+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Bilişim Vadisi hangi şehirde kurulacak?

BİLİM , TEKNİK , TEKNOLOJİ Kategorisinde ve Teknoloji ve Bilişim Forumunda Bulunan Bilişim Vadisi hangi şehirde kurulacak? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'yi, Avrupa'nın 'bilişim üssü' haline getirecek Bilişim Vadisi Projesi için en uygun

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Bilişim Vadisi hangi şehirde kurulacak?

  Merhaba


  Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'yi, Avrupa'nın 'bilişim üssü' haline getirecek Bilişim Vadisi Projesi için en uygun kentin Ankara olduğunu söyledi.  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan ve fizibilite çalışmaları devam eden "Bilişim Vadisi" Projesi'nde şehir seçimi aşamasına gelindi.

  Ankara, İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli'nin öne çıktığı yarışta ipi hangi ilin göğüsleyeceği merakla beklenirken Aygün, "Ankara, Bilişim Vadisi projesinin hayata geçirilmesi halinde, dünya bilişim devi Hindistan'la yarışabilecek kapasiteye sahiptir" dedi.

  İSTANBUL'UN ALTYAPISI PROJEYİ KALDIRAMAZ
  İstanbul'un altyapısının Bilişim Vadisi gibi dev bir projeyi kaldıramayacağını savunan Aygün, "İstanbul'a bir damla yağmur düştüğünde kentin ne hale geldiğini hep birlikte görüyoruz. Ankara hem altyapı açısından hem de arazi açısından daha avantajlı... Ayrıca Ankara 11 üniversitesi ve tekno kentleriyle de büyük bir avantaja sahip. Konum itibariyle Türkiye'nin orta noktasında yer aldığı da dikkate alınırsa Ankara bu proje için biçilmiş kaftandır" diye konuştu.

  Aygün, finans kuruluşlarının göçü sonrasında İstanbul'un yükünün daha da arttığına dikkati çekti. Proje için 2000-5000 hektar büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyulduğunu, Ankara'nın Hazine arazisi açısından zengin olduğunu ifade eden Aygün, projede üniversitelerin de yer alacağını, üniversiteler kenti Ankara'nın bu açıdan Kocaeli ve Eskişehir'i geride bıraktığını bildirdi.

  ANKARA EN REKABETÇİ İL
  Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi'nin (EDAM), 81 il bazında yaptığı rekabet endeksinde, Ankara'nın "En Rekabetçi İl" olarak öne çıktığını hatırlatan Aygün, "81 ilimiz ekonomik etkinlik ve canlılık, emek piyasası, yaratıcı sermaye, insani sermaye, fiziki altyapı ve sosyal sermaye olarak sıralanan 6 kategoride değerlendirmeye alındı. Ankara insani sermaye, yaratıcı sermaye ve sosyal sermaye endekslerinde ilk sırada yer aldı. Genel rekabet endeksinde ise 100 puan alarak en rekabetçi il oldu" dedi.

  Aygün, Ankara-Eskişehir bölümü tamamlanan Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte firmaların üretim merkezlerine ev sahipliği yapacak bir Bilişim Vadisi'nin kurulması konusunda Ankara'nın diğer illere göre daha avantajlı bir konuma geçeceğine işaret etti.

  TÜRKİYE AVRUPA'NIN BİLİŞİM ÜSSÜ OLACAK
  Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Türkiye'nin, Avrupa'nın bilişim üssü olacağını vurgulayan Aygün, Bilişim Vadisi'nin bilgi teknolojileri firmaları için üretim ve operasyon merkezi olacağını ve küçük ölçekli firmaların yurtdışına açılmalarını sağlayacağını anlattı. Aygün, "Bu proje sayesinde Türkiye'ye ciddi miktarda dış yatırım da çekilecek. Ankara olarak bu büyüklükte bir projeyi rahatlıkla hayata geçirebileceğimize inanıyorum" diye konuştu.

  BİLİŞİM VADİSİ NEDİR?
  Bilişim Vadisi'nde bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışan firmalar inovasyon, Ar-Ge ve işbirliği amaçlarıyla bir araya gelecek. Vadide, bilgi ve iletişim, telekomünikasyon, bio-teknoloji, nano-teknoloji, nöro-teknoloji sektörlerine öncelik verilecek.

  Bilişim Vadisi için ABD'deki Silikon Vadisi, Fransa'daki Sofia Antipolis ve Dubai modelleri incelendi. Hepsinin de konutları ve sosyal alanları bulunan ticari boyuttaki projeler oldukları görüldü. Türkiye'nin projesi hepsinden farklı olarak Ar-Ge derinliği olan bir proje olacak.

  Türkiye'de gerçekleştirilecek olan Bilişim Vadisi'nde yazılım devi Microsoft'un da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü dev firmalar da yer alacak.

  Uluslararası firmaların burada yerli firmalarla birlikte yurtdışına yönelik iş yapması hedefleniyor. Şirketlerin hızla büyüyüp dışa açılabilmeleri için üniversitelerin de sistemin içinde yer almaları planlanıyor. Projede, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile bilişim sektörünü temsil eden sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları da (DPT, YÖK, TÜBİTAK, TOBB, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) yer alıyor.

  2011 yılı için donanımda 6 milyar 541 milyon dolar, yazılımda 738 milyon dolar, servis hizmetlerinde de 1 milyar 88 milyon dolar öngörülerek pazar büyüklüğünün, 8 milyar 367 milyon dolara ulaşması bekleniyor. 2012 yılı için hesap edilen pazar büyüklüğü ise 12 milyar dolar düzeyinde hesaplanıyor.

  Bilişim Vadisi hangi şehirde kurulacak?

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Bilişim Vadisi Kocaeli'ye

  Merhaba

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 'Bilişim Vadisi Projesi'nin Marmara Bölgesi'ndeki İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Bursa dörtgeninde olması gerektiğini belirterek, '"İstanbul en avantajlı noktadaydı, bu proje açısından fakat İstanbul'un bazı sıkıntıları, yer bulma problemleri ikinci sırada olan Kocaeli'yi ön plana çıkarmış oldu. İnşallah Bilişim Vadisi'ni Kocaeli'de kurmuş olacağız' dedi.  Bakan Ergün, İzmit'te Antikkapı Restoran'da düzenlediği basın toplantısında ekonomiyi ve siyaseti birbirinden ayrı düşünmenin doğru olmayacağını belirterek ekonominin yüzde 60'ının psikoloji olduğunu söyledi.

  Bu nedenle ülkedeki siyasal gelişmelerle ekonomik gelişmeler arasında bir kuvvetli bağlantı olduğunu kaydeden Bakan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Dolayısıyla sanayileşme bizim gibi ülkelerde zenginliğin temelini oluşturur. Onun özünü de müteşebbis güç oluşturur. Müteşebbis sayımızı artırmalı müteşebbislerin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Daha çok müteşebbis olmalı.

  Daha çok yatırımcı olmalı ve onlar üretmeliler, dünyaya satmalılar ve istihdam meydana getirmelidir. Devletin rolü de burada, bunun alt yapısını oluşturmak.

  Bunun demokratik altyapısını hukuki altyapısını sosyal altyapısını haberleşme ulaşım ve diğer altyapıları oluşturmaktır. Bu sağlam altyapılar üzerinde müteşebbis yatırım yapabilir üretim yapabilir. Cesaretlenir ama bu altyapılarda bir eksiklik varsa o zaman müteşebbis güç de ortaya çıkmaz. Biz de demokrasi, hukuk, insan hakları özgürlükler gibi kavramlar, bu konuda önemli bir altyapıyı oluşturuyor. Bazı ülkelerde bunlar olmayabilir. Doğal zenginlikleri olan petrol ve gaz satarak zengin olan ülkeler için demokrasinin, hukuk devletinin özgürlüklerin fazla bir manası olmayabilir. Böyle birşey lazım değil çünkü zaten petrol ve gaz satıyorsunuz yani başınızda bir kral olsa, şeyh olsa bir emir olsa idare eder vaziyeti. Orada insan hakları özgürlükler gibi kavramları motive edici aranmaz. Bizde aranır. Bizde demokrasi eksikliği varsa, insan hakları özgürlükler eksikliği varsa bu müteşebbis gücün de eksikliği anl***** gelir. İnsanlar orada emeklerinin boşa gideceğini düşünürler birikimlerini ortaya koymazlar, cesaretlenmez, risk almazlar. Kabiliyetlerini sergilemezler.

  Halbuki bizim gelişme için bizim bunlara ihtiyacımız var. Bu konuda Türkiye özel sektör eliyle kendi müteşebbisleriyle zenginleşmesi gereken bir ülkedir. Demokrasiyle de bu nedenle yakından bağlantılıdır."

  İHRACAT

  Türkiye'nin dışa açık serbest piyasa ekonomisiyle rekabetçi bir ortamda ihracata dayalı bir ortamda bir model uyguladığını söyleyen Ergün, "Şu an uyguladığımız model budur. Ürettiklerimiz dünyaya satmak istiyoruz. Bunun için dış politikayı da buna uygun yapıyoruz. Eğer dış politikanız buna uygun değilse komşularla sıfır problem AB ile müzakereler, Afrika'ya açılma, Rusya'yla vizelerin kaldırılması, Güney Amerika'nın pazarlarına girme gibi dış politika çalışmaları aynı zamanda bizim bu ekonomik politikamızla çok yakından uyumlu ve bağlantılı çalışmalardır" diye konuştu.

  Bakan Ergün, bütün bunların semeresinin alındığını Orta Doğu ile olan ihracatın yüzde 450 oranında, Afrika kıtasına olan ihracatın ise yüzde 500 oranında arttığını kaydetti.

  2002 yılında Türkiye'nin 36 milyar dolar ihracat yaparken 2008'de 132 milyar dolar ihracat yapan bir ülke seviyesine geldiğini belirten Ergün, şöyle konuştu:

  "2009'da küresel krizin etkileriyle bir miktar üretim kaybı oldu fiyatlar da düştü ve 102 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeline ulaştık. Ve şimdi yeniden artış trendine girdik. Bu sene 2010 yılında 115 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz. Bu ihracatın yüzde 90'ını sanayi ürünleri oluşturuyor. Türkiye ciddi anlamda sanayi ürünü ihraç eden bir ülke ve pazarın yarısı da AB ülkeleri.

  Biz ürettiğimiz sanayi ürünlerinin yüzde 50'sinden fazlasını AB ülkelerine ihraç ediyoruz. Yani demek ki Avrupa kalitesinde ama uygun fiyatlarla mal üretiyoruz. Bu potansiyeli daha da güçlendirmek adına attığımız adımlar var."

  BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

  "Türkiye artık farklı bir ligde oynayacaksa dünyanın ilk büyük 10 ekonomisinden birisi olacaksa bazı sektörlerde ileri gitmesi gerekiyor. Bu sektörlerden biri bilişim" diyen Bakan Ergün, şöyle devam etti:

  "Bilişimde çok ilerlemeler var Türkiye'de ve bizim Bakanlığımızın yürütmüş olduğu Bilişim Vadisi Projesi var. Bilişim Vadisi Projesi için ilk öncelikle yapılan etütlerde şu ortaya çıkmıştır. Bu proje Marmara Bölgesi'nde olması gereken bir projedir. Yani İstanbul, Kocaeli, Yalova Bursa, dörtgeninde olması gereken bir projedir. Çünkü bütün altyapılar bu konuya uygun olarak bu bölgede vardır ve bütün fizibilite raporlarında bunu görüyoruz. İstanbul en avantajlı noktadaydı, bu proje açısından. Fakat İstanbul'un bazı diğer sıkıntıları, yer bulma problemleri ikinci sırada olan Kocaeli'yi ön plana çıkarmış oldu. İnşallah Bilişim Vadisini Kocaeli'de kurmuş olacağız ve bir çok bilişim sektöründeki Türkiye'nin bilişim devleri dünyanın bilişim devlerini de bu bölgede buluşturmuş olacağız.

  Bununla alakalı 'yer, adresi ne zaman göstereceksiniz?' derseniz ağustos ayında. Bunun planlamaları da yapılıyor şu an da. Hukuki düzenlemeler de buna uygun olarak yapılıyor. Tam noktayı, hangi noktada yapılacağını ağustos ayında sizlerle paylaşmak imkanımız olacak. Bugün itibariyle size şunu söyleyebilirim ki, Bilişim Vadisi Türkiye'nin Bilişim Vadisi Projesi Kocaeli'de gerçekleşmiş olacaktır. Bunu sizlerle paylaşmakta daha önce sizle kısmen paylaşmıştık bu kadar geniş çaplı değildi ama bir kez daha paylaşmakta şahsen fayda görüyorum. Sahip çıkılması gereken Türkiye'nin çok önemli bir projesi."

  Bilişim Vadisi Kocaeli'ye

Benzer Konular

 1. Yaşadığınız şehirde hangi sorunlar var?
  YukseLL Tarafından Tartışma Salonları (polemik) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-05-2015, 05:22 PM
 2. italyanlar şehirde
  cangül Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-12-2013, 12:17 PM
 3. Yeni Van Buraya Kurulacak
  yeşeren Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-11-2011, 06:26 PM
 4. Leoparlar Şehirde!
  mopsy Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-07-2010, 09:54 PM
 5. Yeni sezonda Kurtlar Vadisi hangi kanalda?
  YukseLL Tarafından Tv Dizileri, Tv Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-07-2010, 02:17 PM
Yukarı Çık