Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Azınlık Raporu filmi gercek oldu

BİLİM , TEKNİK , TEKNOLOJİ Kategorisi Teknoloji ve Bilişim Forumunda Azınlık Raporu filmi gercek oldu Konusununun içerigi kısaca ->> Dünyanın önde gelen nörologları, beyin aktivitelerini analiz ederek bilgisayar aracılığıyla geliştirdikleri bir teknikle "insanın düşüncelerini okumayı" başardılar. İleride daha karmaşık ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Post Azınlık Raporu filmi gercek oldu

  Dünyanın önde gelen nörologları, beyin aktivitelerini analiz ederek bilgisayar aracılığıyla geliştirdikleri bir teknikle "insanın düşüncelerini okumayı" başardılar. İleride daha karmaşık düşüncelerin okunması için önemli bir adım oluşturan ve Spielberg’in "Azınlık Raporu" adlı bilimkurgu filmini hatırlatan çalışma, kolay sonuçlanmayacak bir etik tartışmayı da başlattı.

  ALMANYA’nın İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü ile Londra ve Oxford üniversiteleri bilim insanlarının "insan düşüncelerini okuma" çalışmaları başarılı sonuç verdi. Hepsi de nörolog olan uzmanlar, yüksek çözünürlü beyin tarama cihazı kullanarak beynin faaliyetlerini geliştirilen bilgisayar programı aracılığıyla okumayı başardılar. Buluş, ileride daha karmaşık düşüncelerin okunması için önemli bir adım oluşturuyor.

  SUÇLUYU TESPİT ETMEK

  Yeni teknik, beyin kontrollü bilgisayarlar, yapay kol ve "düşünceyle hareket eden makinalar"ın üretiminde kullanılabilecek. Tekniğin daha da gelişmiş bir versiyonunun, "Azınlık Raporu" (Minority Report) filminde olduğu gibi, suçluların sorgulanmasında kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca cezaevinden tahliye edilecek mahkumların ileride yeni suç işleyip işlemeyeceğini saptamak da bu teknik sayesinde mümkün olabilecek.

  AKLINIZDAN GEÇENLER

  Araştırmacıların bundan sonra "insanın aklından geçenlerle gerçek niyetini ayırt etmeyi sağlayacak" yeni bir yöntem geliştirmek için çalışacakları ifade edildi.

  İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü uzmanı ve araştırmayı yürüten heyetin başkanı

  Prof. John-Dylan Haynes, geliştirdikleri tekniği anlatırken "Tarama cihazı aracılığıyla beyne bakıyor ve bilgiyi okuyoruz. Bu, karanlıkta meşale aracılığıyla duvardaki yazıyı okumaya benziyor" dedi.

  AZINLIK RAPORU FİLMİNDEKİ GİBİ

  Yönetmen Steven Spielberg’in ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir öyküsünden beyazperdeye aktardığı filmde, çok gelişmiş bir sistemle "düşünceleri okuyabilen" dedektifler, yasayı ihlal etmeyi düşünen kişileri, eyleme geçmeden ve yasayı ihlal etmeden yakalıyordu. Yeni teknik, uzmanların belirttiğine göre aynı bu filmde olduğu gibi suçlu ve teröristlerin sorgulanmasında önemli kolaylıklar sağlayabilecek. Ama beyin okuma tekniği, "olumsuz yönü"yle etik tartışmayı da beraberinde getirdi. Prof. Haynes, "Bu teknik geliyor. Ancak bu konuda etik tartışmaya ihtiyaç var. Çünkü insanların bunu kötü amaçlar için kullanmaları sürpriz olmaz. Bu, birkaç yıl içinde tam anlamıyla önümüze gelecek. Buna hazır olmalıyız" diye konuştu. Cambridge Üniversitesi uzmanlarından Barbara Sahakiyan ise şöyle konuştu:

  "Biz ’Azınlık Raporu’ toplumu haline gelmek istiyor muyuz? Bu öyle bir toplum tipi ki, belki de hiç işlenmeyecek suçlar için önceden önlem alıyor. Söz konusu teknik, iyi ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Onun için şimdiden tartışmalı ve sonuçları hesaplanmadan düşüncesizce kullanılmasının önüne geçmeliyiz."


  HÜRRİYET

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: Azınlık Raporu filmi gercek oldu

  Konu güzel buluşta güzel ama bence bu yöntem tam doğru olmayabilir. Sonuçta burada biz bir insanı yapmadığı birşeyden dolayı yargılayacağız. Bilemeyiz ki O insanın o an düşündüğü şeyi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini.

Benzer Konular

 1. Kızgın azınlık, sakin çoğunluk!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-06-2013, 09:12 AM
 2. Şizofrenlerin Hükmedici Makinesi Gerçek Oldu!
  SEBLA Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-02-2012, 05:44 PM
 3. Hitler'in DNA raporu
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-08-2010, 01:48 PM
 4. örgütlü Azınlık,örgütsüz çoğunluğu Her Zaman Yener..
  Mevt Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-06-2008, 02:45 AM
 5. 5 Duyu Masal Oldu, Yeni Gerçek: 33 Duyumuz Var !
  blueice Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2008, 12:42 AM
Yukarı Çık