İnsan Yüzünde Barkod Sistemi Mucizesi


Marketten aldığınız ürünlerin fiyatları ürünlerin üzerinde yer alan barkodların kasalarda okunması ile belirlenir. Son yıllarda günlük yaşantımızı kolaylaştırmak amacıyla kullanmaya başladığımız barkod sisteminin bir benzeri insan yüzünde de gizlidir.


Yüce Allah'ın benzersiz çeşitlilikteki yaratma sanatının bir tecellisi olarak insanların her biri farklı bir yüze sahiptir. Ancak yüzler ne kadar çeşitli ve ortam ne kadar kalabalık olursa olsun tanıdığımız birinin yüzünü fark etmemiz sadece birkaç saniye alır. Peki bu tanıma süreci nasıl işler?

Beyindeki Yüz Tanıma Süreci Nasıl Gerçekleşir?


Yüzün tanınma süreci görsel kortekste gerçekleşen oldukça kompleks bir süreçtir. Bu tanıma sürecinin beyinde nasıl gerçekleştiğini araştıran bilim adamları oldukça şaşırtıcı sonuçlarla karşılaşmışlardır. Çünkü yapılan araştırmalarda yüzün beyin tarafından okunabilen bir barkod sistemine sahip olduğu keşfedilmiştir. Bu sisteme göre;


* İlk önce kaşlar gözler dudaklar gibi yatay çizgi oluşturan özelliklerin beyin tarafından algılanmasından sonra bu çizgilerin siyah ve beyaz renklerde kodlandığı belirlenmiştir.


* Cilt ve yanaklar parlaklıkları nedeniyle beyaz olarak dudaklarımız kaşlarımız ve göz çukurlarımızın da gölgelikleri nedeniyle siyah olarak kodlandığı tespit edilmiştir.


Araştırmayı yürüten Dr. Dakin “Bu şekildeki yatay bilgi çizgileri süpermarket barkodlarını anımsatmaktadır” diyerek bu kod sistemine dikkat çekmiştir.


Bilindiği gibi süpermarket barkodları bilgi sağlamanın etkin bir yoludur. Düz tek boyutlu çizgiler sayı gibi 2 boyutlu karakterlerin algılanmasından çok daha kolaydır. Yüz tanımanın saniyelerle sınırlı bir biçimde hızlı gerçekleşmesi için barkod sisteminin kullanılması da Rabbimiz'in Âlim (herşeyi çok iyi bilen) Fatır (yaratan icad eden) ve Bedi (örneksiz yaratan) isimlerinin bir tecellisidir. Yüce Allah'ın yaratma ilmi bir ayette şöyle bildirilmiştir:


"Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O bir işin olmasına karar verirse ona yalnızca "Ol" der o da hemen oluverir."(Bakara Suresi 117)


Barkod Sistemi Vesilesi ile Yaşanacak Önemli Bilimsel Gelişmeler


Bilim adamları yüzdeki bu barkod sisteminin “daha iyi yüz tanıma yazılımları” geliştirmek açısından çok önemli olduğunu bildirmektedirler. Yüz tanıma programları her ne kadar ilerlemiş olsalar da kalabalık alanlarda yüzleri tanımada henüz pek başarılı değillerdir. Ancak yüzdeki bu kod sisteminin taklit edilmesi polislerin havaalanında suçluları tespit etmesine yardımcı olacak CCTV kameralarının gelişmesi sağlanmış olacaktır.


Barkod sistemi Yüce Allah'ın çok büyük bir lütfudur. Çünkü eğer bu barkod sistemi olmasaydı annemizi babamızı çocuklarımızı arkadaşlarımızı kısacası sevdiğimiz insanları tanımamız zorlaşacak hatta imkansız hale gelecekti.


Cisimlerin Hızlı Hareket Etmesi Barkod Sisteminin Çalışmasını Engellemez


Yüce Allah'ın yarattığı barkod sistemi beynin görsel kısmında görüntünün motif olarak tanınmasına çok elverişli bir modeldir. Birden fazla görüntünün beynin görsel korteksinde işlendiği durumlarda farklı görüntüler içerisinden barkodu ayırt etmek çok kolaylaşır ve bu sayede de yüzün görüntüsü beyinde değişmez. Bu nedenle de ne kadar hızlı hareket ederse etsin ya da ne kadar fazla görsel öğenin bulunduğu bir yerde bulunursa bulunsun yüz her zaman tanınır. Üstelik bu tanıma işlemi sırasında göz mükemmel bir netlikte görüntü sağlar. Yüksek hızda hareket eden cisimlerin bulunduğu alanlarda fotoğraf makineleri çektikleri görüntüyü aktarırken görüntünün arkasından uzayan bulanık yansıma görüntüler göze çarpar ve görüntünün kalitesi bozulur. Ancak yüz ne kadar çok sayıda hızlı hareket eden cisimlerin bulunduğu ortamda olursa olsun her zaman tanınabilir.


Barkod Sistemi İnsan İlk Yaratıldığından Beri Vardır

İçinde bulunduğumuz bilgisayar çağında günlük yaşamımızı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen ve ürünlerin alım satımında kolaylık sağlayan barkod sistemi uzun yıllar eğitim gören bilim adamlarının önemli bir teknolojik buluşu olarak kabul edilir. Oysa bizlerin yeni kullanmaya başladığı bu sistem yüzümüzde ilk yaratıldığımız andan beri vardır. Kuşkusuz bu barkod sistemi bedenimizin her ayrıntısında eksiksiz bir yaratılışın var olduğunu kanıtlar. Bu sistem tüm özellikleriyle akıl bilgi ölçme ve değerlendirme gibi kavramlar gerektirdiğinden barkod sistemi gibi düzenli ve kusursuz bir yapının evrimcilerin iddia ettiği gibi tesadüfen oluştuğu düşünülemez. Bedenimizdeki her yapı gibi bu özel sistem de en üstün özelliklerle yaratılmıştır. Yüce Rabbimiz kusursuz yaratışının delillerini insanlara çeşitli örneklerle göstermektedir. Rabbimiz'in canlı-cansız herşey üzerindeki hakimiyeti ve benzersiz yaratışı bir ayette şöyle bildirilmektedir:


"İşte Rabbiniz olan Allah O’dur. O'ndan başka İlah yoktur. Her şeyin Yaratıcısı'dır öyleyse O'na kulluk edin. O her şeyin üstünde bir vekildir." (Enam Suresi 102)

(makale harun yahya)

Kaynak:

(Natural 'Barcodes' Help Us Recognize Faces)