunu örnek alan bilim adamları uçakların uzun mesafeleri "V" şeklinde otonom olarak uçmalarını sağlayan bir sistem geliştiriyorlar. Bu uçuş düzeninin uçaklarda da kazların göç uçuşunda olduğu gibi enerji tasarrufu sağlayacağını ümit ediyorlar.

"V" düzeni ile uçan jet uçakları liderlerinin oluşturduğu hava akımları üzerinde giderek enerjiden tasarruf ederler. Uçağı el kontrolüyle ideal noktada tutmak yorucudur bu nedenle NASA'nın Dryden Uçuş Araştırma Merkezi UCLA ve Boeing tesislerindeki mühendisler bu işi otomatik olarak gerçekleştiren bir sistem geliştirmektedirler. Bilim adamları bir gün yolcu kargo ve askeri uçakların %20 yakıt tasarrufu yapmak için bu uçuş şeklini taklit edebileceklerini umuyorlar. Projenin baş mühendisi Brent Cobleigh "New York ile Los Angeles arasında günde bir kez giderek yılda 250 gün uçuş yapan bir 777 uçağı bu yöntemle yakıttan milyonlarca dolar tasarruf edecek" demektedir. Nitekim iki NASA jeti bu uçuş şeklinin önemli bir yakıt tasarrufu sağladığını ilk defa gösterdiler. Uçaklar aynı mesafeyi uçmuş olmalarına rağmen sonuçlar ikinci uçağın öndeki uçaktan %12 daha az yakıt kullandığını ortaya koydu.

Allah bir Kuran ayetinde şöyle buyurmaktadır:

"Onlar üstlerinde dizi dizi kanat açıp kapayarak uçan kuşları görmüyorlar mı? Onları Rahman (olan Allah')tan başkası (boşlukta) tutmuyor. Şüphesiz O herşeyi hakkıyla görendir. " (Mülk Suresi 19)
(makale harun yahya)