Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Isıl işlem

BİLİM , TEKNİK , TEKNOLOJİ Kategorisinde ve Teknoloji ve Bilişim Forumunda Bulunan Isıl işlem Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Isıl işlem Isıl işlem (İng: heat treatment) metallerin mekanik özelliklerini (sertlik, mukavemet vb.) geliştirmek amaçlı uygulanan işlemlerin genel adıdır. Metalurjik

 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  Isıl işlem

  Isıl işlem

  Isıl işlem (İng: heat treatment) metallerin mekanik özelliklerini (sertlik, mukavemet vb.) geliştirmek amaçlı uygulanan işlemlerin genel adıdır. Metalurjik bir işlem türüdür.

  Genel anlamda, metalleri belirli bir sıcaklıkta tavlayarak yapılarını istenilen faza getirmek suretiyle yapılır. Daha sonra metal ani olarak soğutulur ve bu sayede granüller (grain) oda sıcaklığında termodinamik açıdan denge fazı (phase) olmayan bir faza hapsolmuş olur. Bu faz genellikle malzemenin daha üstün mekanik özellikler gösterdiği bir fazdır.

  Isıl işlemin teorisi pek bilinmese de sanayi devrinden çok önceleri pratiği biliniyor ve uygulanıyordu. Örnek vermek gerekirse, demircilerin kılıçları sağlamlaştırmak için dövdükten sonra suya batırarak ani soğutması basit bir ısıl işlemdir. Benzer uygulamalar; keskinliğin, sertliğin, aşınmaya karşı direncin gerektiği diğer bazı metal eşyalarda da olmuştur.

  Karbonizasyon adı verilen bir teknik ise sanayi devriminden sonra bulunmuş ve günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Metallerin yüzey özelliklerini artırmakta kullanılan bir ısıl işlem tekniğidir. Bu teknikte, metal karbon açısından zengin bir ortamda karbon elementlerinin metalin yüzeyinden difüzyon yardımıyla geçebileceği bir sıcaklıkta tutulur (bekletilir). İşlem süresi istenilen efektif sertlik derinliğine göre değişir. Difüzyon işleminin doğası gereği yüzeyden derine doğru karbon konsantrasyonu parabolik olarak azalır. Burada, efektif sertlik derinliği arzu edilen minimum sertlik değerinin sağlandığı yüzey derinliğidir.

  Karbon açısından zengin bir ısıtma ortamı sağlamak için atmosfer kontrollü fırınlarda ortama karbon zengini gazlar verilir, daha eski bir teknoloji ise metali karbon içeren ergimiş haldeki sanayi tuzlarının içinde sertleştirmektir.

  Malzemenin sertliğinin artması ile aşınma dayanımı da artar ama aynı zamanda malzeme daha kırılgan olur ve dayanıklılığı azalır. Yani ısıl işlem bazı mekanik özellikleri iyileştirirken bazılarını da kötüleştirir. Bu anlamda kullanım alanı için en uygun noktayı bulmak esastır. Isıl işlem sırasında; sıcaklık, zaman ve atmosferin eş zamanlı kontrolü ile en uygun şartların oluşması sağlanarak istenilen nitelikteki malzeme üretilir.


  Isıl işlem teknikleri

  Sementasyon
  Karbonitrasyon
  Islah
  Temperleme (Meneviş)
  Hidrojen tavlaması
  Alüminyum yaşlandırma
  Normalizasyon
  Gerilim giderme
  Yumuşatma tavlaması
  Sertleştirme
  Gaz sementasyon
  Nitrasyon
  Oksidasyon
  Sıfır altı işlemler (Subzero)
  İndüksiyon yüzey sertleştirme
  Vakum sertleştirme

  Kaynak : Isıl işlem - Vikipedi

  Sağlıcakla kalınız...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Indüksiyon

  ...İndüksiyon yüzey sertleştirme ...
  Merhaba

  İNDÜKSİYON VE ALEVLE SERTLEŞTİRME
  İŞLEMLER NELERDİR ?

  İndiksiyon ve alevle sertleştirme kısa süreli yüksek yoğunlukta ısıtma ve arkasından soğutmayla uygulanan, parçaların genellikle seçilmiş alanlarda yüzeylerini sertleştirmek için kullanılan metodlardır. Isıtma ve sertleştirme bölgeseldir ve sertlik derinliği kontrol edilebilir.

  Düşük karbonlu çeliklere uygulanan termokimyasal yüzey sertleştirme işlemlerinden (sementasyon ve karbonitrasyon) farklı olarak indiksiyon ve alevle sertleştirme yüzeyin karbonca zenginleşmesini sağlamaz, fakat istenilen sertliğe ulaşmak için malzemede mevcut yeterli karbon miktarına güvenir. Çekirdek özellikleri etikilenmez ve malzeme bileşimi ile önceki ısıl işleme bağlı kalır.
  İndiksiyon ve alevle sertleştirme tipik olarak dişli, şaft, role, kızak, kam, krank milleri ve kam milleri gibi parçalarda kullanılır.

  İndiksiyon sertleştirme yüksek veya orta frekanslı alternatif akımın uygun şekillendirilmiş bir sargıdan (indüktör) geçirilerek elektro-manyetik alanına uygun olarak yerleştirilmiş parçanın yüzeyinin hızlı ısıtılmasıyla uygulanır. Sertlik derinliği indiksiyon sertleştirme tezgahının parametreleri, işlem süresi ve malzeme sertleşebilirliği ile kontrol edilir. Parçanın geometrisine bağlı olarak değişik uygulamalar kullanılabilir ; sertleştirilecek parça yüzeyinin tamamının “tek seferde” ısıtılarak su verilmesi veya, indiktör, suverme kafası ve iş parçasının hareketleriyle “sürekli sertleştirme”. Seçili alanı sertleştirme bu şekilde uygun indüktör tasarımı ve hareketlerle elde edilebilir.

  Alevle sertleştirme Sertleştirilecek yüzeye oksiasetilen alevinin uygun olarak tasarlanmış ve yerleştirilmiş beklerle direk uygulanması ve daha sonra su verme işlemiyle yapılır. Sertlik derinliği alev başlığı tasarımı, ısıtma süresi ve malzeme sertleşebilirliği ile kontrol edilir.
  Sertleştirme yine tek seferde veya sürekli olarak yapılabilir.

  YARARLARI NELERDİR ?
  Hem indiksiyon hem de alevle sertleştirme parçalara sert, aşınmaya dayanıklı bir yüzey sağlarken aynı zamanda uygun derinliklerde kalıcı yüzeysel baskı gerilimleri yaratarak darbe dayanımını da arttırır. Sadece yüzey ısıtılıp su verildiğinden çarpılma minimize edilebilir.

  Daha hızlı bölgesel soğutma hızları tam sertleştirme ile elde edilenden daha yüksek yüzey sertlikler elde edilebilmesine izin verir. İşlem parametrelerine bağlı olarak sertleşmederinliği 0.5 - 10 mm arası olabilir.

  Parçaları kritik noktalarında güçlendirmek için lokal sertleştirme kullanılırken diğer
  bölgeler yumuşak bırakılabilir, bu amaçla termokimyasal yüzey sertleştirme metodlarındaki gibi önleme işlemleri gerekmez. İndiksiyon ve alevle sertleştirme büyük parçalar için konvansiyonel fırınlarda tavlama ve su verme işleminin pratik olmayacağı ve sadece bölgesel yüzey sertleştirme gerekli durumlarda seçenekler sunar. İşlem parametreleri ayarlandıktan sonra her iki işlem de tekrarlanan sonuçlar için otomatikleştirilebilir.

  ISIL İŞLEMLER
  İndiksiyon ve alevle sertleştirme geniş bir çelik ve demir döküm çeşidine uygulanabilir. Tatmin edici bir sertleştirme sonucu almak için normal olarak alaşımlı veya alaşımsız orta karbonlu çelikler (0.35 –0.50 % Karbon) kullanılır, seçim gerekli yüzey sertliği ve çekirdek özelliklerine bağlıdır . Daha yüksek karbon miktarlarında yükselen bir çatlama riski vardır ve başarılı bir işlem için dikkatli bir kontrol gereklidir.

  İşlemler bazı durumlarda düşük karbonlu çeliklerde önceden karbon verilmiş yüzeyleri sertleştirmek için kullanılır.
  İndiksiyon veya alevle sertleştirme için malzeme seçerken ısıl işlemcinize danışınız.

  SINIRLARI NEDİR ?
  Dişli ve şaft gibi kolay ulaşılır ve geometri olarak muntazam yüzeylere sahip uygulamalar kolaylıkla sertleştirilir. İşlem görmesi gerekli muntazam olmayan şekillere ve yüzeylere sahip parçaların indiksiyonla sertleştirilmesi indüktör tasarımı ve sınırlı ulaşılabilirlik dolayısıyla zor olabilir. Alevle sertleştirme ise daha çok yönlü bir uygulama imkanı verir.

  İşlem, sertleştirilmiş ve menevişlenmiş, normalize edilmiş veya tavlanmış durumdaki malzemelere uygulanabilir. Metalurjik yapısından dolayı sertleştirilmiş ve menevişlenmiş durumdaki malzemeler bu kısa süreli işlemlere daha iyi tepki verirler.

  İndüksiyon veya alevle sertleştirilecek parça boyutu ve şekli ısıl işlemcide mevcut ekipman tipine bağlıdır. Büyük parçalar için uygun ölçüde ekipman imkanını erken kademelerde araştırınız.

  HANGİ PROBLEMLER OLUŞABİLİR ?
  Dekarbürüze yüzeyler indüksiyon veya alevle sertleştirmeye tepki vermezler ve önlenmelidir (Örneğin, çevresi talaşlı işlenmemiş soğuk şekilmiş çubuklardan üretilmiş parçalar).

  İnce kesitlerde ve köşelerde aşırı ısınma tehlikesi vardır (örneğin kama kanalları, yağ delikleri, kesit değişiklikleri vb.). Mümkünse bu faktör için tasarım aşamasında önlemler alınmalıdır (örneğin, köşelerde radyus gibi).

  http://www.istasas.com.tr/brosur/ind...rtlestirme.pdf

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2012, 09:03 AM
Yukarı Çık